Enerad
Porównaj oferty

251 GWh energii z PV nie trafiło do sieci w kwietniu. Problem narasta, a PSE szykuje zmiany

Rekordowa produkcja z OZE to za dużo dla krajowej sieci – tylko w kwietniu 2025 roku trzeba było ograniczyć wytwarzanie energii z fotowoltaiki aż o 251,3 GWh. Operatorzy i właściciele farm PV spotkają się 23 maja, by rozmawiać o zmianach w zasadach redysponowania.

Panele PV

Spotkanie z operatorami OZE – zmiany na horyzoncie

Redysponowanie nierynkowe to nic innego jak przymusowe wyłączenie lub ograniczenie produkcji energii z instalacji OZE, np. farm fotowoltaicznych czy wiatrowych. Gdy w systemie energetycznym pojawia się za dużo prądu – szczególnie w słoneczne i wietrzne dni przy niskim zużyciu – sieć może tego po prostu nie wytrzymać. Wtedy operator krajowej sieci przesyłowej (PSE) wydaje polecenie, by zmniejszyć ilość energii wpuszczanej do sieci. Dotyczy to głównie dużych instalacji PV, które trzeba wręcz „wyłączać”.

W związku z narastającym problemem, Operator Systemu Przesyłowego zaprasza właścicieli i operatorów instalacji odnawialnych źródeł energii na spotkanie online, które odbędzie się 23 maja 2025 r. o godz. 13:00.

Tematy rozmów to:

  • obecne zasady redysponowania,
  • planowane zmiany, które mają sprawić, że ograniczenia będą bardziej sprawiedliwe,
  • uproszczenie zasad przyznawania rekompensat,
  • nowe narzędzia IT ułatwiające rozliczenia.

Kwietniowy rekord: 251,3 GWh energii „poszło na marne”

Jak podaje Forum Energii, kwiecień 2025 przyniósł doskonałe warunki dla produkcji zielonej energii, a także powód do jej ograniczania. Przy zużyciu energii na poziomie 12,3 TWh (rok wcześniej 13,4 TWh) i dużej produkcji z wiatru i słońca, udział OZE w miksie wzrósł do 34,2%.

Z powodu przeciążenia sieci i braku elastyczności innych źródeł, aż 251,3 GWh energii z OZE nie trafiło do odbiorców. To spory wzrost – średnio 10,4% produkcji PV zostało wyłączone. Dla porównania: w kwietniu 2023 było to 7,9%, a w 2022 tylko 1,4%.

Fotowoltaika ograniczana najczęściej – i to regularnie

Najbardziej „cierpią” wielkoskalowe farmy PV – aż 90% wszystkich ograniczeń dotyczy właśnie ich. Do sytuacji, w której wyłącza się panele słoneczne, dochodzi coraz częściej.

Od początku 2025 roku do 8 maja właściciele PV musieli ograniczać produkcję przez 54 dni, informuje Aleksandra Dziadykiewicz z zespołu komunikacji PSE.

Kolejne takie polecenia wydano na przełomie kwietnia i maja: od 29.04 do 4.05 redysponowanie obowiązywało codziennie. PSE przypomina, że właściciele PV, którzy wcześniej złożyli wnioski o rekompensaty, nie muszą robić tego ponownie.

Co stoi za wyłączeniami?

Problemem nie jest sama fotowoltaika, a brak możliwości magazynowania nadmiaru energii oraz mała elastyczność starych elektrowni węglowych. Bloki węglowe muszą pracować na minimalnym poziomie, nawet gdy nie są potrzebne, przez co dla OZE brakuje miejsca w systemie.

Historycznie niskie emisje CO₂, ale problem narasta

Choć kwiecień przyniósł rekordowo niskie emisje CO₂ – tylko 6,5 mln ton – to bez zmian systemowych redysponowania będzie coraz więcej. Bez rozbudowy magazynów energii i sieci przesyłowych, nawet najlepsze warunki pogodowe nie zagwarantują wykorzystania potencjału zielonej energii.

Źródło: Forum Energii, Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE)

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły