Jaka taryfa: G11 czy G12?

Przeczytaj koniecznie jeśli nie wiesz, na którą taryfę G się zdecydować...

Pewnie, tak jak 99% odbiorców energii elektrycznej w Polsce zastanawiasz się jaka taryfa/oferta sprzedaży prądu jest dla Ciebie najbardziej korzystna: G11 czy G12? Warto zastanowić się, która z nich jest dla nas lepsza i pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach. Uwolniony rynek energii sprawia, że oferta dla klientów indywidualnych jest coraz ciekawsza, a propozycje większości sprzedawców opierają się właśnie o te dwie taryfy. Wszyscy sprzedawcy prądu w Polsce mają w swojej ofercie taryfę G11 i G12, więc jeżeli chcesz się dowiedzieć, która z nich jest dla Ciebie bardziej atrakcyjna skorzystaj z naszej porównywarki cen prądu :)

Rodzaje taryf

Taryfa G11 – to najczęściej wybierana, uniwersalna taryfa dla standardowego odbiorcy prądu w gospodarstwie domowym. Cechą charakterystyczną jest stała cena energii elektrycznej we wszystkie dni i wszystkie godziny doby (tzw. rozliczenie jednostrefowe).

Taryfa G12 – umożliwia rozliczanie zużytego prądu w dwóch strefach czasowych doby (tzw. rozliczenie dwustrefowe). Strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje przez 10 h w ciągu doby i jest to tzw. dolina nocna, natomiast strefa z wyższą stawką taryfową obowiązuje przez 14 h w ciągu doby i dzieli się na: tzw. szczyt przedpołudniowy oraz tzw. szczyt popołudniowy. Konkretne godziny obowiązywania niższych/wyższych stawek określane są przez poszczególne firm energetyczne.

Specjalnie dla Państwa, jako pierwsi w Polsce stworzyliśmy prosty mechanizm, dzięki któremu można porównać, która taryfa naszego sprzedawcy jest dla nas bardziej opłacalna G11 czy G12?

Wystarczy, że porównamy czy Próg opłacalności taryf G11/G12 (Po) jest mniejszy czy też większy od naszego zużycia energii w godzinach szczytu (Zs%).

Po to Próg opłacalności taryf G11/G12 obliczony przy pomocy Eneratora (wartość wyrażana w %).

Zs% to Zużycie energii w godzinach szczytu, w stosunku do całkowitego zużycia w danym okresie (wartość wyrażana w %).

Jeżeli Zużycie energii w godzinach szczytu jest mniejsze od Po najkorzystniejsza jest taryfa dwustrefowa – G12.

gdy Po > Zs% wybieramy G12

Jeżeli Zużycie energii w godzinach szczytu jest większe od Po najkorzystniejsza jest taryfa jednostrefowa – G11

gdy Po < Zs% wybieramy G11

Przykład:

W ciągu miesiąca Pani Ludwika z Warszawy zużyła 200 kWh energii, w tym 150 kWh w godzinach szczytu (między 6.00 a 13.00 oraz 15.00 a 22.00) oraz 50 kWh w strefie pozaszczytowej (między 22.00 a 6.00 oraz 13.00 a 15.00). Procentowe zużycie energii w strefie szczytowej  u Pani Ludwiki wyniosło 75,00% (150kWh/200kWh=0,75). Po dla danego zużycia energii w RWE wynosi 70% a więc jest wyższy od procentowego zużycia energii w szczycie Pani Ludwiki. Pani Ludwika powinna wybrać taryfę G11, gdyż jest dla niej bardziej opłacalna, niż taryfa G12.

Alternatywnie: jeśli Pan Henryk zużył 300 kWh energii, w tym 200 kWh poza szczytem oraz 100 kWh w szczycie to procentowe zużycie energii w strefie szczytowej wyniosło u Pana Henryka 33%. Próg opłacalności w RWE na poziomie 70% oznacza, że dla Pana Henryka bardziej opłacalna będzie taryfa G12 (Po=70% > Zs%=33%).

Pozostałe informacje

Jakie są inne taryfy dla gospodarstw domowych, oprócz G11 i G12 ?

Taryfa G12w – taryfa weekendowa. Jest to zmodyfikowana taryfa G12, w której strefa z niższą stawką taryfową oprócz doliny dziennej oraz doliny nocnej obowiązuje przez cały weekend (zazwyczaj od 22.00 w piątek do 6.00 w poniedziałek). Zazwyczaj do strefy z niższą stawką taryfową zaliczamy również święta i dni wolne od pracy.

Taryfa przedpłatowa – (często oznaczana p lub e, np. G11p). Aby z niej korzystać musimy posiadać licznik przedpłatowy. W tym celu powinniśmy się zwrócić do naszego dystrybutora, który dokonuje instalacji na własny koszt. W tych taryfie przedpłatowej często nie jest pobierana opłata abonamentowa lub jest o 50% tańsza, co powoduje, że całkowite koszty zakupu energii u tego samego sprzedawcy, np. w taryfie G11p są niższe niż w taryfie G11. W taryfie przedpłatowej płacimy za energię elektryczną „z góry” kupując (w kasach sprzedawcy, przez telefon, Internet czy w specjalnych urządzeniach nazywanych Energomatami) określoną przez nas liczbę kWh i korzystamy z niej aż do wyczerpania (tzw. podobnie jak w przypadku pre-paid w telefonii komórkowej). Zazwyczaj to nie klient decyduje się na instalację licznika przedpłatowego, lecz sprzedawca w przypadku, gdy mamy problemy z dotrzymaniem terminów płatności rachunków za energię. Sami możemy się zdecydować na liczniki przedpłatowe, gdy nie mamy tytułu prawnego do zajmowanego mieszkania, bądź wynajmujemy je innym osobom. Nie istnieje wówczas ryzyko, że najemca zostawi nas z niezapłaconymi rachunkami za energię.

Taryfa z gwarancją ceny – jest to taryfa z gwarancją niezmieniania ceny energii w określonym umową czasie, najczęściej jest to okres 12 m-cy. Coraz popularniejsza, gdyż przy założeniu dalszych wzrostów cen energii, taryfa z gwarancją ceny chroni nas przed jakimikolwiek podwyżkami w trakcie obowiązywania umowy.

Do kogo należy się zwrócić gdy chcemy dokonać zmiany taryfy w ramach grupy G?

Powinniśmy wysłać wniosek o zmianę taryfy do naszego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (wpisując kod pocztowy do naszej porównywarki, dowiesz się kto jest Twoim dystrybutorem – OSD)

 1. Wniosek – Enea Operator
 2. Wniosek – Energa Operator
 3. Wniosek – PGE Dystrybucja
 4. Wniosek – RWE Stoen Operator
 5. Wniosek – Tauron Dystrybucja

Z czym się wiąże i jakie są koszty zmiany taryfy w ramach grupy G?

Jeżeli dokonujemy zmiany taryfy z G11 na G12 to pracownik naszego dystrybutora wymieni nam licznik z jednostrefowego na dwustrefowy. Jeżeli natomiast decydujemy się na zmianę taryfy G12 na G11 nie zawsze wiąże się to ze zmianą licznika, gdyż niektóre typy liczników dla G12 można zaprogramować na tryb pracy jednostrefowej czyli G11. Dokonana przez nas zmiana taryfy w ramach grupy G nie obciąża nas żadnymi kosztami finansowymi – nasz dystrybutor lub sprzedawca nie pobiera za to od nas żadnych opłat. Tak więc, wymiana/dostosowanie licznika NIC NAS NIE KOSZTUJE!!! 

18 Comments

  • Jest taniej tylko trzeba wybrać G12W i pilnować godzin ale nie do przesady. Wystarczy porównać ilość godzin tańszych i droższych w tygodniu. Tańszych jest 90, droższych 68. Warto nawet dla lodówki. Ja też mam 60 m2 i dogrzewam teraz klimatyzatorem zamiast gazem i są duże oszczedności.

  • Haneczko, nam się wydaje, że nie ma przekłamań? Ale: uzasadnij bądź rozwiń swoją myśl. Co chciałabyś wprowadzić, jakie są Twoje oczekiwania, gdzie przekłamujemy? Z przyjemnością wszystko Ci wyjaśnimy, pokażemy jak działa, a jeśli gdzieś popełniliśmy błąd: na pewno go poprawimy. Pisz śmiało tutaj w komentarzach lub po prostu na kontakt@enerad.pl.

  • Droga Bef :) Najprostszym sposobem jest po prostu spisanie stanu licznika w odpowiednich godzinach. Na początek sprawdź w jakich godzinach u Twojego dystrybutora obowiązują godziny szczytowe i pozaszczytowe. Gdy to ustalisz, to by uzyskać obiektywny wynik: nie zmieniaj swoich przyzwyczajeń i przeprowadź badanie dla całej doby. W praktyce to wygląda tak (przykładowe godziny szczytowe i pozaszczytowe):
   – godz. 6:00-13:00 – godziny szczytowe – pierwszego spisania stanu licznika dokonujesz o godzinie 6:00;
   – godz. 13:00-15:00 – godziny pozaszczytowe – drugiego spisania licznika dokonujesz o godzinie 13:00;
   – godz. 15:00-22:00 – godziny szczytowe – trzeciego spisania licznika dokonujesz o godzinie 15:00;
   – godz. 22:00-6:00 – godziny pozaszczytowe – czwartego spisania licznika dokonujesz o godzinie 22:00;
   Ostatniego spisania licznika dokonujesz o godzinie 6:00, czyli po 24 h od rozpoczęcia działań :) Na podstawie pozyskanych danych obliczasz ile prądu zużywasz w godzinach szczytowych, a ile w pozaszczytowych. Pozdrawiamy, a w razie kolejnych pytań służymy pomocą :)

  • Zacznijmy od tego, że to nie bełkot, a bardzo praktyczna informacja :) Porównując Próg opłacalności dowiesz się, która taryfa będzie dla Ciebie korzystniejszym (tańszym) rozwiązaniem. Jak to wygląda w praktyce? Wystarczy, że zapoznasz się z przykładami podanymi na tej stronie :) Pozdrawiamy.

 1. >>Taryfa G12 – umożliwia rozliczanie zużytego prądu w dwóch strefach czasowych doby (tzw. rozliczenie dwustrefowe). Strefa z niższą stawką taryfową obowiązuje przez 10h w ciągu doby: w godz. 22.00-6.00 (tzw. dolina nocna) oraz w godz. 13.00-15.00 (tzw. dolina dzienna). Strefa z wyższą stawką taryfową obowiązuje przez 14h w ciągu doby: w godz. 6.00-13.00 (tzw. szczyt przedpołudniowy) oraz w godz. 15.00-22.00 (tzw. szczyt popołudniowy).<<

  Uprzejmie proszę o wyjaśnienie jakiego czasu dotyczy powyższa informacja – letniego czy zimowego? Czy dwutaryfowy zegar w dniu dzisiejszym (30.10.2015) może włączyć taryfę G12 w „dolinie dziennej” o godzinie 12.00? W takim razie dolina nocna wypadnie od 20.00 do 4.00. Brak synchronizacji zegara włączającego piece z zegarem licznika może powodować wyższe koszty…

  • Drogi Jerzy, w taryfie G12 nie ma podziału na czas letni i zimowy – takie same stawki za prąd obowiązują od 1 stycznia do 31 grudnia. Wszystko (np. włączenie się zegara, jego synchronizacja) zależy od samego zegara, który posiadasz. Jeśli nie zaktualizuje się on samodzielnie, to niestety ta czynność będzie leżała po Twojej stronie. W tym dniu lepiej mieć na oku swoje urządzenia, jeśli nie chcemy ponieść wyższych kosztów związanych z poborem prądu. Pozdrawiamy :)

 2. w biurze obsługi poinformowano mnie iż zmaiana taryfy z g12 na g11 jest możliwa tylko wówczas jeśli poniose dodatkowy koszt 50 zl miesecznie a w opisie pisze iz to za darmo

  • Szanowna/y a, możesz nam zdradzić w jakiej firmie energetycznej chciałaś/eś zmienić taryfę? Łatwiej będzie nam się dowiedzieć czegoś więcej w tym temacie. Pozdrawiamy serdecznie :)

  • Panie Macieju, według nas nadal korzystniejszym rozwiązaniem będzie taryfa G12. Na pewno zaoszczędzi Pan na kosztach prądu w sezonie grzewczym, które w zależności od Pana domu/mieszkania mogą być całkiem wysokie. Pozdrawiamy.

 3. witam

  kupiłem mieszkanie w starej kamienicy na śląski gdzie do tej porty mieszkanie było ogrzewanie grzałkami w piecach kaflowych – piece zburzyliśmy ale licznik na dwie taryfy zostawiliśmy
  zużywamy około 555kw na 2 mc za co płacimy około 282zł- da się mniej?
  mam pompce C.O. + duże akwarium i zwykłe urządzenia RTV i Agd

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *