27,09% sprawności – nowy, światowy rekord w ogniwach Longi z heterozłączem (HBC)
LONGi, firma zajmująca czołową pozycję w branży technologii słonecznych, ogłosiła przełomowy sukces. Zespół inżynierów i naukowców pracujący dla LONGi osiągnął rekordową sprawność ogniw fotowoltaicznych krystalicznych krzemowych z heterozłączem z tyłu (HBC). Wynosi ona imponujące 27.09%. Osiągnięcie zostało oficjalnie potwierdzone przez Institute for Solar Energy Research Hamelin (ISFH) w Niemczech. Co więcej, wynik stanowi nowy rekord, przewyższając poprzedni wynoszący 26.81% z listopada 2022 roku.

Innowacyjny proces produkcji
Kluczem do tego osiągnięcia była innowacyjna technologia stosowana przez firmę LONGi. W celu zmniejszenia kosztów produkcyjnych ogniw HBC, zespół badawczy w firmie LONGi porzucił kosztowny proces fotolitografii na rzecz proces wytwarzania z wykorzystaniem lasera. Kolejnym osiągnięciem było zmniejszone użycia warstw przewodzących tlenkowych (ITO). Zespół badawczy LONGi opracował ultracienką warstwę TCO z ograniczonym użyciem indium. Wykorzystanie indium w ogniwach o efektywności wynoszącej 27.09% wynosi zaledwie 1/5 tego, co w tradycyjnych ogniwach heterozłączowych. Li Zhenguo, Założyciel i Prezydent firmy LONGi, powiedział, że:
Li podkreślił również kontynuowane dążenie firmy do produktów wysokiej jakości i technologii ogniw słonecznych o wysokiej wydajności.
O technologii HBC
Technologia heterojunction back-contact (HBC) to zaawansowana metoda produkcji ogniw fotowoltaicznych, łącząca dwie kluczowe technologie: heterojunction (HJT) i back-contact. HJT to technologia, która łączy krzem monokrystaliczny z cienkimi warstwami amorficznego krzemu. Ta hybrydowa struktura pozwala na lepsze pochłanianie światła i zmniejszenie strat związanych z rekombinacją nośników ładunku (elektronów i dziur). Technologia HJT jest znana z wysokiej efektywności i dobrej wydajności w różnych warunkach oświetleniowych, w tym przy słabym świetle.
Back-contact + HJT
Back-contact, czyli tylne umieszczenie kontaktów elektrycznych, to metoda, w której wszystkie kontakty elektryczne znajdują się na tylnej stronie ogniwa. Pozwala to na lepsze pochłanianie światła na przedniej stronie ogniwa, ponieważ nie ma tam żadnych przerw ani cieni rzucanych przez tradycyjne metalowe linie przewodzące. Ogniwa z tylnym kontaktem są bardziej estetyczne i mogą oferować wyższą efektywność, ponieważ cała przednia powierzchnia jest wykorzystywana do generowania energii.
Technologia HBC łączy zalety obu tych metod, dając ogniwa o jeszcze wyższej efektywności. Użycie technologii HJT zapewnia doskonałe właściwości pochłaniania światła i wysoką efektywność, a zastosowanie tylnego kontaktu dodatkowo zwiększa tę efektywność, eliminując straty związane z cieniowaniem przedniej strony ogniwa.
Choć osiągnięcie firmy LONGi to niewątpliwy sukces, należy pamiętać, że wyniki sprawności osiągane na pełnoprawnych ogniwach PV, zastosowanych w modelach produkcyjnych zwykle są nieco niższe o tych, osiąganych w laboratoriach. Nie zmienia to jednak faktu, że granice sprawności modułów PV wciąż się przesuwają, dając nam nadzieję na tanią i czystą energię w niedalekiej przyszłości.
Może Cię również zainteresować
Ponad 809 mln zł na poprawę efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał dotacje na 45 projektów modernizacji budynków w całej Polsce. Łączna wartość wsparcia przekroczyła 809 mln zł. Inwestycje obejmują m.in. szpitale, uczelnie i urzędy – także obiekty zabytkowe.
Zielona transformacja na Sycylii. Powstaje 1 MW elektrolizer w Hydrogen Valley
Duferco Energia i Ansaldo Green Tech wspólnie rozwijają kluczowy projekt wodorowy we Włoszech. W Giammoro (Sycylia) powstaje Hydrogen Valley, która ma wspierać dekarbonizację przemysłu i transportu dzięki zielonemu wodorowi.
100% energii ze źródeł odnawialnych w dzień roboczy w Hiszpanii
Hiszpania osiągnęła historyczny kamień milowy – po raz pierwszy w dniu roboczym cały popyt na energię elektryczną został pokryty ze źródeł odnawialnych. 16 kwietnia br. system elektroenergetyczny Półwyspu Iberyjskiego działał wyłącznie na energii wiatrowej, słonecznej i wodnej. Tydzień później padł nowy rekord mocy chwilowej generowanej przez fotowoltaikę.
Rusza strategiczna debata o przyszłości energetyki wiatrowej. Konferencja PSEW2025 w czerwcu
Energetyka wiatrowa jako siła napędowa polskiej gospodarki? Eksperci, politycy i liderzy rynku spotkają się na jubileuszowej 20. Konferencji PSEW2025 w Świnoujściu, by wspólnie odpowiedzieć na to pytanie. Wydarzenie odbędzie się w dniach 10–12 czerwca i ma być jednym z najważniejszych punktów debaty o transformacji energetycznej oraz roli Polski w kształtowaniu zielonej Europy.
Deep Fission: mikroreaktory SMR, które zmieszczą się w odwiertach jak po ropie
Deep Fission proponuje nowatorskie podejście do energetyki jądrowej – zakopane na głębokości jednej mili (ok. 1,6 km) mikroreaktory SMR mają produkować 15 MW energii każdy. Dzięki wykorzystaniu sprawdzonych technologii PWR oraz minimalizacji kosztów infrastrukturalnych, firma chce dostarczać skalowalną, bezpieczną i bezemisyjną energię dla dużych miast, baz wojskowych oraz centrów danych.
Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo
Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.
Komentarze