4 ECO opinie 2021: Fotowoltaika, Pompy ciepła, Ładowarki EV i inne

4 ECO to jeden z największych i najprężniejniej rozwijających się firm z sektora OZE. W ciągu kilku lat firmie udało się stworzyć się rozbudowaną sieć obsługową, z 40 oddziałami , które swoim zasięgiem obejmują całą Polskę. W ofercie 4 ECO fotowoltaika i pompy ciepła to jednak jedynie część pozycji. Jaki jest szczegółowy zakres usług? I co wyróżnia firmę? Sprawdź!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

4 ECO – zakres działalności


Fotowoltaika
Tak
Pompy ciepła
Tak
Magazyny energii
Nie
Stacje ładowania
Tak

4 ECO – garść faktów o firmie

Firma 4 ECO na rynku odnawialnych źródeł energii działa od 2018 roku. Jak wynika z danych wykonawcy, od tamtego czasu udało się jej zainstalować ponad 150 tys. metrów kwadratowych paneli fotowoltaicznych – to tyle, ile trzeba do pokrycia powierzchni 21 boisk do piłki nożnej. Przekłada się to też na ponad 25 MWp łącznej zainstalowanej mocy instalacji – energii z instalacji wystarczyłoby na zasilenie ok. 10 tys. gospodarstw domowych.

Tak dynamiczny rozwój nie byłby jednak możliwy bez szerokiej, przemyślanej oferty. W portfolio wykonawczym firmy znajdują się bowiem:

 • instalacje fotowoltaiczne, skierowanego do każdego odbiorcy zainteresowanego produkcją zielonej energii,
 • pompy ciepła, pozwalające ograniczyć emisję i wydatki związane z ogrzewaniem,
 • ładowarki EV – dla świadomej i ekologicznej mobilności,
 • maty grzewcze, idealnie komponujące się z fotowoltaiką i stanowiące alternatywę dla ogrzewania kotłami,
 • rozwiązania z zakresu termomodernizacji – w postaci farb termomodernizacyjnych.

Co więcej, firma działa również jako deweloper farm fotowoltaicznych, zajmując się kompleksową realizacją wielkopowierzchniowych instalacji PV.

Skupmy się jednak przez chwilę na standardowych instalacjach fotowoltaicznych. Jakie są szczegóły współpracy w tym zakresie?


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

4 ECO Fotowoltaika – warunki i ceny

Jak już wspominaliśmy, fotowoltaika 4 ECO to rozwiązanie, z którego może skorzystać każdy zainteresowany produkowaniem własnej energii ze słońca. Zwykle sięgają po nie jednak trzy główne grupy klientów:

 • inwestorzy indywidualni – tzw. fotowoltaika dla domu cieszy się w Polsce szczególną uwagę, m.in. ze względu na szereg dostępnych dotacji i dofinansowań,
 • inwestorzy biznesowi – czyli np. przedsiębiorstwa dla których fotowoltaika dla firm jest sposobem na wyróżnienie się oraz zwiększenie konkurencyjności, czy też gospodarstwa rolne, które inwestując w fotowoltaikę dla rolników mogą długofalowo wpływać na przyszłość swojej działalności.

Oczywiście, z firmą możecie skontaktować się również jeśli reprezentujecie innych podmiot i szukacie np. fotowoltaiki dla szpitala czy fotowoltaiki dla parafii.

Co otrzymacie w ramach fotowoltaiki 4 ECO?

Fotowoltaika 4 ECO – warunki

Jeśli chodzi o zakres usług oferowanych przez firmę 4 ECO jest on dość standardowy i obejmuje:

 • indywidualny projekt instalacji opracowany na podstawie audytu fotowoltaicznego, uwzględniający również przyszłe inwestycje energetyczne – np. przestawienie się na ogrzewanie elektryczne,
 • sprawny montaż przeprowadzony przez jedną z 40 własnych ekip wykonawczych,
 • wsparcie w pozyskaniu dofinansowania ze środków publicznych,
 • przygotowanie niezbędnej dokumentacji i pomoc przy przyłączeniu fotowoltaiki do sieci.

Nowości można jednak znaleźć w ofercie podzespołów wykorzystywanych przez wykonawcę. W przypadku modułów, oprócz marek takich jak np. JA Solar, ML System, Q.Cells, Hyundai czy Sharp, firma korzysta również z:

 • marki LUXEN – której jest wyłącznym dystrybutorem. Produkowane w Chinach od 2011 roku, panele charakteryzują się 25-letnią gwarancją produktową i 25-letnią gwarancją na moc.
 • Invent Q – polikrystalicznych modułów, dostępnych w różnych kolorach i deseniach.

Szczególnie ta ostatnia pozycja – kolorowe panele fotowoltaiczne, to coś, czego na polskim rynku nie będzie łatwo znaleźć. 4 ECO wychodzi tym samym naprzeciw potrzebom tych osób, które od instalacji wymagają nie tylko wydajnej pracy, ale również i efektownego wyglądu.

Niespodzianek nie znajdziemy już w sekcji falowników – tu firma postawiła na znane i sprawdzone rozwiązania czyli urządzenia od Huawei, Afore czy Sofar.

Ile zapłacisz za instalację fotowoltaiczną 4 ECO?

Jeśli zainteresowała Was oferta 4 Eco, z pewnością zastanawiacie się teraz, ile kosztuje instalacja od tego wykonawcy? Aby odpowiedź na to pytanie jednak musicie skontaktować się bezpośrednio z 4 ECO – na stronie nie ma bowiem cennika czy kalkulatora do oszacowania wysokości kosztów. Czym jest to spowodowane?

Najprawdopodobniej tym, że ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej jest uzależniona od pewnych uwarunkowań, różnych dla każdego inwestora. Mamy tu na myśli np. miejsce montażu instalacji (instalacje na gruncie są zwykle droższe od dachowych), rodzaj podzespołów (cena będzie odzwierciedlać markę, parametry pracy czy np. okres gwarancji). W efekcie ustalenie kosztów, bez chociażby wstępnego zbadania docelowej inwestycji byłoby niemiarodajne.

Firma przygotowała jednak dla swoich klientów informację o przykładowej cenie instalacji o mocy ok. 5,76 kW. W 4 ECO będzie ona kosztować ok. 28.800 zł brutto, co w przeliczeniu na 1 kWp daje ok. 5.000 zł. Stawka ta mieści się w standardach rynkowych, które wynoszą od ok. 4.000 do 6.500 zł (w zależności od mocy instalacji).

4 ECO - ceny instalacji.

Źródło: 4-eco.pl

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

4 ECO – zalety i wady

W przypadku firmy 4 ECO, opinie jakie znajdziecie w Internecie mogą być różne – choć zwykle jednak pozytywne. Co może wpływać na ocenę firmy?

Zalety 4 ECO

Spore doświadczenie – aż 25 MWp zainstalowanej mocy
Szeroki wybór urządzeń – m.in. Q.Cells, ML System i inne
Kompleksowa oferta uwzględniająca m.in. PV, pompy ciepła, ładowarki EV
Pomoc w uzyskaniu dofinansowania i zgłoszeniu instalacji
Wsparcie na każdym etapie inwestycji
3-letnia gwarancja na montaż
Kolorowe moduły fotowoltaiczne w ofercie
Własne ekipy montażowe

Wady 4 ECO

Brak możliwości oszacowania kosztów inwestycji
Niewielka ilość informacji o ofercie

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Instalacje fotowoltaiczne
Pompy ciepła
Obsługa klienta
Montaż instalacji
Oferta
Oferta 4 ECO w istocie może zwracać uwagę. Tym z pewnością wyróżnia wykonawcę na tle innych jest dostępność kolorowych modułów PV, które w Polsce są raczej rzadkością. Oprócz nich firma wykorzystuje niezłe podzespoły od bardziej i mniej znanych producentów, dzięki czemu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Na plus należy zaliczyć własne ekipy monterskie, 3-letnią gwarancję na usługę oraz szeroki wachlarz produktów dodatkowych - m.in. maty grzewcze, pompy ciepła czy ładowarki EV. Wadą jest niewielka ilość informacji o warunkach współpracy oraz brak możliwości ocenienia wysokości kosztów przed pierwszym kontaktem.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Damian
Damian
4 sierpnia 2021 15:35

Nie polecam podpięli 1 fazę zamiast 3 i teraz trzeba płacić za rachunki pozatym montaż tragiczny nie polecam 😡

Artur
Artur
12 lipca 2021 21:28

Pół roku czekania, a instalacje znajomych innych firm są tańsze i na lepszych komponentach

Mariusz
Mariusz
25 czerwca 2021 21:17

witam,też mam problem z tą firmą ,nie założył już bym nigdy zwłaszcza od nich , w naszej miejscowości są 3 osoby które miały w jednym czasie montaż,piszą że szybko się rozwijają ,jak tak dalej pójdzie szybko się zwiną, sprawdzali napięcie i też powiedzieli że duże ,pge znów było i jest ok, dam znać dalej co zrobią bo do wtorku mają dać znać , jeszcze ich serwis jest śmieszny ale napiszę innym razem.

Katarzyna
Katarzyna
21 czerwca 2021 22:42

Witam. Miałam to nieszczęście że 4 eco zamontowała mi fotowoltaike. Teraz mam ogromny problem. Kupa pieniędzy poszła w błoto. Energia przeze mnie produkowana nie jest odbierana. Z tego co się dowiedziałam duże prawdopodobieństwo, że jest to wina falownika. Ale wg firmy wszystko jest oki, a wina jest po str energetyków. Oni sprawdzali napięcie i mówią, że wszystko dobrze

Anna
Anna
31 maja 2021 12:33

Sprzedawca 4 Eco obiecywał że 9 paneli będzie ułożone w układzie 3×3. Przy montażu okazuje się, że to będzie 2×5 z dziurą. Firma umywa ręce. Każą mi dopłacić 1200 zł za kolejny panel i jego montaż (za montaż już raz zapłaciłam! A sam panel jest wart max 500 zł). Jestem odsyłana od osoby do osoby i każdy twierdzi, że to nie jego problem. Wobec nieuczciwego handlowca nie zostały wyciągnięte żadne konsekwencje! Żałuję że dałam się naciągnąć 🙁

Anna
Anna
1 czerwca 2021 09:01
Odpowiedz do:  Anna

Update: dział reklamacji w ramach rekompensaty za zaistniałą sytuację obiecał zamontować dziesiąty panel. Mam nadzieję że teraz już wszystko przebiegnie bez dalszych.