Audyt energetyczny – jak oszczędzać pieniądze w firmie i domu?

4.68 /5
(Ocen: 77)

Sprzedawcę prądu lub taryfę zmieniamy przede wszystkim dlatego, by obniżyć nasze rachunki za prąd. Chyba nikt z nas nie lubi przepłacać. Równie skutecznym sposobem na zwiększenie oszczędności jest przeprowadzenie audytu energetycznego – na taki krok głównie decydują się przedsiębiorstwa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taką ekspertyzę wykonać w mieszkaniu lub domu. Jeśli zastanawiacie się czy audyt energetyczny będzie dla Was dobrym rozwiązaniem, to w enerad.pl przedstawimy Wam parę faktów.

Co to jest audyt energetyczny?

Nie będziemy Wam niepotrzebnie komplikować życia i postaramy się wyjaśnić powyższe pojęcie krótko i zwięźle. Audyt energetyczny to analiza gospodarki energetycznej, która określa m.in. ekonomiczną oraz techniczną specyfikację budynków, urządzeń, systemów, technologii, dzięki uzyskanym informacjom audytor jest w stanie zaplanować efektywne modernizacje oraz określić koszt i czas zwrotu inwestycji.

Pozornie może Wam się wydać, że audyt energetyczny to prosta analiza, w rzeczywistości taka ekspertyza wymaga nie tylko ogromnego doświadczenia audytora, ale również sporej wiedzy na temat audytowanego przedsiębiorstwa lub obiektu mieszkalnego. Badanie składa się z kilku etapów, podczas których sprawdzane jest nie tylko zużycie energii, ale również pod lupę bierze się m.in. właściwości cieplne obiektów. W końcowym etapie swojej pracy audytor ocenia funkcjonowanie i przygotowuje ofertę modernizacji, która MUSI zawierać takie informacje jak: koszty oraz planowany czas zwrotu inwestycji. Jeśli kalkulacja wykaże, że zaoszczędzimy na zmianach, to raczej nie ma co się zastanawiać…

Ile zaoszczędzimy, dzięki audytowi energetycznemu?

Na pewno nie da się tutaj ściśle powiedzieć kto i ile zaoszczędzi po przeprowadzeniu audytu. To sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników m.in.: wielkości przedsiębiorstwa, czy obiektu mieszkalnego; zastosowanych technologii i urządzeń. Jednak wsparcie profesjonalnego audytora wydaje się być niezastąpione, w szczególności w przedsiębiorstwach. Nie tylko pomoże on wybrać optymalne taryfy prądu czy oferty sprzedawców prądu, ale również wskaże urządzenia czy technologie, które powinny być zmodernizowane. Wielu specjalistów szacuje, że rachunki można obniżyć nawet o kilkadziesiąt procent – za takimi wartościami mogą stać roczne oszczędności rzędu kilkuset złotych, ale mogą to też być sumy sięgające nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ważną kwestią w audycie energetycznym jest zwrot kosztów inwestycji – przede wszystkim na ten punkt powinniśmy skierować uwagę. Audytor musi wykazać, po jakim czasie zwróci się nakład finansowy, bo co z tego, że na modernizację wydamy setki tysięcy złotych, będziemy cieszyć się nowoczesnymi rozwiązaniami, a inwestycja zwróci się nam za np. 50 lat. Najlepiej, by nakład zwracał się nam w niedalekiej przyszłości.

Kto powinien przeprowadzać audyt energetyczny?

Na początku zaznaczmy, że audyt energetyczny nie jest obowiązkowy w Polsce – to czy jakiś podmiot przeprowadzi ekspertyzę lub nie, zależy tylko od niego. Badaniu może być poddane zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwo, ale również obiekt mieszkalny: wielorodzinny lub jednorodzinny. Decydując się na audyt, musimy mieć świadomość, że:

  • analiza jest płatna – niezależnie czy w życie wprowadzimy zalecenia audytora;
  • badanie może przeprowadzać tylko audytor energetyczny – na rynku działa wiele firm audytorskich, dlatego przed zatrudnieniem warto sprawdzić kompetencje danego przedsiębiorstwa; niestety w Polsce nie została wprowadzona ustawa regulująca uprawnienia, które musi posiadać audytor, by wykonywać swoje obowiązki.

Audyt energetyczny w domu

Chociaż na audyt energetyczny decydują się w większości przedsiębiorstwa, to tak naprawdę na jego przeprowadzenie może pokusić się każdy z nas, czyli domowy odbiorca prądu! Przydatnym narzędziem w tym procesie będzie nasz kalkulator kosztów prądu, dzięki któremu dowiecie się, ile prądu zużywają poszczególne urządzenia w Waszych domach. Warto też, żebyście zwrócili uwagę na to, czy po prostu nie marnujecie prądu w domu np. zostawiając włączone oświetlenie w pokoju, w którym aktualnie nie przebywacie. Gdy uda Wam się określić “najsłabsze” punkty w domu lub mieszkaniu, warto, abyście pomyśleli nad zmianą sprzętu etc., oczywiście takie modyfikacje z ekonomicznego punktu widzenia muszą się Wam opłacać – pamiętajcie o tym!

Wiecie już, że zmieniając sprzedawcę prądu lub taryfę, możecie obniżyć swoje rachunki. Jeśli jednak chcecie uzyskać jeszcze większe oszczędności, to z pewnością powinniście rozważyć przeprowadzenie audytu energetycznego.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments