20 MW gazowej kogeneracji w Kaliszu – Energa kończy kluczowy projekt
Energa Kogeneracja kończy kluczowe inwestycje w Elektrociepłowni Kalisz. Wkrótce do eksploatacji trafi nowoczesny układ kogeneracyjny o mocy 20 MWt i 20 MWe, a także kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy 50 MWt. To koniec ery węgla w kaliskiej elektrociepłowni – głównym paliwem stanie się gaz.

Finał inwestycji w Elektrociepłowni Kalisz
Energa Kogeneracja, spółka zależna Energi, wkracza w końcowy etap kluczowego programu inwestycyjnego w Elektrociepłowni Kalisz. Obecnie trwa tzw. rozruch na gorąco nowoczesnego układu kogeneracyjnego silników gazowych. Ich łączna moc cieplna wynosi około 20 MWt, a elektryczna 20 MWe.
Rozruch nowego systemu obejmuje testowanie kluczowych układów, takich jak:
- układ sprężania gazu,
- układ selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), który ogranicza emisję tlenków azotu,
- układ wyprowadzenia ciepła i energii elektrycznej.
Sprawdzenie działania systemu odbędzie się zarówno przy 50%, jak i 100% mocy znamionowej silników. To pierwszy etap, po którym nastąpi regulacja parametrów pracy całego układu, a następnie finałowy ruch próbny, obejmujący m.in. pomiary hałasu, emisji spalin i poziomu drgań.
Przejście na gaz i koniec ery węgla
Zakończenie testów pozwoli na pełne uruchomienie układu kogeneracyjnego w trzecim kwartale 2025 roku. Wtedy też zakończy się program inwestycyjny w kaliskiej elektrociepłowni.
Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest także kotłownia rezerwowo-szczytowa o mocy 50 MWt, której przekazanie do eksploatacji planowane jest na połowę marca. W efekcie Elektrociepłownia Kalisz zrezygnuje z węgla jako głównego paliwa na rzecz niskoemisyjnego gazu.
18,6 MW zakontraktowane w rynku mocy
Nowy układ kogeneracyjny już w grudniu 2024 roku uzyskał wsparcie w ramach aukcji głównej rynku mocy na rok dostaw 2029. Zakontraktowano łącznie 18,6 MW obowiązku mocowego na 17 lat. To pierwszy przypadek, gdy Grupa Energa zgłosiła do aukcji jednostkę kogeneracyjną.
W Elektrociepłowni Kalisz nadal funkcjonować będą dwa kotły węglowe, ale jedynie jako rezerwa do końca 2029 roku. Będą wykorzystywane w okresach optymalizacji nowych jednostek gazowych lub w sytuacjach awaryjnych.
Energa w kierunku zielonej energii
Energa, należąca do Grupy ORLEN, konsekwentnie zwiększa udział źródeł nisko- i zeroemisyjnych. Obecnie 45% mocy zainstalowanej w jej aktywach wytwórczych pochodzi z OZE, a w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku udział OZE w produkcji własnej wyniósł 59%. Nowa inwestycja w Kaliszu to kolejny krok w kierunku dekarbonizacji i modernizacji polskiej energetyki.
Modernizacja sektora ciepłownictwa przyspiesza
Nie tylko Energa przeprowadza inwestycje w ciepłownictwo. W Elektrociepłowni Bydgoszcz (należącej do PGE Energia Ciepła) II zakończono kluczowy etap testów nowej jednostki kogeneracyjnej. W marcu 2025 roku przeprowadzono pierwszą synchronizację systemu z siecią elektroenergetyczną, co potwierdziło poprawne działanie urządzeń.
Nowa jednostka gazowa, która zastąpi dwa kotły węglowe, osiągnęła znamionowe parametry: ponad 10,5 MWe mocy elektrycznej oraz 10 MWt mocy cieplnej. Pełne uruchomienie planowane jest na drugi kwartał 2025 roku. Inwestycja ta znacząco poprawi jakość powietrza w mieście i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne regionu.
Źródło: Energa
Może Cię również zainteresować
Instalacja fundamentu dla największej farmy wiatrowej ScottishPower
Rozpoczęła się budowa morskiej farmy wiatrowej East Anglia THREE o mocy 1,4 GW. Pierwszy fundament – największy w Europie zainstalowany z wykorzystaniem jack-up vessel – właśnie trafił na dno Morza Północnego.
Technique Solaire buduje aż 341 instalacji PV w Europie za 302 mln euro
Francuska firma, Technique Solaire ogłosiła pozyskanie rekordowych w swojej historii środków w wysokości 302 mln euro. Posłużą one do realizacji 341 projektów fotowoltaicznych w trzech krajach Europy o łącznej mocy 240 MWp. Spółka kontynuuje dynamiczną ekspansję, równocześnie wspierając fundusz Synergie Renouvelable.
Magazyn energii spłonął po 2 tygodniach. Znamy winnego pożaru w Niemczech
W Neuenhaus w Dolnej Saksonii doszło do pożaru domu jednorodzinnego z powodu zapłonu przydomowego magazynu energii. Choć początkowo podejrzewano baterie litowo-żelazowo-fosforanowe, producent wykluczył je jako źródło ognia. Winę poniosło połączenie kilku usterek technicznych.
ORLEN na EKG 2025: gaz filarem bezpieczeństwa energetycznego Polski
ORLEN zapowiada inwestycje rzędu 380 mld zł w polską energetykę do 2035 roku. Kluczową rolę w transformacji ma odegrać gaz, który – według prezesa koncernu Ireneusza Fąfary – będzie gwarantem bezpieczeństwa energetycznego państwa przynajmniej do 2050 roku.
WindEurope: farmy wiatrowe będą wspierać służby w działaniach obronnych
Rosnące zagrożenie atakami fizycznymi i cybernetycznymi na infrastrukturę energetyczną skłania Europę do działania. WindEurope podejmuje nowe współprace, by wzmocnić ochronę turbin wiatrowych. W grę wchodzi m.in. integracja systemów obronnych i energetycznych oraz zastosowanie nowoczesnych technologii cyberbezpieczeństwa.
EHPA krytycznie o projekcie unijnych zasad pomocy publicznej dla zielonego przemysłu
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) opublikowało stanowisko wobec projektu unijnych wytycznych dotyczących pomocy publicznej dla czystego przemysłu Clean Industrial State Aid Framework (CISAF). Organizacja podkreśla, że obecna wersja dokumentu może utrudnić, zamiast przyspieszyć, rozwój kluczowych technologii dla dekarbonizacji przemysłu, w tym pomp ciepła.
Komentarze