8 sposobów, jak oszczędzać na wkład własny!

5 /5
(Ocen: 4)

Kiedy na początku 2017 ustalono wysokość wymaganego wkładu własne na poziomie 20% wartości inwestycji, wielu ludzi mogło poczuć się oszukanych. Decyzja ta na pierwszy rzut oka wydaje się krzywdząca, gdyż przedłuża zdobycie własnego lokum nawet o kilka lat. Ma ona jednak swoje uzasadnienie – dzięki takiemu zabezpieczeniu, będzie mniejsze ryzyko przyznania kredytu osobom niewypłacalnym. A to przełoży się na kondycję całego sektora.

Nie zmienia to jednak faktu, że zawsze będzie to wysoka suma, którą musimy zebrać by móc w ogóle pomyśleć o własnym mieszkaniu czy domu. Jak się do tego zabrać? Najlepsza odpowiedź brzmi – jak najszybciej!

Oszczędzanie na wkład własny – nasze sposoby!

Oszczędzanie na wkład własny jest bardzo trudnym zadaniem. Wysokość kwot i czas odkładania może zniechęcić nawet najbardziej ambitnych. Załóżmy, że chcemy wziąć kredyt w wysokości 300 tys. zł – czyli niezbyt drogie mieszkanie. Wysokość wkładu własnego w tym przypadku powinna wynosić 60 tys. zł. Odkładając po 1000 zł co miesiąc, zajmie nam to pięć lat. I to przy założeniu, że możemy sobie pozwolić na tysiąc złoty miesięcznych oszczędności. Dla wielu taka kwota jest nieosiągalna. Przeciętny czas oszczędzania na wkład własny wynosi około 10 lat!

Jak zatem zacząć oszczędzać, by w możliwie jak najkrótszym czasie zdobyć niezbędną kwotę? Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby oszczędzania!

1. Dwa kółka zamiast czterech

Zamiast jeździć wszędzie autem zastanówmy się nad korzystaniem z roweru. Zakładając, że co miesiąc wydajesz na paliwo 300 zł, przesiadając się na jednoślad będziesz w stanie zaoszczędzić 3600 zł w ciągu roku. Nie będziesz również musiał wydawać pieniędzy na siłownię – przeciętny karnet uszczupla portfel o ok. 40 zł miesięcznie, co daje kolejne 480 zł na rok.

2. Głodny nie będziesz sobą

Opracuj tygodniowy jadłospis i na tej podstawie stwórz listę zakupów. Przygotowując ją, sprawdzaj oferty różnych sklepów pod kątem promocji. Kilka złotych zniżki na produktach codziennego użytku w ciągu roku może dać wymierne kwoty. Na zakupy spożywcze zawsze idź najedzony i trzymaj się listy – kupisz mniej, a zapach świeżo wypieczonych bułeczek będzie mniej kuszący.

3. Obiady? Tylko w domu

Staraj się ograniczyć jedzenie poza domem. Każdy wypad na obiad to koszt w wysokości kilkunastu złoty. Jeśli raz w tygodniu kupujesz obiad na mieście za 15 zł, w ciągu roku daje to 780 zł. Zmniejsz tę sumę przynajmniej o połowę. Zabieraj do pracy posiłki przygotowane w domu – nie tylko będą zdrowsze od słodkiej bułki, ale zaoszczędzisz kolejne kilkadziesiąt złotych w miesiącu.

4. Koniecznie rzuć używki

Największym wrogiem oszczędzania są różnego rodzaju nałogi – przeciętna paczka papierosów kosztuje ok. 16 zł. Nawet jeśli wypalasz jedną na dzień, to w ciągu roku puszczasz z dymem 5840 zł! To prawie jedna dziesiąta całego wkładu na mieszkanie. Rzucenie palenia wyjdzie na zdrowie nie tylko tobie, ale i twojemu portfelowi. Warto ograniczyć też inne niezdrowe nawyki – spożywanie słodyczy, chipsów czy alkoholu.

5. Pomyśl dwa razy…

Przed każdym większym zakupem zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz danej rzeczy. Pomyśl jak często będziesz z tego korzystać – jeśli codziennie, możesz rozważyć wydatek. Jednak w przypadku kolejnej pary butów czy elektronicznego gadżetu, lepiej prześpij się z pomysłem. Bardzo prawdopodobne, że rano nie będzie brzmiał tak świetnie.

6. Wydrukuj marzenia

Jeśli masz już wybrany projekt domu lub mieszkania, wydrukuj sobie jego wizualizację i włóż do portfela. Za każdym razem, gdy będziesz chciał wydać pieniądze na zbytek, pomyśl, że upragniony własny kąt właśnie się oddala. To powinno zadziałać otrzeźwiająco.

7. Wyjście ostateczne

Jeśli mieszkasz w wynajmowanym mieszkaniu z wyboru, a twoi rodzice mają wystarczającą ilość miejsca – rozważ powrót do domu rodzinnego. Jeśli jeszcze się nie wyprowadziłeś, zastanów się, czy nie lepiej poczekać do momentu uzbierania wkładu własnego. Dla wielu może być to wyjątkowo trudna decyzja, w ogólnym rozrachunku może jednak dać spore oszczędności. Wynajem mieszkania przeciętnie wynosi ok. 1500 zł – w rozliczeniu rocznym daje to już kwotę 18000 zł!

8. Kontroluj sytuację na rynku nieruchomości

Warto sprawdzać, czy nie pojawiają się nowe programy wspierające usamodzielnienie się młodych ludzi i rodzin. Niestety projekt Mieszkanie dla Młodych jest już wygaszany, jednak co jakiś czas pojawiają się nowe programy. Aby z niego skorzystać trzeba jednak trzymać rękę na pulsie. Zwykle pieniądze rozchodzą się w mgnieniu oka, dlatego badajmy rynek i bądźmy na bieżąco.

Zebranie wkładu własnego i spłacanie kredytu jest nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli nie możemy liczyć na wsparcie rodziny czy drugiej osoby. Warto pamiętać, że im większą sumę zbierze się samodzielnie, tym tańszy będzie nasz kredyt i mniej oddamy bankowi w postaci odsetek od kredytu.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments