Enerad
Porównaj oferty

3,5 GWh od BYD dla Grenergy – rekordowa dostawa baterii do Chile

Grenergy podpisało umowę z BYD Energy Storage na dostawę systemów magazynowania energii o łącznej pojemności 3,5 GWh. Baterie trafią do szóstej fazy projektu Oasis de Atacama w północnym Chile. Jest to największa tego typu dostawa w regionie i druga na świecie pod względem skali.

Grenergy podpisało umowę z BYD Energy Storage

3,5 GWh pojemności w ramach jednej umowy

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, BYD Energy Storage dostarczy firmie Grenergy 6 240 modułów MC Cube-T, co odpowiada 624 kontenerom magazynującym energię. Systemy te zostaną zainstalowane w ramach szóstej fazy projektu Oasis de Atacama, noszącej nazwę Elena. Faza ta zakłada budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy 446 MW oraz magazynu energii o pojemności 3,5 GWh.

Model MC Cube-T zawiera akumulatory typu Blade Batteries, które charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, trwałością i efektywnością działania. Te parametry mają kluczowe znaczenie w przypadku projektów o dużej skali i wymaganiach technicznych, takich jak Oasis de Atacama.

Współpraca Grenergy i BYD nabiera tempa

Podpisana umowa stanowi największy wspólny projekt obu firm do tej pory. Wcześniejsze fazy projektu Oasis de Atacama obejmowały dostawy baterii o łącznej pojemności 3 GWh. Nowe porozumienie zwiększa wolumen zakontraktowanej pojemności do 6,5 GWh.

W ramach projektu Oasis de Atacama zaplanowano budowę systemu magazynowania energii o łącznej pojemności 11 GWh oraz mocy słonecznej sięgającej 2 GW. Projekt posiada umowy z wieloma globalnymi producentami baterii, co umacnia jego pozycję jako jednego z największych systemów magazynowania energii na świecie.

Grenergy rozwija portfolio projektów w Chile

Grenergy działa w Chile od ponad 12 lat. W tym czasie zrealizowała niemal 100 projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Obecnie firma posiada platformę obejmującą 4,6 GW mocy z instalacji fotowoltaicznych oraz 18,3 GWh planowanej pojemności magazynowej.

Spółka planuje zaprezentować aktualizację swojego planu inwestycyjnego do 2027 roku podczas wydarzenia Capital Markets Day, które odbędzie się 28 maja w Londynie. Przedstawione zostaną również nowe projekty skupione na rozwoju technologii magazynowania energii.

Zobacz również:

Źródło: materiały prasowe Grenergy (oprac. własne)

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Lena Ostapkowicz

Pasjonuje mnie rynek energii i transformacja energetyczna. Specjalizuję się w zagadnieniach związanych ze zmianami na rynku energii elektrycznej oraz OZE. W enerad.pl tworzę treści, które pomagają czytelnikom lepiej zrozumieć dynamicznie zmieniający się sektor energetyczny i elektryczny. Mam kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu i redakcji treści, zdobyte m.in. w branży energetycznej i finansowej. Znajdziesz mnie na enerad.pl i na LinkedIn.

Może Cię również zainteresować

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

URE: pięciu wytwórców otrzyma 1,5 mld zł wsparcia z drugiej aukcji kogeneracyjnej 2025

Ponad 6 TWh energii z wysokosprawnej kogeneracji zyska wsparcie państwa – rozstrzygnięto drugą w tym roku aukcję na premię kogeneracyjną.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska planuje 5 TWh zielonej energii rocznie do 2030 roku. Firma chce mieć 3 GW mocy i rozbudować magazyny energii

Qair Polska zapowiada ambitne cele na najbliższe lata – do 2030 roku chce dostarczać ponad 5 TWh energii odnawialnej rocznie dla odbiorców w Polsce. Kluczowe mają być rozwój magazynów energii, hybrydyzacja instalacji i zmiany legislacyjne – w tym ustawa wiatrakowa.

18.06.2025
OZE Wiadomości z rynku
ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

ESG zmienia reguły gry. Firmy przechodzą od compliance do strategii

Rosnące znaczenie ESG nie ogranicza się już do spełniania wymogów prawnych. Coraz więcej firm dostrzega w nim szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej i długoterminowego sukcesu. Przejście od compliance do strategicznego zarządzania ESG staje się nowym standardem – także w Polsce.

18.06.2025
Rynek energii i biznes Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór w skorupie kontynentalnej – potencjał, ograniczenia i geologiczne uwarunkowania

Naturalny wodór może stać się istotnym źródłem czystej energii dla przemysłu i trudnych do dekarbonizacji sektorów. Najnowszy przegląd badawczy opublikowany 13 maja 2025 r. w Nature Reviews Earth & Environment ujawnia, w jakich warunkach dochodzi do jego powstawania i akumulacji w skorupie kontynentalnej. To pierwszy tak kompleksowy opis geologicznych procesów, które mogą zadecydować o przyszłości „białego wodoru”.

18.06.2025
Gaz i wodór Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

177 mld USD na energetykę. IEA o kredytach eksportowych

Rola agencji kredytów eksportowych (ECA) w finansowaniu energetyki rośnie, zwłaszcza w kontekście wsparcia transformacji energetycznej. Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) po raz pierwszy uwzględniła ich działania w swoim sztandarowym raporcie World Energy Investment 2025. Od 2014 r. ECAs udzieliły wsparcia energetycznego o wartości 177 mld USD, z czego coraz większa część trafia do projektów związanych z OZE.

18.06.2025
Energia elektryczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Moc deszczu – nowa granica w energii odnawialnej

Deszcz może nie tylko podlewać uprawy czy zasilać rzeki, ale – jak pokazuje tekst Rose Morrison w Renewable Energy Magazine – również dostarczać energii elektrycznej. Dzięki nowatorskim technologiom, takim jak plug flow czy piezoelektryczne dyski, opady zyskują nową rolę w miksie OZE.

18.06.2025
OZE Technologia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły