4 kroki jak obniżyć rachunki za prąd w biurze

5 /5
(Ocen: 1)

Wysokie rachunki za prąd potrafią zepsuć humor na długie godziny, a nawet dni. Może jeszcze nie wiecie, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że w swoim biurze po prostu marnujecie energię elektryczną, a tym samym przepłacacie. Zdradzimy Wam dzisiaj, jak w czterech nieskomplikowanych krokach zredukować zużycie prądu.

Krok 1: Wybierz odpowiednią taryfę

Nasze zmiany na korzyść musimy rozpocząć od podstaw, czyli przyjrzeć się nie tylko dotychczasowemu sprzedawcy, ale sprawdzić nasze dobowe zużycie prądu. Wielu przedsiębiorców jest odbiorcami niewłaściwych taryf i w rezultacie płaci więcej za prąd – do wyboru mamy taryfy z jedną stawką za energię elektryczną w ciągu doby lub z różną ceną w ciągu doby (np. podział doby na szczyt i pozaszczyt). Jeśli zużywacie więcej prądu w godzinach szczytowych to powinniście zdecydować się na taryfę o stałej cenie (np. C11), natomiast gdy pobieracie więcej energii elektrycznej w godzinach pozaszczytowych to idealnym rozwiązaniem będzie dla Was taryfa ze zmienną ceną w ciągu doby (np. C12a). Proste prawda?

Pamiętajcie, że prowadząc działalność jesteście zobowiązani do użytkowania taryf biznesowych.

Krok 2: Zrezygnuj z taryfy urzędowej: zmień sprzedawcę prądu i znajdź ofertę rynkową

Kolejnym „wyzwaniem” będzie znalezienie dobrej oferty prądu – jeśli korzystacie obecnie z taryfy urzędowej, to z pewnością przepłacaliście… i to całkiem sporo. Dlaczego? Otóż taryfy urzędowe nie tylko charakteryzują się wyższymi cenami za prąd, ale także nie można liczyć na takie korzystne rozwiązania, jak gwarancja stałej ceny za prąd. Co zrobić w takiej sytuacji?

Najlepszą i najskuteczniejszą metodą jest znalezienie odpowiedniej oferty rynkowej – może kiedyś było to trudne zadanie, ale teraz wystarczy skorzystać z naszej porównywarki cen prądu, wpisać odpowiednie dane i porównać propozycje kilkunastu sprzedawców w kraju. A sama zmiana sprzedawcy prądu jest dziecinnie prosta – wystarczy, że wybierzecie ofertę, podpiszecie umowę i udzielicie pełnomocnictwa nowej firmie energetycznej. Załatwi ona za Was wszystkie formalności.

Krok 3: Energooszczędne rozwiązania i urządzenia

Ważną rolę w całej tej układance odgrywają również urządzenia w biurze, które do działania potrzebują energii elektrycznej. W pierwszej kolejności należy postawić na energooszczędne rozwiązania – przed zakupem sprzętu warto czytać etykiety energetyczne, a także sprawdzić, czy posiadają one oznaczenia taki jak np. Energy Star (program wyróżniający produkty energooszczędne oraz wydzielające mniejszą ilość szkodliwych gazów do atmosfery).

Istotną rolę w każdym pomieszczeniu biurowym odgrywa również oświetlenie – według ekspertów na wymianie tego typu elementów można obniżyć koszty zużycia energii nawet o 30%. Na początek warto odejść od tradycyjnych żarówek na rzecz żarówek led-owych lub po prostu zdecydować się na audyt oświetlenia.

Należy również zwrócić uwagę na mniejsze elementy, czyli w każdym biurze obowiązkowo powinny znaleźć się listwy zasilające, dzięki którym w łatwy sposób będziecie odłączać nieużytkowane urządzenia od prądu. Jeśli nie macie jeszcze takich listw, to już dzisiaj wyruszcie na zakupy 🙂

Krok 4: Dobre nawyki kluczem do pełnego sukcesu

Jeśli myślicie, że to koniec naszych cennych porad, to jesteście w błędzie, bo wielkość zużycia prądu zależy również od naszego sposobu użytkowania urządzeń w biurze. Czasami warto ruszyć się sprzed biurka i wykonać kilka prosty działań.

Prawdziwym przekleństwem naszych czasów jest tryb stand-by – nieużywane urządzenie nie jest odłączone od prądu, a jest w stanie czuwania, czyli z reguły wystarczy jedno kliknięcie i sprzęt od razu się włącza. Niestety, taki komfort może nas całkiem sporo kosztować – rocznie mogą to być sumy liczone w setkach, a nawet tysiącach złotych. Dlatego, najlepiej jest odłączać od prądu nieużywane urządzenia. Jeśli jesteście ciekawi jak u Was wygląda pobór prądu to kupcie sobie watomierz lub miernik prądu, mamy nadzieję, że wykonanie pomiarów przekona Was do zrezygnowania z trybu stand-by 🙂

Zwróćcie również uwagę na oświetlenie – jeśli już je wymieniliście to super, ale pamiętajcie, że skoro nie ma Was w danym pomieszczeniu, to po co ma tam być włączone światło? A jeśli musi, to postawcie na mniejszą, mniej energochłonną lampkę, czy żarówkę.

Sposobów na oszczędzanie energii w biurze jest naprawdę wiele, my wymieniliśmy tylko te podstawowe – oczywiście mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom znacznie obniżycie swoje rachunki za prąd. Jesteśmy jednak ciekawi, jakie Wy macie sprawdzone sposoby na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w biurze?

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments