Alior Bank kredyt hipoteczny 2022 – opinie i recenzja

Znakiem rozpoznawczym Alior Banku jest zdolność do łączenia nowoczesnych rozwiązań z tradycyjną bankowością. Jak takie połączenie przekłada się na atrakcyjność oferty kredytu hipotecznego w 2022 roku? Alior Bank finansuje zakup nieruchomości już przy 10% wkładzie własnym. I to jego zdecydowany atut. Czy kredyt hipoteczny w Alior Banku ma więcej asów w rękawie? Przekonajmy się!

Kredyt hipoteczny w Alior Banku – aktualna oferta

Oferta specjalna kredytu hipotecznego w Alior Bank, czyli “Własne M w wielkim mieście” sprawia, że produkt ten jest wart naszej uwagi. Ale choć standardowa oferta nie ma zachwycających parametrów, nadal jest warta uwagi. Wyjaśnia to poniższa tabela:

Alior Bank kredyt hipoteczny w 2022 roku
Wkład własny od 10% (bez kruczków!)
Okres kredytowania do 30 lat
Maksymalny wiek kredytobiorcy do 80 lat
Prowizja 1% lub 2% bez ubezpieczenia na życie
Marża 2,39% – 3,10% (standardowa oferta, powyżej 80% LTV)

2,19% – 2,90% (standardowa oferta, poniżej 80% LTV)

2,05% – 2,60% (promocja, powyżej 80% LTV)

1,85% – 2,40% (promocja, poniżej 80% LTV)

Ubezpieczenie pomostowe marża +2,50 pp. do czasu wpisu hipoteki
Wcześniejsza spłata 2,5% od kwoty nadpłaty przez pierwsze 3 lata

Niski wkład własny w Alior Banku to obecnie jedyna z dwóch ofert bez limitów i ograniczeń (drugą znajdziemy w PKO BP). Marża i prowizja prezentuje się przy kredycie hipotecznym atrakcyjnie. Nawet w standardowej ofercie. Jednak Alior Bank ukrywa koszty kredytu hipotecznego w produktach dodatkowych. Ubezpieczenie na życie to aż 5% od kwoty kredytu. Trzeba też wspomnieć o najdroższym ubezpieczeniu pomostowym.

Alior Bank kredyt hipoteczny – jak obniżyć koszty?

Własne M w wielkim mieście zachęca atrakcyjnymi parametrami kredytu. Marża od 1,85% i prowizja od 1%. Specjalna oferta przeznaczona jest na zakup mieszkania lub domu w 7 największych miastach Polski: Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie lub Wrocławiu.

W promocji Alior Banku minimalna kwota kredytu hipotecznego wynosi 100 tys. zł. Maksymalny zakres finansowania to nieruchomość o wartości do 700 tys. zł. Nieruchomość musi znajdować się w granicach administracyjnych wskazanych miast. Środki można przeznaczyć także jako kredyt na garaż lub miejsce parkingowego.

Aby skorzystać z obniżonej marży i prowizji przy kredycie hipotecznym Alior Banku należy:

 • posiadać Konto Jakże Osobiste wraz z kartą debetową i co miesiąc zapewniać min. 1500 zł wpływu na rachunek oraz wykonać min. 3 transakcje bezgotówkowe,
 • dodatkowe obniżenie marży i prowizji umożliwia ubezpieczenie na życie.

Wysokość marży zależy też od wskaźnika LTV kredytu hipotecznego. Opłaca się zatem zgromadzić większy wkład własny.

Z oferty cross-sell należy korzystać przez cały okres kredytu hipotecznego w Alior Banku.

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem przez 7 lat w Alior Banku

Od czerwca 2021 wszystkie banki komercyjne muszą posiadać w ofercie kredyt oparty o tymczasowo stałą stopę procentową na minimum 5 lat. Narazie tylko Alior i Credit Agricole oferują zobowiązanie na 7 lat. Kredyt stałoprocentowy w Alior Banku posiada oprocentowanie od 6,6%. Niestety stawia to ofertę od Aliora na końcu stawki dla tego typu kredytów.

Alior Bank kredyt hipoteczny kalkulator – symulacja zobowiązania

W symulacji kosztów zobowiązania w Aliorze pomoże nam kalkulator kredytu hipotecznego. Potrzebujemy do symulacji podstawić określone dane. Załóżmy, że kredyt hipoteczny w Alior Banku zaciągamy na kwotę 350 tys. złotych. Okres spłaty wynosi 30 lat, raty równe przy prowizji 2% i oprocentowaniu nominalnym 4,90% (marża 2,6% + WIBOR 3M). Czyli symulacja dla wariantu bez ubezpieczenia na życie wynosi:

symulacja kredytu hipotecznego alior bank 2022

W przykładzie reprezentatywnym RRSO kredytu hipotecznego w Alior Banku wynosi 5,58%, ponieważ do całkowitej kwoty zobowiązania należy doliczyć inne opłaty za ubezpieczenia NNW oraz pomostowe.

Alior Bank kredyt hipoteczny bez wkładu własnego? Tylko od 90% LTV!

Alior Bank wymaga minimum 10% wkładu własnego w 2022 roku przy kredycie mieszkaniowym. Plusem jest to, że nie potrzebuje do tego dodatkowych warunków, tak jak ma to miejsce w innych bankach z wysokim LTV.

Jako jedna z niewielu instytucji finansowych, Alior Bank nie podwyższył wymagań co do wkładu własnego w związku z pandemią COVID-19. Warto jednak zauważyć, że wraz z wyższym wkładem własnym maleje marża kredytu hipotecznego w Alior Banku.

Zmniejszenie poziomu LTV jest najskuteczniejszym sposobem na obniżenie kosztów kredytu. W dodatku Alior Bank przy niskim wkładzie własnym pobiera opłatę za UNWW przez cały okres kredytowania.

Jaka zdolność kredytowa w Alior Banku?

Ocena zdolności kredytowej w Alior Banku może pozytywnie zaskoczyć. W zestawieniach często zajmuje wysokie pozycje. Oczywiście wysokość maksymalnego kredytu hipotecznego będzie wynikać nie tylko z poziomu dochodu, ale i rodzaju umowy. Jak zwykle najlepszą zdolność w Alior Banku będą miały osoby pracujące na umowie o pracę na czas nieokreślony.

Alior Bank kredyt hipoteczny – do jakiego wieku?

Maksymalny wiek kredytobiorcy w momencie spłaty kredytu hipotecznego może wynosić aż 80 lat. Przy wykorzystaniu okresu spłaty na 30 lat, to oznacza, że kredyt hipoteczny w Alior Banku możemy zaciągnąć mając nawet 50 lat. To jeden z najlepszych wyników, jeżeli spojrzymy na konkurencyjne instytucje finansowe.

Uwaga! KNF zobowiązuje banki do wliczenia spadku zdolności kredytowej kredytobiorcy, gdy przejdzie on na emeryturę. Poza tym nowa Rekomendacja S narzuca ograniczenie liczenia zdolności do 25 lat spłaty (nawet mimo dłuższego kredytowania).

Ile trzeba czekać na decyzję o kredyt hipoteczny w Alior Banku?

Czas oczekiwania na kredyt hipoteczny w Alior Banku wynosi zazwyczaj do 14 dni (do otrzymania wstępnej decyzji). Procedura analizy wniosku w tym banku wypada bardzo sprawnie.

W związku z prawem do wyjaśnienia decyzji kredytowej, możemy zażądać od banku konkretnych informacji, które wpłynęły na negatywną odpowiedź w sprawie naszego wniosku o kredyt mieszkaniowy.

Pamiętajmy, że wraz z dużym zainteresowaniem klientów ofertą banku lub zmianą polityki kredytowej, czas oczekiwania na decyzję może się zmienić.

Kredyt hipoteczny w Alior Banku a opłaty za cross-sell

Sekret stosunkowo niskiej prowizji i marży w Alior Banku tkwi w produktach powiązanych. Chęć zmniejszenia tych parametrów może jednak być ostatecznie niekorzystna. Jeśli jeszcze konto bankowe oraz karta debetowa są warunkowo darmowe (jak w większości instytucji finansowych), to ubezpieczenia nie należą do najtańszy w Aliorze.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w Alior Banku

Przy kredycie mieszkaniowym z niskim wkładem własnym musimy płacić ubezpieczenie (UNWW) przez cały okres kredytowania (+0,2 pp. do marży). W innych bankach zazwyczaj jest tak, że UNWW odprowadzane jest tylko do momentu, gdy LTV zobowiązania wynosi powyżej 80%. Punkt mniej dla Alior Banku.

Ubezpieczenie pomostowe w Alior Banku jest najdroższym na rynku. Do czasu wpisania banku na hipotekę marża jest podwyższana aż o dodatkowe +2,50 pp. W związku z długim czasem oczekiwania na wpis do hipoteki, to duży minus oferty od Alior Banku.

Tak samo źle wypada ubezpieczenie na życie, które proponuje Alior Bank w zamian za obniżenie prowizji i marży. Koszt ubezpieczenia w wariancie HIP5 to aż 5% od kwoty kredytu. Polisę dostarcza Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa S.A. W związku z tym, że koszt ubezpieczenia na życie, może nie zrekompensować obniżki marży oraz prowizji, warto sprawdzić, czy w ogóle się ono opłaca.

Alior Bank może wymagać ubezpieczenia na życie, gdy o kredyt hipoteczny stara się tylko jeden kredytobiorca lub wnioskodawcom brakuje zdolności kredytowej ze względu na zły scoring BIK oraz dużą dysproporcję dochodów między współkredytobiorcami.

Alior bank kredyt hipoteczny dla pracujących za granicą (walutowy)

Alior Bank to jedna dwóch instytucji, które oferuje kredyty mieszkaniowe walutowe (EUR, GBP, USD). Drugą jest Pekao SA z kredytem hipotecznym w walutach: EUR, GBP, USD, NOK, SEK. I tu kończy się przewaga banku z żubrem w logo.

Alior Bank oferuje kredyt walutowy na maksymalne LTV:

 • 78% (dla EUR),
 • 74% (dla GBP),
 • 68% (dla USD).

Koszt kredytu hipotecznego walutowego w Alior Banku wynosi:

 • marża 4,1% (z UNWW) + 1% prowizja, pod warunkiem skorzystania z ubezpieczenia na życie.
 • marża 5,1% (z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego) + 2% prowizji, w wariancie bez ubezpieczenia na życie.

Kolejnym atutem walutowego kredytu mieszkaniowego od Aliora jest możliwość rozłożenia rat na maksymalny okres 30 lat.

Alior Bank do zdolności kredytowej akceptuje wyłącznie dochód zagraniczny będący odpowiednikiem polskiej umowy o pracę na czas nieokreślony.

Alior Bank kredyt hipoteczny – jakie dokumenty?

Każdy bank przed wydaniem decyzji w sprawie kredytu hipotecznego, będzie wymagał od nas listy dokumentów. W większości banków będą to podobne informacje. Na przykład Alior Bank oceniając wniosek o kredyt hipoteczny będzie prosił nas o dostarczenie:

 • dokumentów potwierdzających naszą tożsamość i innych współkredytobiorców (wystarczy dowód osobisty lub paszport),
 • dokumentów dotyczących zatrudnienia (np. zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodzie),
 • dokumentów dotyczących finansowanej nieruchomości (operat szacunkowy i odpis z księgi wieczystej, kosztorys budowlany w przypadku kredytu na budowę domu).

Kredyt hipoteczny w Alior Banku 2022 opinie – zalety i wady

Alior Bank kredyt hipoteczny – zalety:

  • dostępny niski wkład własny (kredyt z LTV od 90%) bez dodatkowych warunków,
  • szeroki zakres finansowania celów,
  • dosyć szybka procedura kredytowa,
  • dostępność kredytu hipotecznego w obcej walucie,
  • atrakcyjne warunki cenowe w ofercie promocyjnej,
  • długi okres kredytowania i maksymalny wiek kredytobiorcy.
  • dosyć atrakcyjnie liczona zdolność kredytowa,
  • kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem na 7 lat,
  • atrakcyjne produkty bankowe np. konto osobiste.

Alior bank kredyt hipoteczny – wady:

 • drogie ubezpieczenie na życie,
 • ubezpieczenie niskiego wkładu własnego wymagane przez cały okres kredytowania,
 • wysokie koszty początkowe kredytu hipotecznego w Alior Banku,
 • wysokie koszty kredytu mieszkaniowego przy niskim wkładzie własnym,
 • opłata 2,5% za wcześniejszą spłatę lub nadpłatę kredytu hipotecznego.
Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Całkowity koszt kredytu
Koszty początkowe kredytu
Ocena zdolności kredytowej
Czas oczekiwania na decyzję
Oferta cross-sell
Atrakcyjność produktów dodatkowych
Kredyt hipoteczny w Alior Banku to produkt atrakcyjny cenowo, jednak warto sprawdzić, czy korzystanie z ubezpieczenia na życie jest konieczne i warte obniżki marży oraz prowizji. Atutem Alior Banku jest oferta promocyjna oraz niski wkład własny. Poza tym, to bank nowoczesny, posiadający bardzo dobre produkty osobiste.
3.8
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
17 stycznia 2022 15:23

Bank omyłkowo drukuje i wysyła karty płatnicze do pełnomocników do konta, choć ich nikt o to nie prosił, nie było żadnego wniosku, a o właścicielu konta zapomniał. Nikt przepraszam za pomyłkę nie powie, wymuszają na klientach podanie danych (np: adres email) tylko po to, aby potem reklamy wysyłać. Jakość obsługi klienta na infolinii poniżej jakiejkolwiek krytyki. Szczerze odradzam ten bank.