Przełomowa technologia XN50 – bateria o zwiększonej wydajności i trwałości
Firma Leclanché SA, z siedzibą w Szwajcarii, zaprezentowała nowy typ baterii litowo-jonowej z anodą opartą na niobie. Technologia XN50 powstała we współpracy z brytyjską firmą Echion Technologies, pionierem w produkcji zaawansowanych materiałów anodowych. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych anod XNO® na bazie niobu, nowe ogniwo osiąga wyjątkowo długą żywotność – ponad 10 000 cykli ładowania. Nowe ogniwo zostało przetestowane pod kątem ekstremalnych warunków, w których utrzymuje wysoką wydajność oraz zapewnia bezpieczeństwo użytkowania.
Dowiedz się więcej na temat rodzajów akumulatorów.
Co wyróżnia nową baterię XN50 na tle innych ogniw litowo-jonowych?
Ogniwo XN50 oferuje wyjątkowe właściwości użytkowe, które wykraczają poza standardowe możliwości tradycyjnych baterii litowo-jonowych. Anoda na bazie niobu, oprócz długiej żywotności (10 tysięcy cykli) wyróżnia się zwiększoną gęstością energii. Jest ona o 50% większa w porównaniu do poprzednich technologii, takich jak LTO (baterii litowo-tytanowych). Umożliwia to dłuższą pracę urządzeń bez potrzeby częstego ładowania.
Jednocześnie w badaniach wykazano mniej niż 3% spadek pojemności i jedynie 15% wzrost rezystancji po 1000 cyklach ładowania w wysokiej temperaturze 45°C. XN50 zachowuje również stabilność i wysoką moc w ekstremalnych temperaturach. Dzięki temu magazyny energii tego typu nadadzą się do użytku w sektorach o szczególnie trudnych warunkach operacyjnych – takich jak transport morski, kolejowy czy górnictwo.
Technologia XNO® zapewnia także szybkie ładowanie przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnej wydajności. Formuła katody XNO® została opracowana na bazie wody i jest wolna od szkodliwych związków PFAS. To czyni go bardziej ekologiczną alternatywą.
Firmy stojące za rewolucyjną technologią XN50
Za nową technologią stoją dwie firmy o silnej pozycji w branży energetycznej i technologii akumulatorów. Leclanché SA, szwajcarska firma z ponad stuletnią historią, specjalizuje się w produkcji rozwiązań do magazynowania energii. Leclanché zatrudnia obecnie ponad 350 osób i działa w ośmiu krajach na świecie, oferując zaawansowane produkty, które wspierają rozwój zrównoważonych źródeł energii.
Drugim kluczowym graczem jest brytyjska firma Echion Technologies, powstała w 2017 roku na Uniwersytecie Cambridge. Echion specjalizuje się w produkcji niobowych anod XNO®, umożliwiających szybsze ładowanie i dłuższą żywotność baterii. Firma współpracuje z największymi na świecie podmiotami wydobywającymi niob. Echion dostarcza materiały do baterii firmom na całym świecie.
Tja….kolejna bateryjka oparta o pierwiastek zaliczony przez UE do grupy tzw „surowców krytycznych” do których dostęp silnie ograniczony z uwagi na niską występowalność w skorupie ziemskiej – ledwie 20 ppm.
Ciekawe jeszcze czy to się pali – jak poczciwe litowo-jonowe? Wiem znowu wyszedłem na marudę.