60 dni na dopełnienie formalności MdM

0 /5
(Ocen: 0)

Program Mieszkanie dla Młodych od paru lat cieszy się niezwykłą popularnością. Liczba chętnych na dopłaty powoduje, iż środków nie starcza dla wszystkich zainteresowanych. Rekord padł 8 sierpnia 2017 roku, kiedy to pieniądze rozeszły się w zaledwie 6 godzin.

Część zainteresowanych, która złożyła wnioski w późniejszym czasie, uzyskała status oczekujący. Dodatkowo ustawa nakłada na beneficjentów szereg warunków, których spełnienie jest podstawą do otrzymania akceptacji podania. Reguluje ona także termin, w ciągu którego należy dopiąć wszelkie formalności. Opóźnienie skutkuje powrotem pieniędzy do puli.

Jak wygląda proces przyznawania dopłaty MdM przez BGK?

Kredytobiorca, składając podanie o kredyt na zakup mieszkania, jednocześnie wypełnia wniosek o uzyskanie dopłaty w ramach MdM. Taki formularz dostępny jest w banku. Bank weryfikuje czy klient oraz nieruchomość spełniają wszystkie wymogi ustawy. Kredyt musi zostać udzielony na minimum 15 lat, na kwotę co najmniej 50% wartości nieruchomości.

Następnie doradca przekazuje wszystkie informacje do systemu BGK, gdzie są one przetwarzane i po raz kolejny weryfikowane. Wnioskujący, chcąc skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych, musi podpisać zgodę na przekazanie danych do BGK. Jeżeli tego nie zrobi, nie będzie miał możliwości zakwalifikowania się do programu.

Przyjęty wniosek jest rejestrowany w systemie BGK Zlecenia. Złożenia formularza, jego weryfikacja i akceptacja (lub odrzucenie) muszą nastąpić w tym samym dniu. Gdy składamy podanie w różnych bankach, dane dotyczące wnioskującego oraz nabywanej nieruchomości muszą być takie same, jak w pierwszym banku. Wysokość dofinansowania ustalana jest na podstawie danych z pierwszego wniosku. Kredytobiorca powinien otrzymać kopię swojego podania o MdM.

Od daty zaakceptowania wniosku i przyznania środków mamy 60 dni na podpisanie umowy kredytowej. Brak dopięcia formalności w tym terminie skutkować będzie cofnięciem środków do puli. W takiej sytuacji nie ma możliwości otrzymania dopłaty z programu. W wyznaczonym okresie należy dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty. Jeżeli mamy powody przypuszczać, że instytucja finansowa nie zdąży z formalnościami i nie uzyskamy na czas kredytu, możemy przenieść zobowiązanie do innego banku. Przy takiej operacji okres 60 dni będzie liczony od początku. Dlatego, gdy widzimy dużą opieszałość banku, warto przemyśleć zmianę kredytodawcy.

Jakie dokumenty przygotować?

Lista dokumentów potrzebnych do uzyskania kredytu hipotecznego jest różna i zależy od wewnętrznych procedur banku. Już na etapie składania formularza konieczne będzie przedstawienie najważniejszych z nich. Po akceptacji wniosku o dopłatę w ramach MdM możemy zostać poproszeni o uzupełnienie brakujących danych.

Pamiętajmy, że mamy od tego czasu 60 dni na podpisanie umowy kredytowej. Zdarza się, iż banki proszą o uzupełnienie formalności dokumentujących dochody, czy kwestie związane z daną nieruchomością. Czasami ich zdobycie wymaga czasu, dlatego warto jak najszybciej rozpocząć proces ich uzyskania i dokładnie przygotować się, jeszcze przed złożeniem samego wniosku o MdM. Przy kredycie z programu mogą być potrzebne również akty narodzin dzieci, akt małżeństwa, wyrok dotyczący rozwodu czy separacji.

60 dni na dopełnienie formalności

Starając się o dopłatę w ramach MdM powinniśmy zaplanować formalności w taki sposób, aby zmieścić się w wymaganym terminie. Niedopełnienie wszystkich wymogów może mieć bardzo przykre konsekwencje. Zwłaszcza dla osób, które nie mają zaoszczędzonych środków na wkład własny. Dlatego warto odpowiednio wcześnie skontaktować się z bankiem i dopytać o niezbędne zaświadczenia.

Pozwoli nam to uniknąć nerwowego załatwiania formalności na ostatnią chwilę. Kolejna pula zostanie odblokowana w styczniu. Osoby nią zainteresowane już teraz powinny rozpocząć przygotowywania.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Adam Morszyński
Adam Morszyński
2 stycznia 2018 15:28

60 dni to za mało. Moja kuzynka się nie wyrobiła. Bank tak się ociągał i nic nie dawały jej ponaglenia że czasu nie ma. Koniec końców dopłata przepadła a ona wzięła zwykły kredyt.

Xam
Xam
2 stycznia 2018 09:19

Terminów tutaj trzeba mocno pilnować, bo jak człowiek nie zdąży to dopłata przepada. U nas się udało w ostatniej chwili wszystko podopinać, ale jest durzo takich co nie zdążyli bo np bank miał jakieś obiekcje. Tylko współczuć w takiej sytuacji.

karen
karen
20 grudnia 2017 13:03

jak nie zdaze to nie mam co liczyć na dopłate? bez sensu. niektóre papierki załatwia się długo a sam bank też może robić mi pod gure!

moon
moon
22 grudnia 2017 10:25
Odpowiedz do:  karen

Jak ci bank będzie robił pod “gure” to możesz przenieść wszystko do innego i już po sprawie. Od nowa będą ci liczyć te 60 dni. Sam tak zrobiłem.

Łukasz
Łukasz
14 grudnia 2017 14:47

moja siostra się nie zmieściła w tych 60 dniach. jej bank tak przeciągał, że cała dopłata wróciła do puli i ktoś inny ją przejął w końcu

KRZYŚ
KRZYŚ
12 grudnia 2017 13:27

CZY W PEKAO ZAWSZE CHCĄ 2% PROWIZJI NA POCZĄTEK? CZY TYLKO ODE MNIE TYLE ŻĄDAJOM?

o.l.
o.l.
13 grudnia 2017 16:26
Odpowiedz do:  KRZYŚ

to nie jest jakiś wyjątek, akurat prowizje dla wsystkich maja taką samą

Matti
Matti
12 grudnia 2017 11:31

no i co niezdąrze załatwić formalności, bo bank da ciała, ja nie będe miał na to wpływu a dopłaty nie dostane. i kto mi zwróci to co starciłm? bo raczej watpie że bank!

Ilololo
Ilololo
11 grudnia 2017 08:36

60 dni to zdecydowanie za mało niekture banki naprawdę sie nie śpieszą i na wszystko mają czas. wiem sama po sobie, jak załatwiałam w eurobanku wszystko. dopieli całe formalności dopiero w ostatnim dniu.

Ludo
Ludo
7 grudnia 2017 15:01

formalności i biurokracja jak wszedzie. przecież te przepisy powinny być dla ludzi a nie ludzie dla przepisów!!!!

Jach
Jach
8 grudnia 2017 15:25
Odpowiedz do:  Ludo

w 100% się zgadzam, niestety rzeczywistość jest zupełnie inna. to przepisy rządzą tym wszystkim i albo się dostosujesz, albo odpadasz

Adm
Adm
5 grudnia 2017 08:16

kupiłem mieszkanie z dopłatą. powiem, że załatwienie tych formalności w 60 dni to był wyczyn. w banku tak przedłużali że dosłownie rzutem na taśmę mi się udało. lepiej pilnujcie wszystkiego i nie zostawiajcie formalności na ostatnie chwile, bo możecie stracić dopłatę

zdrojek
zdrojek
4 grudnia 2017 08:59

z tymi 60 dnimi to bywa rórznie. słyszałem wiele historii w których bank się nie wyrabiał i ludzie tracili szanse na dopłate

nala
nala
6 grudnia 2017 15:18
Odpowiedz do:  zdrojek

też słyszałam. jak się spóźnisz to wszystko przepada i po zawodach