Alerty BIK – jakie powiadomienia, cena, opinie

4.24 /5
(Ocen: 59)

Motywowany ciekawością postanowiłem skorzystać w zeszłym roku z Alertów BIK. Przez 12 miesięcy otrzymywałem powiadomienia cykliczne, które dawały mi pewność, że moje dane są bezpieczne. Czy za 24 zł można kupić sobie spokój? Na pewno Alerty to dobry sposób, aby zwiększyć kontrolę nad swoimi danymi. Alerty BIK to udana usługa, ale czy w 100% skuteczna? Zastanawiasz się, czy warto z niej skorzystać? Może w decyzji pomogą Ci moje przemyślenia!

Czym są Alerty BIK?

Alerty BIK jest usługą oferowaną przez Biuro Informacji Kredytowej (największą bazę danych o klientach i instytucjach finansowych w Polsce). Aktualna cena za Alert BIK wynosi 24 zł na rok (2 zł/miesięcznie). Po opłaceniu usługa jest aktywna bez przerwy (24 godziny, 7 dni w tygodniu) aż do czasu wygaśnięcia.

Jak działają Alerty BIK?

Banki i instytucje pożyczkowe mogą składać zapytanie do BIK-u o naszą historię kredytową. Dzieje się tak najczęściej, gdy wnioskujemy o kredyt lub chwilówki (albo ktoś niepowołany robi to za nas). Ale instytucje finansowe mogą się nami interesować także z innych powodów (o czym dowiedziałem się na własnej skórze). W każdym razie, gdy jakaś instytucja składa zapytanie o nasze dane do BIK, otrzymujemy na maila lub telefon odpowiednie powiadomienie.

Jakie powiadomienia otrzymasz z Alertem BIK?

I tu robi się naprawdę ciekawie. Bo z usługą Alerty BIK możesz otrzymać cztery rodzaje powiadomień:

  • Komunikaty cykliczne.

Raz w miesiącu otrzymujesz informację, że Twoja usługa jest aktywna oraz to, że żadna instytucja finansowa nie pytała się o Twoje dane. Tak wygląda komunikat cykliczny sms:

cykliczny komunikat przy usłudze Alert BIK

  • Informacja o zmianie.

Bardzo przydatna usługa, gdy właśnie spłacamy kredyt hipoteczny albo inne zobowiązanie. Z alertem BIK otrzymasz powiadomienie, gdy spłacisz dług albo, gdy do BIG IM wpłynie aktualizacja zobowiązania. Dowiesz się, czy kredyt jest spłacany regularnie, czy wystąpiło jakieś opóźnienie a może doszło do innej zmiany.

  • Kontrola finansów.

To powiadomienie ma podobne zadanie do poprzedniego. Tym razem jednak, dowiesz się z niego, że spłacane przez Ciebie zobowiązanie ma opóźnienie. Możesz dzięki temu szybko zareagować (uregulować dług) i uratować swój scoring BIK przed spadkiem. A niski wynik BIK może być później uciążliwym problemem.

  • Ochrona przed wyłudzeniem.

Jeżeli w bazach BIK lub BIG zostanie odnotowane zapytanie o kredyt na Twoje dane, zostaniesz o tym zaraz poinformowany.

W swoim koncie BIK możesz szybko skonfigurować powyższe powiadomienia:

konfiguracja powiadomień usługi Alerty BIK

Czy BIK pomoże, gdy będziemy podejrzewać próbę wyłudzenia kredytu na nasze dane?

Okej, zatrzymajmy się na chwilę i sprawdźmy co właściwie oferują nam Alerty BIK. Szybki rzut okiem wystarczy, aby zdać sobie sprawę z tego, że z powiadomieniami od BIK możemy czuć się bezpieczniej o swoje dane. Ale samo poczucie bezpieczeństwa to za mało.

Jeżeli ktoś zdobył nasz PESEL i przechwycił naszą tożsamość jest niewykryty dopóki nie złoży zapytania o kredyt lub pożyczkę. Z alertami BIK czy bez, to złodziej jest nadal o krok przed nami. Nawet szybka reakcja dzięki ochronie przed wyłudzeniem BIK może być zbyt późna. Co zrobić, gdy na naszą tożsamość zostanie zaciągnięte zobowiązanie?

Alert BIK daje nam możliwość szybkiej reakcji. Nawet jeśli doszło do wyłudzenia, informujemy o tym odpowiednią instytucję finansową. Na szczęście – nawet w najgorszej sytuacji – BIK oferuje pomoc. Gdy dojdzie do próby wyłudzenia BIK prosi o natychmiastowy kontakt pod nr 22 348 4444. Wtedy za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej przesyłana jest do banku odpowiednia informacja.

Na szczęście nie musiałem korzystać z pomocy BIK w takich okolicznościach. Dlatego, jeśli spotkasz się z próbą wyłudzenia danych mając Alert, koniecznie dopytaj BIK o kolejne kroki, które powinieneś wykonać.

Czy warto aktywować Alerty BIK?

Czy za 2 zł miesięcznie warto mieć informacje o tym, co dzieje się z moimi zobowiązaniami? Czy warto wiedzieć kto pyta się o moje dane w bazie BIK i czy nie chce zaciągnąć na moje imię i nazwisko kredytu?

Odpowiedź jest według mnie bardzo prosta – warto! Alerty BIK to chyba najbardziej udana usługa finansowa w Polsce (a przynajmniej nie znajduje innej w pamięci).

Ale, ale… pohamujmy w tym miejscu potok słodkości, który spływa na Alerty BIK. Owszem, bardzo dobra opinia o tej usłudze nie bierze się znikąd. Rzecz w tym, że w momencie, gdy za kilka dni skończy się moja subskrypcja Alertów, mam w głowie kilka uwag i spostrzeżeń. Może to one pomogą Ci w ostatecznej decyzji, jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany.

Alerty BIK moja recenzja

W ostatnim roku nie zaciągałem kredytów ani pożyczek. Zatem może nie jestem najlepszym przykładem na to, aby mówić o wszystkich atutach Alertów BIK. Mój kontakt z alertami ograniczał się do comiesięcznych wiadomości cyklicznych oraz sporadycznych wizyt na koncie BIK.

Muszę jednak przyznać, że to wystarczy, aby wystawić Alertom BIK pozytywną ocenę. Konkurencyjne dla Alertów BIK usługi,  są dla mnie mniej atrakcyjne (słowem, droższe). Oczywiście warto pamiętać, że można np. skorzystać z darmowej usługi Bezpieczny Pesel. Ta jednak pozwala zastrzec nasz nr pesel tylko w firmach pożyczkowych (i to chyba nie wszystkich). A to za mało, aby czuć się bezpiecznie.

Korzystając przez rok z Alertów BIK zauważyłem jeszcze jedną rzecz, którą można potraktować jako ciekawostkę lub drobną rzecz, którą może w przyszłości poprawić BIK. Otóż razem z Alertami wykupiłem jeszcze usługę raportów. Zgodnie z informacją o tym, jak działają Alerty BIK:

informacja o usłudze Alerty BIK

(źródło: BIK; podkreślenie: moje)

Powinienem otrzymać też informacje, gdy jakaś instytucja złoży jakiekolwiek zapytanie o moje dane w BIK lub BIG. I tu drobna wpadka, bo w ostatnim raporcie, który wygenerowałem widnieją następujące zapytania o których nie otrzymałem informacji:

przykład zapytań w BIK

przykład zapytań w BIG

Ot, drobnostka, bo moimi danymi interesował się bank w którym posiadam konto ROR. Nic szczególnego (choć trochę ciekawi mnie skąd zainteresowanie moją osobą w mBanku?). Jakby nie patrzeć zapytania były “niegroźne”, ale także o nich chciałbym wiedzieć już na poziomie Alertów BIK, a nie droższego Raportu.

Alerty BIK – podsumowanie

Rok korzystania z usługi Alertów BIK przekonał mnie, że 24 zł za bezpieczeństwo swoich danych to niewygórowana cena. Dodatkowe zalety tej usługi mogą poznać osoby, które mają zaciągnięte cykliczne zobowiązanie. Trzeba naprawdę bardzo się wysilić, aby znaleźć poważną wadę w Alertach BIK. Dobrze, że w razie podejrzenia wyłudzenia kredytu BIK oferuje pomoc.

Według najnowszych danych w III kwartale 2019 roku statystycznie codziennie było 13 prób wyłudzenia kredytu. Każdego dnia próbowano na cudzą tożsamość ukraść łącznie 724 tys. zł. (raport infoDOK). Przy tych danych 2 zł miesięcznie za Alert BIK zyskuje kolejny atut.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Sławek
Sławek
5 sierpnia 2020 19:03

Chciałbyś. To tylko kolejny wyłudzacz pieniędzy bez realnej przydatności.
Po pierwsze jak ktoś użyje danych to BIK jedyne co radzi to kontakt z policją. A dalsza ścieżka jest taka sama obojętnie czy wydam te kilkadziesiąt / kilkaset zł rocznie czy nie.
W dodatku jak ktoś użyje danych to …. BIK w ogóle się o tym nie dowie, bo w Polsce legalne są parabanki które nie korzystają z BIK, a BIKowi to wisi bo jak ktoś nie płaci to nie jest godny uwagi. Także złudne bezpieczeństwo i wyciąganie kasy. Są znacznie skuteczniejsze metody, nie zabezpieczają przed kredytem na nas, ale po pierwszej rozprawie sprawa jest zamykana.

Piotr
Piotr
27 stycznia 2021 17:29
Odpowiedz do:  Sławek

czyli jakie te skuteczniejsze metody???