40 dużych stacji ładowania w Polsce. Orlen i NFOŚiGW z umową
Koncern energetyczny z Płocka – Orlen, otrzymał od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dotację w wysokości 63 mln zł. Pieniądze wesprą budowę 40 stacji do ładowania pojazdów elektrycznych.

Mimo że 40 stacji ładowania „elektryków” to stosunkowo niewiele, biorąc pod uwagę ambicje koncernu, za ich budową przemawiają m.in. atrakcyjne warunki finansowe inwestycji. Podpisane 7 lipca porozumienie z NFOŚiGW gwarantuje pokrycie połowy kosztów.
Stacje ładowania powstaną nie tylko w dużych miastach
Obecnie stacje ładowania o charakterze komercyjnym są wznoszone w miejscach, w których koncentracja samochodów elektrycznych jest największa. To głównie aglomeracje i tereny przy autostradach. Tymczasem wspomniany projekt obejmuje budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych w 33 miejscowościach do końca 2027 r. Wybrane lokalizacje to m.in. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Katowice, a także mniejsze miejscowości, takie jak Piaseczno, Nowy Dwór Gdański, Dreglin czy Łączyn.
Nadrzędny cel projektu ogniskuje się na zapewnieniu optymalnej dostępności do stacji na szlakach transportowych sieci TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej) oraz w kluczowych lokalizacjach.
Orlen ma duże ambicje
Współpraca Orlenu z NFOŚiGW dotyczy budowy 40 stacji ładowania, jednak Orlen nie zamierza na tym poprzestać. Planuje znacznie rozbudować sieć. Każda nowa stacja ładowania „elektryków” ma składać się z wielu stanowisk ładowania.
Orlen planuje zwiększyć swoją moc generowaną ze źródeł odnawialnych tak, by do 2030 r. osiągnąć łączną moc 2,5 GW – z podziałem na 1,7 GW dostarczane przez morskie farmy wiatrowe, a pozostałe przez farmy lądowe. Moc generowana przez elektrownie gazowe ma wzrosnąć do 2 GW. Koncern zamierza inwestować w biogazownie i zwiększyć dostępność paliw alternatywnych.
Dynamiczny rozwój infrastruktury ładowania „elektryków”
W raporcie PSPA „Polish EV Outlook 2023” przedstawiającym bieżący stan oraz przewidywania dotyczące rozwoju polskiego rynku transportu zero- i niskoemisyjnego, prognozuje się, że sieć publicznie dostępnych stacji ładowania w Polsce wzrośnie do niemal 100 tys. punktów w 2030 r. Już w ciągu najbliższych trzech lat roczna liczba nowo montowanych ładowarek może przekroczyć dziesięciokrotność poziomu z roku 2022.
Może Cię również zainteresować
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]
W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór
MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.
Co to jest biometan?
Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza
TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie
Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.
SolarPower Europe: Inwertery PV nowym celem cyberataków – UE musi działać
Rosnące ryzyko cyberataków wymusza aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa systemów fotowoltaicznych w Europie. SolarPower Europe i DNV wskazują na konieczność lepszej ochrony infrastruktury zdecentralizowanej, szczególnie inwerterów. Raport rekomenduje m.in. ograniczenie zdalnego dostępu spoza UE oraz wprowadzenie sektorowych standardów cyberbezpieczeństwa.
Komentarze