Alternatywa dla mieszkania w centrum

5 /5
(Ocen: 2)

Tętniące życiem centrum miasta oferuje mnóstwo rozrywek. Z drugiej strony, prywatność w pewnym stopniu jest ograniczona, a spokój i harmonia mogą być zachwiane. Dlatego obserwujemy od jakiegoś czasu trend ucieczek na peryferia albo jeszcze dalej. Domy są alternatywą godną przeanalizowania.

Jakich domów poszukujemy

Erę wielkich, wielorodzinnych domów mamy już za sobą. Coraz rzadziej stawiane są dwustumetrowe budynki gotowe pomieścić kilka pokoleń. Młode osoby szukają samodzielności, uciekają do miast albo szukają własnego domu. Minimalizacja kosztów, optymalizacja powierzchni – to są czynniki które kształtują trendy. Działka nie musi być wielka, wystarczy kawałek ogródka. Dom również 100 – 130 metrowy, z użytkowym poddaszem, garaż niekoniecznie. Widno, przestronnie i komfortowo. Wielka nieruchomość to ogromna powierzchnia i dziesiątki metrów do sprzątania. Pracujemy dużo, mamy mało czasu, dlatego nasze gniazdko ma być azylem, a nie dodatkowym obowiązkiem. Trawa sama się nie skosi, a podłogi nie umyją.

Domy jednorodzinne a program MdM

Przeglądając oferty nieruchomości, można znaleźć wiele ciekawych propozycji. Aby skorzystać z dofinansowania dostępnego w ramach Mieszkania dla Młodych dom nie może mieć więcej niż 100 metrów powierzchni mieszkalnej. W przypadku rodzin wychowujących trójkę limit zwiększony jest o dziesięć metrów. Dzięki rozróżnieniu dodatkowo przestrzeni użytkowej nieruchomość może zostać zoptymalizowana pod MdM. Taką szansę wykorzystują deweloperzy przy stawianiu osiedli domków jednorodzinnych i projektanci już na etapie projektu.

Szacuje się, że już trzydzieści procent nowo powstałych domów ma powierzchnię ok. 100 metrów kwadratowych. Typowym rozwiązaniem jest połączony salon z kuchnią i trzy – cztery pokoje. Możliwość jest tym bardziej kusząca, gdyż okazuje się, że w cenie średniej wielkości mieszkania w centrum, możemy mieć zgrabny domek kilka kilometrów od granicy miasta.

Istnieje szansa wzięcia udziału w programie MdM, budując dom na własną rękę. To jedyna możliwość, jeżeli nie chcemy kredytowania. Wówczas należy rozliczyć się z odpowiednim Urzędem Skarbowym.

Zastanawiając się nad inwestycją, warto zrobić zestawienie plusów i minusów. Na czym nam zależy, czego oczekujemy? Kompleksowe podejście do zagadnienia uporządkuje myśli i da pewność, że wybór był racjonalny i przemyślany.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
marina
marina
21 września 2016 11:38

nie ma żartów, kredyt hipoteczny, to zawsze kredyt. Nawet z dofinansowaniem od państwa to obciążenie na lata. Mąż mnie namawia, ale nie wiem, czy nie wolę zyć w spokoju w centrum. wszędzie mam blisko, wszystko pod ręką. Mała dorasta i nie mam zamiaru wozić jej dzień w dzień 5 km do szkoły i jeszcze pewnie 15 do pracy

pati
pati
16 września 2016 10:51

z mężem zawsze marzyliśmy o własnym domku na uboczu. dobrze, że można teraz także brać używane, bo to nam ułatwiło sprawę. jesteśmy szczęśliwi

krzychu
krzychu
15 września 2016 15:52

za małą klitkę mam swój własny dom. wybór nie był trudny

Wilk
Wilk
15 września 2016 10:25

marzy mi się taki maleńki domek, nad jeziorkiem, 3 km od centrum 😉

mdmprogram.com
mdmprogram.com
8 września 2016 12:42

Mi się marzy mały domek tak do piętnastu km od centrum 😀 😀