5000 na fotowoltaikę w 2021 – będzie kontynuacja „Mój prąd”!

Ocena: 5 (ilość ocen: 2)

Ocena: 5
(ilość ocen: 2)

Dofinansowanie 5.000 zł na fotowoltaikę, znane szerzej jako program “Mój prąd” spotkał się z ogromną aprobatą inwestorów indywidualnych. Skala zainteresowania narzędziem zaskoczyła nawet rządzących – okrągły 1 mld złotych, przeznaczony na dotacje, rozdysponowano błyskawicznie, bo w niecałe 1,5 roku. W połowie października b.r. w kasie programu zostało już “zaledwie” 150 mln złotych. Pieniędzy, zgodnie z dynamiką składania wniosków, wystarczy tylko do połowy listopada 2020 roku. Wielu zadawało sobie pytanie, co dalej z projektem? Czy kończąca się 18 grudnia, II tura przyjmowania wniosków będzie ostatnią? Zgodnie z zapowiedziami wiceministra klimatu i środowiska, Ireneusza Zyski, w 2021 roku będzie kontynuacja programu “Mój prąd”!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

To już pewne – “Mój prąd” wróci w 2021 roku

O powrocie programu w przyszłym roku, przedstawiciel rządu poinformował 27 października 2020 roku, podczas konferencji “Trendy Energetyczne”. Rząd dostrzega, jak ogromną rolę miało to narzędzie w budowaniu rynku fotowoltaicznego.

Jak wynika z wypowiedzi wiceministra, “Mój prąd” stanowił istotne wsparcie nie tylko dla konsumentów, ale i całej branży energetyki słonecznej, która gładko poradziła sobie z pandemią koronawirusa i ograniczonymi dostawami produktów z Chin. Cały program przyniósł spektakularne rezultaty. Według danych z początku września 2021 roku, z programu w ciągu roku, skorzystało ponad 131 tysięcy Polaków. Łączna moc fotowoltaiki, powstałej przy udziale środków z programu wniosła wówczas niebagatelne 730 MW. Oznacza to ok. 730 GWh przyjaznej środowisku, czystej energii rocznie.

Stąd też decyzja o kontynuacji programu “Mój prąd” w 2021 roku. Przy czym obecnie nie są znane szczegóły – na razie trwają prace nad kształtem programu.

Jednak jak zapewnia pełnomocnik rządu ds. OZE:

Kierunki naszego myślenia o przyszłości programu Mój Prąd to wsparcie instalacji prosumenckich, ale też ładowarki EV, pompy ciepła, domowe magazyny energii.

Tym samym, wiceminister potwierdził wcześniejsze doniesienia, że “Mój prąd” zostanie rozszerzony o kolejne ekorozwiązania, kompatybilne z fotowoltaiką:

Dotacja 5.000 zł na fotowoltaikę również w 2021? Jaka będzie forma wsparcia?

Choć kontynuacja programu to z pewnością dobra wiadomość, dla wszystkich zainteresowanych instalacją fotowoltaiczną dla domu, pozostaje pytanie o formę przyszłorocznego wsparcia.

Temat ten, nie podając większej ilości szczegółów, poruszył wiceminister Ireneusz Zyska:

Prowadzimy prace analityczne, zastanawiamy się z NFOŚiGW jak ukształtować program na 2021 rok. Program będzie kontynuowany, ale jaki kształt uzyska, w tej chwili byłoby nieodpowiedzialne podawać szczegóły.

W branży spekuluje się, że istnieje ryzyko, że bezpośrednie dotacje 5.000 zł na panele fotowoltaiczne, w przyszłym roku mogą ulec zmniejszeniu lub nawet przekształceniu w niskooprocentowane pożyczki. To ostatnie rozwiązanie zbliżyło jednak program “Mój prąd” do innego, funkcjonującego już narzędzia – programu “Czyste powietrze”.

Pozostaje zatem czekać na oficjalne informacje na temat przyszłości projektu. Szczegóły powinny zostać przedstawione przed końcem marca 2021 roku.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Najnowsze aktualności / recenzje

Dodaj komentarz