40 dużych stacji ładowania w Polsce. Orlen i NFOŚiGW z umową
Koncern energetyczny z Płocka – Orlen, otrzymał od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotację w wysokości 63 mln zł. Pieniądze wesprą budowę 40 stacji do ładowania pojazdów elektrycznych.
Mimo że 40 stacji ładowania „elektryków” to stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę ambicje koncernu, za ich budową przemawiają m.in. atrakcyjne warunki finansowe inwestycji. Podpisane 7 lipca porozumienie z NFOŚiGW gwarantuje pokrycie połowy kosztów.
Stacje ładowania powstaną nie tylko w dużych miastach
Obecnie stacje ładowania o charakterze komercyjnym są wznoszone w miejscach, w których koncentracja samochodów elektrycznych jest największa. To głównie aglomeracje i tereny przy autostradach. Tymczasem wspomniany projekt obejmuje budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w 33 miejscowościach do końca 2027 r. Wybrane lokalizacje to m.in. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Katowice, a także mniejsze miejscowości, takie jak Piaseczno, Nowy Dwór Gdański, Dreglin czy Łączyn.
Nadrzędny cel projektu ogniskuje się na zapewnieniu optymalnej dostępności do stacji na szlakach transportowych sieci TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej) oraz w kluczowych lokalizacjach.
Orlen ma duże ambicje
Współpraca Orlenu z NFOŚiGW dotyczy budowy 40 stacji ładowania, jednak Orlen nie zamierza na tym poprzestać. Planuje znacznie rozbudować sieć. Każda nowa stacja ładowania „elektryków” ma składać się z wielu stanowisk ładowania.
Orlen planuje zwiększyć swoją moc generowaną ze źródeł odnawialnych tak, by do 2030 r. osiągnąć łączną moc 2,5 GW – z podziałem na 1,7 GW dostarczane przez morskie farmy wiatrowe, a pozostałe przez farmy lądowe. Moc generowana przez elektrownie gazowe ma wzrosnąć do 2 GW. Koncern zamierza inwestować w biogazownie i zwiększyć dostępność paliw alternatywnych.
Dynamiczny rozwój infrastruktury ładowania „elektryków”
W raporcie PSPA „Polish EV Outlook 2023” przedstawiającym bieżący stan oraz przewidywania dotyczące rozwoju polskiego rynku transportu zero- i niskoemisyjnego, prognozuje się, że sieć publicznie dostępnych stacji ładowania w Polsce wzrośnie do niemal 100 tys. punktów w 2030 r. Już w ciągu najbliższych trzech lat roczna liczba nowo montowanych ładowarek może przekroczyć dziesięciokrotność poziomu z roku 2022.
Może Cię również zainteresować
Forum Energetyki Obywatelskiej 2026: NFOŚiGW zapowiada program wsparcia dla społeczności energetycznych
We Wrocławiu odbyło się Forum Energetyki Obywatelskiej 2026, podczas którego NFOŚiGW zapowiedział ogólnopolski program wsparcia społeczności energetycznych z budżetem 80 mln zł. Wydarzenie podkreśliło kluczową rolę energetyki rozproszonej w transformacji energetycznej Polski.
Respect Energy jako pionier: pierwsza farma PV na rynku usług bilansujących w Polsce
Respect Energy otworzył nowy rozdział w polskiej energetyce – farma fotowoltaiczna w Zwartowie jako pierwsza w kraju została zakwalifikowana do świadczenia usług bilansujących. To przełom dla OZE i szansa na nowe źródła przychodów dla producentów zielonej energii.
ORLEN wzmacnia infrastrukturę na czas kryzysu – wnioski z Kongresu Chemii Polskiej
Podczas 13. Kongresu Polska Chemia przedstawiciele ORLEN i PERN omówili wyzwania stojące przed rynkiem paliw w niestabilnych czasach. Podkreślono znaczenie odporności infrastruktury, dywersyfikacji dostaw i inwestycji w logistykę dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Nowe przepisy umożliwiają rozpoznawanie miejsc podziemnego składowania CO₂ w Polsce
Opublikowano rozporządzenie rozszerzające obszary, na których można prowadzić prace związane z poszukiwaniem i rozpoznawaniem potencjalnych miejsc podziemnego składowania CO₂. Nowe regulacje mają wspierać rozwój technologii CCS w sektorach trudnych do dekarbonizacji.
Nowe rozwiązania dla wykonawców: PSE usprawnia współpracę na inwestycjach energetycznych
Polskie Sieci Elektroenergetyczne wdrożyły szereg rozwiązań umownych i organizacyjnych, które mają poprawić efektywność współpracy z wykonawcami inwestycji. Inicjatywa powstała w wyniku dialogu z branżą budowlaną i projektową.
URE ostrzega przed fałszywymi kontrolami instalacji fotowoltaicznych
Urząd Regulacji Energetyki ponownie alarmuje o przypadkach podszywania się pod kontrolerów instalacji fotowoltaicznych. Sprawdź, kto ma prawo do przeprowadzania kontroli i jak się chronić przed oszustami.


Komentarze