1500 GW w magazynach do 2030 roku to cel 58 krajów, w tym Polski
Podczas konferencji COP29, 58 państw świata zadeklarowało zwiększenie pojemności magazynów energii do 1500 GW do 2030 roku. Wśród nich znalazła się Polska. Organizacja Ember przeanalizowała możliwości osiągnięcia założonych celów.

Globalne zobowiązanie na rzecz magazynowania energii
Podczas COP29, 58 krajów, w tym 17 z UE, w tym Niemcy, Włochy, Hiszpania, Holandia i Polska, zobowiązały się do zwiększenia globalnej pojemności magazynowania energii do 1500 GW do 2030 roku. Cel ten zakłada sześciokrotny wzrost w stosunku do poziomu z 2022 roku. Analiza think tanku Ember potwierdza, że jest on możliwy do osiągnięcia, a nawet przekroczenia. Wymaga to zaledwie 1 MW magazynowania na każde 5 MW zainstalowanych odnawialnych źródeł energii (OZE) do końca dekady.
Z analiz Ember wynika, że obecna zdolność produkcyjna baterii pozwala ośmiokrotnie przekroczyć globalny cel do 2030 roku. Dodatkowo spadek cen ogniw LFP o 39% w ciągu ostatniego roku czyni inwestycje bardziej opłacalnymi.
Rozbudowa sieci przesyłowych – drugi filar zobowiązania
Zobowiązanie podjęte podczas COP29 obejmuje także budowę lub modernizację 25 milionów kilometrów sieci przesyłowych do 2030 roku. Jest to pierwszy przypadek, kiedy konferencja klimatyczna COP poruszyła temat elastyczności sieci. Wyzwaniem pozostaje jednak tempo realizacji. Główne bariery dla rozwoju sieci przesyłowych to długie procedury planistyczne i ograniczenia w łańcuchach dostaw, które spowalniają realizację projektów. Rozbudowa sieci wymaga podwojenia tempa działań, co jest trudne przy obecnych zasobach.
Nierówne przygotowanie krajów do globalnych celów
Choć cel 1500 GW poparło 58 krajów, jedynie 30 z nich wyznaczyło narodowe cele magazynowania, które razem wynoszą 284 GW. To mniej niż 20% zakładanego celu globalnego. Co istotne, 14 krajów posiadających takie cele, w tym Portugalia i Chile, jeszcze nie podpisało zobowiązania.
Zobowiązanie poparły m.in. Niemcy, Włochy, USA, Australia i Kanada. Dołączenie krajów takich jak Brazylia, Kenia czy Japonia pokazuje globalny zasięg inicjatywy. Jednak brak kluczowych gospodarek, takich jak Chiny czy Indie, pozostaje istotnym wyzwaniem.
Może Cię również zainteresować
Chiny rewolucjonizują bezpieczeństwo baterii EV. Niektórzy skorzystają, innych czekają problemy finansowe
Dr Kai-Philipp Kairies, CEO ACCURE Battery Intelligence, podkreśla, że nowy chiński standard GB38031-2025 może nie tylko zmienić zasady bezpieczeństwa w samych Chinach, ale także wpłynąć globalnie – od polityk krajowych po inwestycje w laboratoria testowe i strategie producentów. Kluczową zmianą jest wymóg, by baterie EV wytrzymały aż 120 minut po zjawisku termicznego rozbiegania – dotąd wystarczyło 5 minut.
Jak mikrouszczelnienia ratują wodór? Freudenberg zdradza szczegóły
Freudenberg Sealing Technologies prezentuje zaawansowane technologicznie uszczelnienia do elektrolizerów, sprężarek, ogniw paliwowych i silników wodorowych. Firma podkreśla ich kluczową rolę w budowie bezpiecznej i wydajnej infrastruktury wodorowej.
XPENG X9 ładuje 405 km w 10 minut. Nowy elektryk z AI będzie w Europie pod koniec 2025 r.
XPENG zaprezentował nowy elektryczny model MPV – X9 2025. Pojazd wyróżnia się ultraszybkim ładowaniem, systemem autonomicznej jazdy Turing AI i luksusowym wyposażeniem wnętrza. To pierwszy model marki z tymi funkcjami w standardzie.
Volkswagen stawia na AI w Chinach, gdzie sztuczna inteligencja króluje na drogach
Volkswagen Group wprowadza na rynek chiński nowy system wspomagania kierowcy oparty na sztucznej inteligencji. Rozwiązanie zaprojektowano specjalnie pod wymagające warunki ruchu drogowego w Chinach. Grupa wzmacnia tym samym swoje zaangażowanie w strategię „In China, for China” i dołącza do grona firm, które rozwijają zaawansowane systemy AI w segmencie pojazdów elektrycznych.
Rekordowy wzrost mocy OZE w 2024 roku. 5 kluczowych faktów w raporcie IRENA
Według najnowszego raportu IRENA, w 2024 roku globalna moc odnawialnych źródeł energii wzrosła o rekordowe 585 GW. Aż 92% nowej mocy zainstalowanej na świecie pochodziło z OZE. Organizacja wskazuje 5 najważniejszych faktów dotyczących odnawialnych źródeł energii w minionym roku.
LONGi bije kolejne rekordy PV. 34,85% sprawności ogniwa tandemowego (perowskit-krzem)
Chińska firma LONGi ustanowiła nowy światowy rekord sprawności ogniwa tandemowego krzem-perowskit – 34,85%. Osiągnięcie to zostało potwierdzone przez amerykański instytut NREL. Firma poprawiła również sprawność ogniwa krzemowego HIBC do poziomu 27,81%.
Komentarze