150 mln USD od Banku Światowego na geotermię w Salwadorze
Salwador zyska nową elektrownię geotermalną i wsparcie dla lokalnych społeczności. Projekt o wartości 150 mln USD ma zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym kraju i pobudzić rozwój gospodarczy.

Nowa elektrownia i wsparcie lokalnych społeczności
28 marca 2025 r. Rada Dyrektorów Wykonawczych Banku Światowego zatwierdziła projekt mający na celu zwiększenie zdolności produkcyjnej energii odnawialnej w Salwadorze. Projekt „Geothermal Energy for Sustainable and Inclusive Development” przewidziany na sześć lat i wart 150 mln USD obejmuje m.in. budowę nowej elektrowni geotermalnej, działania eksploracyjne oraz wsparcie środowiskowe i społeczne.
W ramach projektu powstanie elektrownia geotermalna o mocy 25 MW w polu geotermalnym Chinameca, zlokalizowanym 115 km na wschód od stolicy kraju – San Salvador. Inwestycja zostanie podłączona do krajowej sieci przesyłowej.
Potencjał 40 MW i rozwój lokalnego rolnictwa
Poza budową elektrowni planowane są działania eksploracyjne, które mają umożliwić dalszy rozwój potencjału do 40 MW w ramach produkcji energii odnawialnej. Co istotne, projekt zakłada również wykorzystanie ciepła geotermalnego do bezpośredniego użytku przez lokalne społeczności.
Ciepło to będzie mogło być wykorzystywane m.in. do suszenia i przetwarzania żywności, co może pobudzić rozwój lokalnych przedsiębiorstw rolno-spożywczych i wzmocnić gospodarkę regionu.
Zobacz również: Energia geotermalna w przemyśle i sektorze spożywczym: nowy raport EGEC z przykładami z Polski
Wsparcie rządu i międzynarodowej instytucji
Daniel Alejandro Alvarez, prezes Państwowej Komisji Wodnej Rzeki Lempa (CEL), podkreślił zaangażowanie władz w rozwój czystej i przystępnej cenowo energii. Jak zaznaczył:
„Rząd jest zaangażowany w zapewnienie wszystkim Salwadorczykom dostępu do czystej i przystępnej cenowo energii. Projekt finansowany przez Bank Światowy to ważny krok w kierunku wzmocnienia naszego systemu energetycznego i promowania zrównoważonego oraz inkluzywnego rozwoju”.
LaGeo, państwowa spółka odpowiedzialna za eksploatację zasobów geotermalnych, będzie odpowiadać za realizację projektu.
Zobacz również: Rok energii geotermalnej w Europie. Roczny raport EGEC 2024
Nowe miejsca pracy i większa stabilność systemu
Budowa i eksploatacja elektrowni mają przyczynić się do powstania nowych miejsc pracy dla mieszkańców regionu Chinameca. Projekt wpłynie także na zwiększenie stabilności dostaw energii w kraju oraz umożliwi lepsze zarządzanie popytem energetycznym przez CEL.
Carine Clert, dyrektor krajowa Banku Światowego dla Salwadoru i Kostaryki, stwierdziła:
„Projekt ten jest świadectwem naszej wieloletniej współpracy z rządem Salwadoru w budowie bardziej odpornej i dostatniej przyszłości. Będziemy ściśle współpracować z LaGeo, aby projekt zakończył się sukcesem, ograniczył emisje i stworzył zielone miejsca pracy”.
Projekt zostanie sfinansowany z pożyczki udzielonej przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD), instytucję należącą do grupy Banku Światowego. Pożyczka ma zmienną stopę procentową, 30-letni okres spłaty oraz 6-letni okres karencji.
Zobacz również: Zamiast węgla – gorąca woda spod ziemi. Poznań sprawdza geotermię
Źródło: World Bank
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze