11 tys. odbiorców zdecydowało się w tym roku na zmianę sprzedawcy prądu!
Od 2007 r., kiedy odbiorcy zyskali możliwość zmiany sprzedawcy energii, niemal milion odbiorców zdecydowało się na takie posunięcie. Jednak rosnąca liczba ofert ma też drugie dno – niesie za sobą większe ryzyko nieuczciwych praktyk. Urząd Regulacji Energetyki apeluje o dokładne przeanalizowanie oferty i umowy przed złożeniem podpisu. Na co zwrócić uwagę? Na dodatkowe usługi i związane z nimi opłaty, okres obowiązywania kontraktu, zasady rozliczeń oraz warunki wypowiedzenia. Spośród klientów, którzy od 2007 r. zdecydowali się zmienić sprzedawcę energii, aż 748 tys. stanowią klienci indywidualni (grupy G), a prawie 235 tys. to odbiorcy biznesowi z grup taryfowych A, B i C.

Entuzjazm zmiany sprzedawcy prądu nieco wyhamował
Ponad 90%, konsumentów energii elektrycznej w Polsce korzysta z usług największych dystrybutorów energii, którzy są zwyczajowo nazywani „zakładami energetycznymi”. Te podmioty to przedsiębiorstwa takie jak Energa, Enea, PGE, Tauron i E.On.
Tylko w 2023 r., w ciągu zaledwie pięciu miesięcy, sprzedawcę prądu zmieniło 6,6 tys. odbiorców indywidualnych i blisko 4,7 tys. odbiorców biznesowych.
Dla porównania sprzedawcę energii elektrycznej w 2022 r. zmieniło ponad 30 tys. odbiorców. Z kolei od początku 2021 r. łącznie ponad 35 tys. odbiorców zmieniło firmę sprzedającą im prąd – około 7 tys. klientów biznesowych i około 28 tys. indywidualnych. Z kolei tylko w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 r. sprzedawcę prądu zmieniło ponad 30,3 tys. osób. Szczególnie obfity pod tym względem były lata 2016 i 2015. W 2016 rachunek do innego sprzedawcy prądu przeniosło około 86,5 tys. Polaków. To o blisko 38% mniej niż w 2015 r.
Zanim podejmiesz decyzję
Dokładnie przeanalizuj ofertę – upewnij się, czy na przedstawionych dokumentach widnieją dane firmy. Ponadto pamiętaj, że w lipcu 2021 r. w życie wszedł zakaz sprzedaży energii „door-to-door” względem odbiorców w gospodarstwach domowych. Nie daj się więc oszukać domokrążcom, chcącym namówić cię na rzekomo „atrakcyjną” ofertę. To oszustwo!
W przypadku zawierania umowy na odległość, sprzedawca powinien pisemnie poinformować cię o prawie odstąpienia od umowy. Od umowy zawartej na odległość masz prawo odstąpić w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Co istotne, nie musisz podawać przyczyn rezygnacji ani pokrywać kosztów z tego tytułu.
Oszczędzaj energię
Dlaczego zmieniamy sprzedawcę prądu? Główną motywacją jest chęć obniżenia rachunków za prąd. Ale przecież rezygnacja z czyichś usług to nie jedyna droga, aby te wydatki zminimalizować. Jak to zrobić w inny sposób? Doradza Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które uruchomiło w tym celu kampanię społeczną „Oszczędzamy energię”.
Z kolei Polskie Sieci Elektroenergetyczne udostępniły aplikację mobilną „Energetyczny Kompas”, która pomaga planować korzystanie z urządzeń w sposób jak najefektywniejszy. Apka podpowiada, jak oszczędzać energię elektryczną, i pokazuje energetyczne godziny szczytu. Jeśli więc chcesz nieco zaoszczędzić, a zarazem być eko, śmiało z niej korzystaj.
Może Cię również zainteresować
URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025
Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii
Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii
Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania
Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych
Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej
Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.
Komentarze