Enerad
Porównaj oferty

8% obniżki w taryfie URE. Gaz tańszy, ale niezauważalnie

W odpowiedzi na spadające ceny gazu na rynku hurtowym, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził znaczącą obniżkę cen gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych przez PGNiG Obrót Detaliczny. Decyzja ta, podjęta 29 lutego 2024 roku, przewiduje obniżkę cen o 8,54%. Jednakże, ze względu na obowiązujące do końca czerwca 2024 roku przepisy mrożące ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh, większość odbiorców nie odczuje wprowadzonych zmian.

8% obniżki w taryfie URE. Gaz tańszy, ale niezauważalnie

URE reaguje na obniżki stawek za gaz na giełdzie

Ceny gazu w taryfie PGNiG (największego sprzedawcy gazu w Polsce, obejmującego swoją działalnością ok. 90% kraju), mają zostać obniżone z poziomu 318,14 zł/MWh do 290,97 zł/MWh (mowa o cenach netto). Ceny opłat dystrybucyjnych pozostaną bez zmian, co w efekcie przełoży się na obniżkę rzędu 8,3%. Zmiana taryfy jest skutkiem postępowania wszczętego przez URE, w sprawie dostosowania stawek taryfowych do rynkowych realiów.

Rafał Gawin, prezes URE, podkreślił, że decyzja o wezwaniu czternastu przedsiębiorstw do obniżenia cen gazu była reakcją na obserwowane spadki cen na rynku hurtowym. W przypadku braku inicjatywy ze strony przedsiębiorstw, Regulator może wezwać do złożenia wniosku o zmianę taryfy, pod rygorem wstrzymania wypłat rekompensat. Do końca lutego 2024 roku, Prezes URE zatwierdził osiem zmian taryf, co przyczyniło się do obniżenia cen gazu od 0,3% do 28%, w zależności od przedsiębiorstwa.

Zmiany taryfy i ich wpływ na odbiorców

Co istotne, większość odbiorców nie odczuje zmian w taryfie, ze względu na przepisy mrożące ceny gazu do końca czerwca 2024 roku na poziomie 200,17 zł/MWh netto (w przeliczeniu, przekłada się na stawkę na poziomie 246,21 zł/MWh brutto). Rozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu mają na celu ochronę przed wzrostem cen, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności finansowej dla przedsiębiorstw energetycznych poprzez rekompensaty.

Kiedy sprzedawcy mają obowiązek zmienić stawki w taryfie?

Warto jeszcze dodać, że zmiany w taryfie nie pojawią się od razu. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo energetyczne, przedsiębiorstwa mogą wprowadzać zmiany nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od dnia opublikowania zaktualizowanej taryfy.

Na giełdzie ceny gazu coraz niższe

Na Towarowej Giełdzie Energii ceny gazu w ostatnim miesiącu niemal nie przekraczały 150 zł/MWh. Oznacza to, że nawet po ostatnich obniżkach, ceny taryfowe są o ok. 90% wyższe od cen rynkowych. Również ceny zamrożone są o ok. 33% wyższe niż ceny giełdowe. Oczywiście, trzeba pamiętać, że część tej różnicy między cenami rynkowymi i taryfowymi musi pokryć marże sprzedawców oraz koszty związane z prowadzoną działalnością. Nie można jednak zapominać, że firmy zajmujące się obrotem gazem otrzymują rekompensaty za sprzedaż gazu po cenach zamrożonych. Innymi słowy, o ile zamrożenie cen gazu było niezbędne w 2023 roku, o tyle w w 2024 roku wydaje się nieopłacalne zarówno dla klientów, jak i budżetu państwa.

Komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Komentarze w tekście
Zobacz wszystkie komentarze

Enerad.pl

enerad.pl to branżowy portal informacyjny o energii i OZE. Publikujemy aktualności, analizy rynkowe oraz zestawienia ofert i produktów. W naszym serwisie znajdziesz także ogłoszenia branżowe oraz profile firm i producentów.

🔍 Obserwuj nas, aby być na bieżąco: X (Twitter) | LinkedIn

Może Cię również zainteresować

CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii

CSIRE z elastycznym startem – Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o rynku energii

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy modyfikującej terminy wejścia w życie systemu CSIRE. Nowe przepisy mają zagwarantować bezpieczne i płynne wdrożenie centralnej platformy wymiany danych w sektorze energii elektrycznej.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

Rewolucja na rynku energii. Polska otwiera się na PPA i offshore [raport]

W 2024 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce spadł do 57%, a OZE osiągnęły rekordowe 26%. Dzięki reformom regulacyjnym i dynamicznemu rozwojowi rynku PPA kraj przygotowuje się na przyspieszenie transformacji energetycznej.

30.04.2025
Efektywność energetyczna Analizy i komentarze Wiadomości z rynku
900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

900 mln euro dla MAIRE: nowe projekty petrochemiczne i zielony wodór

MAIRE, włoska grupa inżynieryjna, ogłosiła przyznanie swoim spółkom zależnym TECNIMONT i KT-Kinetics Technology nowych kontraktów oraz rozszerzeń istniejących zleceń o łącznej wartości około 900 milionów euro. Projekty te obejmują działania w zakresie inżynierii, zaopatrzenia i budowy (EPC) związane z infrastrukturą petrochemiczną oraz zaawansowane usługi inżynieryjne dla instalacji zielonego wodoru. Zlecenia pochodzą od kluczowych klientów z Azji Środkowej i Europy Południowej, co wzmacnia obecność MAIRE w strategicznych regionach i dywersyfikuje jej portfel zamówień.

30.04.2025
Gaz i wodór Wiadomości z rynku
Co to jest biometan?

Co to jest biometan?

Biometan to odnawialne paliwo gazowe, które powstaje w wyniku oczyszczania biogazu, biogazu rolniczego lub wodoru odnawialnego. Dzięki swojej jakości i składowi chemicznemu zbliżonemu do gazu ziemnego, biometan może być wtłaczany do sieci gazowej, sprężany (bio-CNG), skraplany (bio-LNG), transportowany cysternami lub wykorzystywany bezpośrednio – np. jako paliwo do pojazdów.

30.04.2025
Gaz i wodór Rady i pomysły
TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON i Trzebinia wspólnie planują przyszłość Elektrowni Siersza

TAURON oraz Gmina Trzebinia podpisały list intencyjny, którego celem jest dalsze gospodarowanie terenami Elektrowni Siersza z zachowaniem działalności w sektorze energetycznym. W planach są inwestycje obejmujące m.in. repowering, magazyny energii, instalacje PV oraz jednostki gazowe. Obie strony deklarują współpracę dla zapewnienia sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy i wpływów podatkowych.

30.04.2025
Energia elektryczna Wiadomości z rynku
UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

UE stawia na zielone innowacje i walkę z dezinformacją. Kluczowe wnioski z Rady ds. Środowiska w Warszawie

Zmiany klimatu, zielone technologie i dezinformacja – to główne tematy nieformalnego spotkania ministrów środowiska UE, które odbyło się 28–29 kwietnia w Warszawie. Polska, jako gospodarz obrad, podkreśliła rolę innowacji i edukacji w budowaniu odpornej i zielonej Europy.

30.04.2025
OZE Wiadomości z rynku
Zobacz pozostałe artykuły