Enerad
Porównaj oferty

Jak przeliczyć 1 m3 gazu na kWh? Sprawdź 3 sposoby

1m3 gazu ile to kWh lub odwrotnie. Nie wiesz jak to obliczyć? Nasz prosty kalkulator m3 na kWh dokona za Ciebie obliczeń! Zapraszamy.

1 m3 gazu – ile to kWh? Ogólny przelicznik

W przybliżeniu, 1 m³ gazu ziemnego odpowiada około 10 – 11 kWh. Zatem, przykładowo jeśli w ciągu roku zużyliście 2600 m3 gazu, to w przeliczeniu wyniesie to ok. 26000 kWh – 28600 kWh.

Dokładna wartość może się różnić w zależności od kilku czynników (m.in. współczynnika konwersji stosowanego przez dostawcę). Więcej na ten temat znajdziecie w dalszej części artykułu.

Jak przeliczyć m3 gazu na kWh? Szczegółowe obliczenia

Aby dokładnie przeliczyć m³ gazu na kWh, należy znać współczynnik konwersji. Jego wartość może się różnić w zależności od sprzedawcy czy jakości gazu. Typowy wzór na przeliczenie m3 gazu na kWh wygląda następująco:

kWh = ilość pobranego gazu [m3] x współczynnik konwersji

Przykładowo, jeśli współczynnik konwersji wynosi 10,5, a zużycie gazu wynosi 100 m³, to obliczenie będzie wyglądać następująco:

100 m3 x 10,5 kWh / m3 = 1050 kWh

Czym jest współczynnik konwersji?

Współczynnik konwersji jest wartością określającą, ile energii (w kWh) zawiera 1 m³ gazu. Dla odbiorców zużywających do 110 [kWh/h], w tym dla odbiorców domowych, wyznacza się go na podstawie kaloryczności gazu i specjalnego przelicznika. A ponieważ gaz gazowi nie bywa w 100% równy, współczynniki konwersji również mogą być różne. Informacji na temat obowiązującego Was współczynnika konwersji należy szukać na fakturze za gaz.

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje Cię 1 kWh gazu? Koniecznie sprawdź: Ceny gazu – Jaka jest cena za m3 i kWh?

Jak przeliczyć kWh gazu na m3?

Aby przeliczyć ilość gazu w kWh na m3 należy odwrócić powyższe obliczenia. Zatem, wzór na przeliczenie kWh na m3 gazu wygląda następująco:

m3 gazu = zużycie [kWh] / współczynnik konwersji

Przelicz kWh na m3 – z kalkulatorem enerad.pl

Macie problem z samodzielnym przeliczeniem m3 gazu na kWh lub na odwrót? Z pomocą przyjdzie Wam nasz kalkulator. To uniwersalne narzędzie, który pomoże Wam bez wysiłku wyznaczyć Wasze zużycie gazu, w dowolnej jednostce.

Kalkulator m3 na kWh
przelicznik m3 na kWh
ilość m3
ilość kWh

Jak działa kalkulator m3 na kWh?

Nasze rozwiązanie jest bardzo proste. Poniżej znajdziecie instrukcję — krok po kroku.

  1. Znajdź obowiązujący Cię współczynnik konwersji (szukaj na fakturze, np. w tabelce z rozliczeniem). Wprowadź go do sekcji “Przelicznik m3 na kWh”. Możesz to zrobić strzałkami lub klikając w pole tekstowe i wpisując z klawiatury.
  2. W taki sam sposób wprowadź ilość pobranego gazu. Jeśli chcesz wyliczyć kWh z m3 w okienku “Ilość m3” wprowadź odpowiednią wartość. Jeśli chcesz wyznaczyć m3 z ilości kWh, uzupełnij okienko “ilość kWh”.

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień technicznych i energetycznych Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta Stephena Kinga, gra w gry i śledzi trendy motoryzacyjne.

Może Cię również zainteresować

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rusza z farmą słoneczną dla zielonego wodoru w Turyngii

EDP rozpoczęło budowę farmy fotowoltaicznej w Turyngii o mocy 64,6 MWp. Inwestycja będzie wspierać produkcję zielonego wodoru przez firmę Lhyfe. Projekt powstaje we współpracy z Kronos Solar EDPR i ma zakończyć się w 2026 roku. Farma dostarczy energię dla około 22 000 gospodarstw i pozwoli ograniczyć emisje CO₂ o 48 000 ton rocznie.

22.04.2025
Fotowoltaika Wiadomości z rynku
Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Polenergia ogranicza emisje CO₂e o milion ton rocznie. Morskie farmy wiatrowe podwoją ten efekt

Grupa Polenergia, największa prywatna firma energetyczna w Polsce, w 2023 roku uniknęła emisji ponad 1 mln ton CO₂e dzięki produkcji zielonej energii. Budowane przez spółkę morskie farmy wiatrowe mają dorzucić kolejne 2 mln ton unikniętych emisji rocznie. To dowód na rosnącą rolę OZE w dekarbonizacji polskiej gospodarki.

22.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły