10 200 euro dofinansowania do PV, magazynów energii i ładowarek EV dla niemieckich prosumentów!
Niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu rusza z programem dofinansowania promującym energetykę odnawialną. Program zakłada wsparcie tylko dla tych, którzy decydują się na zakup pełnego pakietu – instalacji PV, magazynu energii i wallboxa, będącego rodzajem prywatnej stacji ładowania samochodów elektrycznych. Wsparcie finansowe jest dostępne poprzez Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW). To niemiecki państwowy bank rozwoju. Zasadniczym celem programu jest redukcja emisji spalin. Aby skorzystać z dofinansowania, trzeba być właścicielem samochodu elektrycznego lub złożyć wiążące zamówienie na taki pojazd.

Jakie elementy zostały objęte programem dofinansowania?
Do programu można przystąpić tylko pod warunkiem skorzystania z pakietu składającego się z 3 elementów: instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii i wallboxa.
Moc szczytowa instalacji fotowoltaicznej musi wynosić co najmniej 5 kW – wsparcie to 600 euro za każdy kW, jednak nie więcej niż 6 tys. euro. Dla magazynu energii elektrycznej przewidziano wsparcie w wysokości 250 euro za każdy kWh (maksymalnie do 3 tys. euro), przy założeniu, że będzie to magazyn energii elektrycznej 5 kWh (co najmniej). Wallbox o mocy ładowania przynajmniej 11 kW zostanie wsparty kwotą 600 euro ryczałtowo albo 1,2 tys. euro, pod warunkiem, że został wyposażony w opcję ładowania dwukierunkowego.
Pakiet za darmo
Jak podał portal Agrarheute, zakup pełnego pakietu, czyli instalacji PV, magazynu energii i wallboxa – ogólnie kompletnego systemu z magazynowaniem 10 kW i 10 kWh – od znanych producentów, to koszt ok. 9,5 tys. euro. W tę cenę nie wliczono kosztów montażu. Biorąc pod uwagę maksymalne wartości wsparcia każdego ze składników objętych programem – 6 tys. euro, 3 tys. euro i 1,2 tys. euro – rozwiązanie zaproponowane przez Niemieckie Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu wydaje się bardzo atrakcyjne finansowo.
Niemcy na zielono
Program jest kolejną cegiełką potrzebną do spełnienia niemieckich ambicji związanych z rozwojem energetyki odnawialnej i elektromobilności. Do 2030 r. po niemieckich drogach ma jeździć nawet ok. 15 mln zeroemisyjnych pojazdów, dziś to ok. 1,2 mln. Niemcy zamierzają być „pierwszym krajem w Europie, który ustawowo zobowiąże operatorów 80% stacji paliwowych do zapewnienia możliwości szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, o mocy przynajmniej 150 kW”. I chcą, aby do końca tej dekady udział odnawialnych źródeł energii w ogólnej produkcji prądu wyniósł u nich co najmniej 80%.
O 10,2 tys. euro zwrotu można ubiegać się od 26 września.
Może Cię również zainteresować
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać
Rosnące ryzyko cyberataków wymusza aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych w Europie. SolarPower Europe i DNV wskazują na konieczność lepszej ochrony infrastruktury zdecentralizowanej, szczególnie inwerterów. Raport rekomenduje m.in. ograniczenie zdalnego dostępu spoza UE oraz wprowadzenie sektorowych standardów cyberbezpieczeństwa.
Komentarze