Enerad
Porównaj oferty

67% sprawności oraz prąd, ciepło i chłód – naukowcy pracują nad wyjątkowym magazynem energii LAES

Grupa badawcza z Sichuan Normal University w Chinach opracowała system magazynowania energii w postaci skroplonego powietrza (LAES), napędzany przez nadwyżkę energii fotowoltaicznej (PV). System ten ma na celu dostarczanie energii elektrycznej, chłodu i ciepła do budynków. LAES wykorzystuje procesy sprężania, skraplania i rozprężania powietrza, przechowywanego w temperaturach kriogenicznych poniżej -150°C, aby przekształcić nadmiar energii elektrycznej w magazynowaną energię powietrzną. Gdy produkcja energii z PV jest niewystarczająca, LAES uwalnia zmagazynowane ciekłe powietrze, przekształcając je z powrotem w energię elektryczną.

67% sprawności oraz prąd, ciepło i chłód - naukowcy pracują nad wyjątkowym magazynem energii LAES

Wielofunkcyjność i efektywność systemu PV-LAES

System PV-LAES charakteryzuje się wielofunkcyjnością, dostarczając nie tylko energię elektryczną, ale również chłód i ciepło. W ciągu dnia energia z fotowoltaiki jest wykorzystywana do bezpośredniej produkcji energii elektrycznej dla budynku, a nadmiar energii służy do napędzania procesów LAES. Ciepło sprężania, generowane podczas tego procesu, jest magazynowane w zbiorniku oleju termicznego. Następnie może być wykorzystane do wytwarzania chłodu za pomocą lodówki absorpcyjnej lub do odzyskania ciepła na potrzeby budynku.

Ekonomiczna i ekologiczna ocena systemu

Badania wykazały, że system PV-LAES może wyprodukować 523.93 MWh energii elektrycznej, 57.75 GJ chłodu i 119.24 GJ energii cieplnej rocznie. Efektywność systemu osiąga poziom do 67.05%, z możliwością zaspokojenia 89.72% zapotrzebowania budynku na energię elektryczną, 51.96% na ciepło i 11% na chłód. Ekonomiczna ocena systemu wskazuje na stabilny okres zwrotu inwestycji, wynoszący 5.37 lat dla statycznego i 6.45 lat dla dynamicznego okresu zwrotu, przy stopie zwrotu inwestycji (IRR) 17.94% i zwrocie z inwestycji (ROI) 18.62%. Dodatkowo, system PV-LAES pozwala na redukcję zużycia energii z sieci o 523.93 MWh rocznie, co przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 o 359.34 ton rocznie.

Perspektywy wykorzystania systemu LAES w budownictwie

Zaproponowany system PV-LAES jest ekonomicznie opłacalny z perspektywy cyklu życia i może potencjalnie realizować elastyczną interakcję energetyczną z lokalnymi odnawialnymi źródłami energii, dążąc do zintegrowanego systemu niskoemisyjnej produkcji i magazynowania energii. Jego wielofunkcyjność i efektywność sprawiają, że stanowi on obiecujące rozwiązanie dla osiągnięcia celów budynków o zerowym bilansie energetycznym, oferując jednocześnie znaczące korzyści ekologiczne i ekonomiczne.

Opracowane rozwiązanie pokazuje, że opłacalna ekonomicznie stabilizacja dostępu do energii z OZE jest bliżej niż sądzimy, i wcale nie musi opierać się wyłącznie na magazynach energii wykorzystujących pierwiastki taki jak np. lit.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Kalifornia rozdaje panele i magazyny energii za darmo

Haven Energy uruchomiła program, który umożliwia właścicielom domów o niskich dochodach w Kalifornii darmową instalację paneli fotowoltaicznych i magazynów energii. Wszystko dzięki wsparciu stanowego programu SGIP RSSE.

23.04.2025
Dofinansowania Wiadomości z rynku
Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Cyfrowa rewolucja w Rumi. Politechnika Gdańska pomoże w zarządzaniu miastem

Rumia dołącza do pilotażowego projektu „inteligentnej metropolii”, który ma przyspieszyć rozwój miast poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii i analizy danych. Współpraca z Politechniką Gdańską ma poprawić m.in. zarządzanie energią, transportem i planowaniem przestrzennym.

23.04.2025
Efektywność energetyczna Technologia Wiadomości z rynku
PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

PowerHarvester od 1KOMMA5°. Magazyn energii bez fotowoltaiki

Niemiecka firma 1KOMMA5° wprowadziła na rynek innowacyjny system magazynowania energii o nazwie PowerHarvester, który umożliwia gospodarstwom domowym korzystanie z dynamicznych cen energii elektrycznej bez konieczności posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. To rozwiązanie skierowane jest do właścicieli domów, mieszkańców wspólnot mieszkaniowych oraz wszystkich, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej i czerpać korzyści z inteligentnego zarządzania energią.

22.04.2025
Efektywność energetyczna Narzędzia Wiadomości z rynku
Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Hybryda do każdego BEV bez przebudowy – Horse Powertrain zmienia zasady gry

Koncepcja hybrydowego układu napędowego pozwoli przekształcać platformy BEV bez kosztownych zmian konstrukcyjnych.

22.04.2025
Elektromobilność Technologia Wiadomości z rynku
Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Enea podwaja inwestycje w 2025 roku. Priorytetem OZE i dystrybucja energii

Grupa Enea planuje przeznaczyć w 2025 roku aż 7,94 mld zł na inwestycje, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. To największy CAPEX w historii spółki. Kluczowe obszary, na które postawi Enea, to odnawialne źródła energii (OZE), dystrybucja oraz wytwarzanie energii. Decyzja o znacznym zwiększeniu nakładów wpisuje się w strategię transformacji energetycznej i wzmocnienia pozycji Enei jako wicelidera polskiego rynku elektroenergetycznego.

22.04.2025
Rynek energii i biznes Wiadomości z rynku
Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss prezentuje EasyPACK ECO HT65 – nowe pompy ciepła do 100 kW

Rhoss zaprezentował nową linię pomp ciepła EasyPACK ECO HT65. Urządzenia dostępne są w trzech wielkościach, oferują moc od około 75 do 100 kW i dostępne są w dwóch wersjach: wysokowydajnej oraz wyjątkowo cichej. Wyróżniają się zastosowaniem czynnika chłodniczego R454B o niskim GWP oraz zaawansowaną technologią sprężarek.

22.04.2025
Dla instalatorów Narzędzia Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły