Enerad
Porównaj oferty

40 dużych stacji ładowania w Polsce. Orlen i NFOŚiGW z umową

Koncern energetyczny z Płocka – Orlen, otrzymał od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotację w wysokości 63 mln zł. Pieniądze wesprą budowę 40 stacji do ładowania pojazdów elektrycznych.

40 dużych stacji ładowania w Polsce. Orlen i NFOŚiGW z umową

Mimo że 40 stacji ładowania „elektryków” to stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę ambicje koncernu, za ich budową przemawiają m.in. atrakcyjne warunki finansowe inwestycji. Podpisane 7 lipca porozumienie z NFOŚiGW gwarantuje pokrycie połowy kosztów.

Stacje ładowania powstaną nie tylko w dużych miastach

Obecnie stacje ładowania o charakterze komercyjnym są wznoszone w miejscach, w których koncentracja samochodów elektrycznych jest największa. To głównie aglomeracje i tereny przy autostradach. Tymczasem wspomniany projekt obejmuje budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w 33 miejscowościach do końca 2027 r. Wybrane lokalizacje to m.in. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Katowice, a także mniejsze miejscowości, takie jak Piaseczno, Nowy Dwór Gdański, Dreglin czy Łączyn.

Nadrzędny cel projektu ogniskuje się na zapewnieniu optymalnej dostępności do stacji na szlakach transportowych sieci TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej) oraz w kluczowych lokalizacjach.

Orlen ma duże ambicje

Współpraca Orlenu z NFOŚiGW dotyczy budowy 40 stacji ładowania, jednak Orlen nie zamierza na tym poprzestać. Planuje znacznie rozbudować sieć. Każda nowa stacja ładowania „elektryków” ma składać się z wielu stanowisk ładowania.

Orlen planuje zwiększyć swoją moc generowaną ze źródeł odnawialnych tak, by do 2030 r. osiągnąć łączną moc 2,5 GW – z podziałem na 1,7 GW dostarczane przez morskie farmy wiatrowe, a pozostałe przez farmy lądowe. Moc generowana przez elektrownie gazowe ma wzrosnąć do 2 GW. Koncern zamierza inwestować w biogazownie i zwiększyć dostępność paliw alternatywnych.

Dynamiczny rozwój infrastruktury ładowania „elektryków”

W raporcie PSPA „Polish EV Outlook 2023” przedstawiającym bieżący stan oraz przewidywania dotyczące rozwoju polskiego rynku transportu zero- i niskoemisyjnego, prognozuje się, że sieć publicznie dostępnych stacji ładowania w Polsce wzrośnie do niemal 100 tys. punktów w 2030 r. Już w ciągu najbliższych trzech lat roczna liczba nowo montowanych ładowarek może przekroczyć dziesięciokrotność poziomu z roku 2022.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.

30.04.2025
Efektywność energetyczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.

30.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
Co to jest biometan?

Co to jest biometan?

Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.

30.04.2025
Gaz i wodór Rady i pomysły
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.

30.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać

SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać

Rosnące ryzyko cyberataków wymusza aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych w Europie. SolarPower Europe i DNV wskazują na konieczność lepszej ochrony infrastruktury zdecentralizowanej, szczególnie inwerterów. Raport rekomenduje m.in. ograniczenie zdalnego dostępu spoza UE oraz wprowadzenie sektorowych standardów cyberbezpieczeństwa.

30.04.2025
Fotowoltaika Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły