Auxilia – opinie i recenzja

Auxilia SA to firma odszkodowawcza działająca na rynku od 2003 roku. W grupie kapitałowej spółki znajduje się kancelaria prawna Lexbridge zapewniająca profesjonalną pomoc w roszczeniach odszkodowawczych. Do tej pory Auxilia uzyskała dla swoich klientów ponad 359 milionów złotych odszkodowań. Ciekawą cechą firmy Auxilia jest to, że klienci mogą też otrzymać wsparcie finansowe do 15 000 zł. Co jeszcze wyróżnia odszkodowania w kancelarii Auxilia? Jakie opinie o Auxilia znajdziemy internecie? Zapraszamy w naszej recenzji!

Jakie usługi świadczy Auxilia?

Kancelaria odszkodowawcza Auxilia posiada szeroki zakres usług. W przypadku pomocy prawnej specjalizuje się w:

 • odszkodowaniach powypadkowych (np. odszkodowania komunikacyjne, wypadki w pracy),
 • odszkodowaniach za błędy lekarskie,
 • odszkodowaniach za śmierć (oraz inne odszkodowania osobowe),
 • odszkodowaniach dla przedsiębiorców,
 • sprawach o kredyt we frankach szwajcarskich.

Poza tym, Auxilia SA poprzez kancelarie Lexbridge udziela porad prawnych online. To wygodne rozwiązanie, szczególnie w dobie koronawirusa, gdy potrzebujemy skutecznej pomocy specjalisty bez wychodzenia z domu.

W dodatku Auxilia ma wyjątkową ofertę abonamentu prawnego dla niepublicznych placówek oświaty. Warto też dodać, że Auxilia już od kilku lat walczy w sądach o zaniżone dotacje dla takich placówek. Ocenia się, że skala roszczeń niepublicznych przedszkoli wobec samorządów wynosi ponad 17 mld złotych.

Takie doświadczenie w odszkodowaniach dla przedsiębiorców to wyróżnienie dla Auxilia na tle konkurencji. Zdobyta wiedza przez prawników kancelarii Auxilia może być pomocna np. dla firm walczących np. o odszkodowanie za lockdown, który skutkował zamknięciem działalności gospodarczej wybranych branż.

Jakich usług w ramach doradca odszkodowawczego brakuje w Auxilia? Będą to przede wszystkim roszczenia związane ze szkodami majątkowymi oraz odszkodowania turystyczne i podróżne.

Jak działa kancelaria odszkodowawcza Auxilia?

Sposób w jaki Auxilia dochodzi roszczeń odszkodowawczych nie różni się w zasadzie od tego jak robią to inne firmy. Wszystko zaczyna się od zgłoszenia sprawy przez klienta. Auxilia ocenia sytuację i decyduje, czy podejmuje się działań zmierzających do uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia. Następnie w zależności od konkretnej sprawy następuje etap polubowny (przedsądowy), a jeśli ten nie zaspokaja roszczeń to sprawa trafia do sądu.

Sprawdzając jednak wygrane sprawy przez Auxilie, można odnieść wrażenie, że jej prawnicy często decydują się na dalszą walkę przed sądem, gdy możliwe jest uzyskanie dla klienta wyższego odszkodowania.

Warto wiedzieć, że model działania firm odszkodowawczych skupiony przede wszystkim na maksymalizacji własnego zysku sprawia, że często klient musi zadowolić się odszkodowaniem wynegocjowanym w etapie przedsądowym. Oczywiście każda sprawa powinna też być oceniona indywidualnie przez adwokata lub radcę prawnego i nie zawsze wymagany jest proces sądowy, aby uzyskać satysfakcjonujące odszkodowanie/zadośćuczynienie.

Auxilia umożliwia zgłoszenie sprawy przez telefon, formularz online lub w jednym z oddziałów. A swoje usługi świadczy na terenie całego kraju. Dzięki własnej kancelarii prawnej Lexbridge, konsumenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc przy ustaleniu odpowiedzialności za szkodę, zgromadzeniu dokumentacji, prowadzeniu negocjacji i postępowania sądowego.

Osiągnięcia Auxilia i kancelarii Lexbridge

(źródło: www.auxilia.pl)

Auxilia wśród swoich atutów wyróżnia:

 • walkę o najwyższe kwoty odszkodowania,
 • pomoc przy prowadzeniu spraw pobocznych w ramach roszczenia odszkodowawczego (np. sprawy karne, spadkowe o ubezwłasnowolnienie i inne),
 • bieżące wsparcie finansowe w wysokości do 15 000 zł, które możemy wykorzystać np. na rehabilitację, leki itp.
 • pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem materiału dowodowego,
 • zwolnienie z kosztów postępowania sądowego.

Według informacji na stronie internetowej auxilia.pl, ich klient może liczyć na stałą opiekę prawną wraz z bieżącą informacją o jej postępach. Widać jednak, że w serwisie brakuje możliwości szybkiego kontaktu przez live chat. A dla osób, które już korzystają z usług Auxilii czegoś w rodzaju panelu klienta (tak jak jest to zrobione w firmie Votum). Taki system pozwoliłby lepiej śledzić i kontrolować prowadzenie swojej sprawy przez kancelarię Auxilia.

Auxilia odszkodowania – prowizja i koszty

Koszty odszkodowania w Auxilia to prowizja za wygraną (success fee). Jest to powszechnie stosowany model opłat w kancelariach odszkodowawczych. Niestety brakuje informacji jaki procent pobiera Auxilia z uzyskanego roszczenia. I czy prowizja liczona jest od całości odszkodowania (np. razem z gwarantowanym odszkodowaniem)? Czy może tylko od rzeczywistego efektu działań firmy odszkodowawczej?

Przykład:

Nasze auto zostało uszkodzone przez inny samochód. Sprawca kolizji przyznał się do winy, na miejscu zdarzenia była policja, która sporządziła odpowiednią dokumentację. Niestety towarzystwo ubezpieczeniowe zaniżyło kosztorys naprawy naszego samochodu. Zamiast 10 000 zł, otrzymamy 5 000 zł. Firma odszkodowawcza z którą podpisaliśmy umowę wynegocjowała dla nas 10 000 zł. Gdybyśmy nie skorzystali z jej usług mielibyśmy “gwarantowane” 5 000 zł odszkodowania od ubezpieczyciela.

Jeżeli firma odszkodowawcza liczy sobie prowizje 30% brutto od całej wygranej (czyli 10 000 zł), to koszt jej usług wyniesie nas 3 000 zł. Skoro jednak udało jej się wynegocjować dodatkowe 5 000 zł, (czyli rzeczywisty efekt działań firmy), to koszt usług takiej kancelarii odszkodowawczej wyniesie 1 500 zł.

Auxilia nie podaje konkretnych danych na temat kosztów swoich usług. Informacje o pokryciu kosztów gromadzenia materiałów dowodowych i zwolnieniu z kosztów sądowych to jednak za mało. Szczególnie, gdy większość spraw trafiających do firm odszkodowawczych nie wymaga procesu sądowego i skrupulatnej analizy materiałów dowodowych. Brak innych kosztów jest przydatny przede wszystkim przy bardziej skomplikowanych sprawach, czyli tam, gdzie wygrana nie jest oczywista.

Na plus trzeba jednak wskazać, że Auxilia wydaje się być firmą, która stara się uzyskać wysokie odszkodowanie doprowadzając sprawę do postępowania sądowego. Nie kończy zatem na pierwszej, wyższej kwocie uzyskanej podczas negocjacji.

Auxilia opinie klientów

Nawet najprostsze dochodzenie roszczenia odszkodowawczego wymaga odpowiedniej wiedzy prawniczej. Nic dziwnego, że wielu z nas szuka wtedy pomocy u kancelarii odszkodowawczych. Niestety rynek doradztwa odszkodowawczego nadal nie jest w pełni uregulowany. Obok oferty profesjonalnej kancelarii możemy znaleźć usługi firmy pośredniczącej, która za wszelką cenę chce pozyskać klienta.

Nie zawsze też opinie o danej firmie są prawdziwe. A przecież to właśnie nimi często kierujemy się przy różnych wyborach konsumenckich. Na ten problem wskazuje niedawny raport UOKiK “Fałszowanie opinii w internecie (październik 2020)”. Według tego badania, prawie połowa osób nie weryfikuje prawdziwości opinii w internecie, bo nie wie jak to zrobić.

Oto wskazówki, które powinny wzbudzić naszą podejrzliwość przy komentarzach w internecie na temat produktów lub usług:

 • komentarze dodawane są w dużej częstotliwości, głównie w dni robocze w godzinach od 8:00 do 16:00,
 • użytkownicy dodający komentarze stosują w awatarze zdjęcia stockowe (darmowe lub płatne),
 • użytkownik dodaje tylko pozytywne komentarze (np. tylko do powiązanych ze sobą firm),
 • treść komentarzy jest pisana w podobnym, powtarzalnym stylu a informacje w nich zawarte nie podają wielu konkretnych informacji.

Sprawdzając wiarygodność opinii w internecie pamiętajmy, że:

 • opinie to nie fakty – negatywny albo pozytywna opinia może być efektem emocji towarzyszących użytkownikowi,
 • opinie pozytywne mogą być dodawane przez wynajętą agencję reklamową,
 • opinie negatywne mogą być pozostawiane przez konkurencję,
 • oceniając wiarygodność opinii nie uprzedzajmy się co do ich wyniku z góry.

Pora zatem sprawdzić jakie opinie o Auxilia pozostawiają ich klienci w internecie.

Auxilia w Google Moja Firma

Wiele firm korzysta z wizytówki w Google Moja Firma. Dzięki temu, że Google stosuje automatyczny filtr spamu oraz może usuwać podejrzane opinie, jest to jedno z bardziej wiarygodnych miejsc do oceny działalności danej firmy. Dlatego np. ocena w Google Moja Firma jest ważnym elementem naszego rankingu kancelarii odszkodowawczych.

Niestety nie jest to jednak miejsce wolne do podejrzanych komentarzy. Polecamy dla porównania zajrzeć do opinii o EuCO lub opinii o Votum na naszym serwisie. Natomiast sprawdzając wizytówkę Auxilia nie natrafiliśmy na takie podejrzane komentarze, gdzie same pozytywne opinie pozostawiały osoby ze stockowym zdjęciem w awatarze. Link do wizytówki jest tutaj.

Jedyny komentarz, który częściowo spełnia te kryteria to ten:

opinia o Auxilia

(źródło: https://goo.gl/maps/FjavSr9c4ce7do2s5)

Rzeczy w tym, że to jedna taka opinia, a zdjęcie choć nie jest oryginalne (co można sprawdzić np. tutaj), nie przedstawia żadnej osoby. A właśnie po zdjęcia stockowe postaci najchętniej sięgają agencje reklamowe, aby uwiarygodnić swoje komentarze.

Oceniając komunikację kancelarii odszkodowawczej Auxilia w wizytówce, widać, że brakuje tu próby nawiązania kontaktu przede wszystkim z osobami, które pozostawiły negatywny komentarz. Za to na plus jest to, że do wiarygodności opinii o Auxilia nie można mieć tu wiele zastrzeżeń. Trochę więcej o opiniach na temat Auxili dowiemy się z ich strony www.

Czego dowiemy się o firmie odszkodowawczej Auxilia na ich stronie www?

Na stronie auxilia.pl znajdziemy podstawowe informacje o firmie, jej ofercie, zakresie usług oraz opinie klientów i obszerną bazę wiedzy (w tym wygrane wyroki przez kancelarię Auxilia). Warto zapoznać się z opiniami (choć te będą tylko pozytywne, skoro jesteśmy na stronie firmy). Ciekawe jest to, że Auxilia ma swoich “ambasadorów” marki – ich opinie o firmie możemy poznać w formie video. Większość komentarzy nie jest też anonimowa.

Interesującym wyróżnieniem w Auxilia jest badanie satysfakcji klientów firmy Auxilia. Aktualna ankieta została przeprowadzona na grupie 25 osób, będących klientami Auxilii w pierwszym kwartale 2020 roku. Wynik badania znajdziemy na poniższej ilustracji:

badanie satysfakcji klienta Auxilia

(źródło: www.auxilia.pl)

Wygrane sprawy, o których informuje Auxilia dotyczą różnych szkód. Znajdziemy tam roszczenia odszkodowawcze powypadkowe, (komunikacyjne, w pracy), za szkody związane z błędami medycznymi czy nawet za odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej.

Przykłady wygranych spraw przez Auxilie pokazują, że firma odszkodowawcza nie boi się wchodzić w trudne roszczenia. Tam, gdzie jest to korzystne dla klienta prowadzi sprawy w procesach karnych a nie tylko cywilnych, sięga po apelacje – pokazuje to, że Auxilia nie unika walki w procesie sądowym, jeżeli jest to konieczne.

Na stronie Auxilia znajdziemy 60 przykładów dla wygranych spraw (w procesie ugodowym i sądowym). Opis przypadków jest klarowny i jasny. Znajdziemy tam informacje zdarzeniu, pierwotnej kwocie odszkodowania/zadośćuczynienia oraz poznamy efekt pracy kancelarii Auxilia, czyli kwotę wynegocjowanego lub przyznanego odszkodowania.

Niestety, tak jak u konkurencji, i tu brakuje możliwości weryfikacji orzeczeń sądowych, w których brała udział firma odszkodowawcza Auxilia. Brak sygnatur przy wyrokach nie pozwala na ich sprawdzenie np. w systemie orzecznictwa https://orzeczenia.ms.gov.pl/.

Ponadto na stronie auxilia.pl brakuje konkretnych informacji o kosztach ich usługi. Klienci nie wiedzą, czy prowizja za wygraną wynosi 20%, 30% a może 50%? Pamiętajmy, że jako konsumenci mamy prawo wymagać jasnych informacji o opłatach.

Auxilia SA – kontakt i podstawowe informacje

W grupie kapitałowej Auxilia SA znajduje się kancelaria prawna Lexbridge, w której spółka ma 77% udziału w zyskach:

struktura grupy kapitałowej Auxilia SA

Firma odszkodowawcza Auxilia rozpoczęła swoją działalność w 2003 roku. W 2016 roku miała swój debiut na na rynku NewConnect. Głównym akcjonariuszem spółki jest Marcin Groński.

akcjonariat Auxilia SA

W swoim modelu biznesowym, Auxilia stawia na wysoką jakość usług, dostarczanych wyłącznie przez wykwalifikowanych prawników. W związku z tym, skupia się przede wszystkim na odszkodowaniach, które wymagają dużej wiedzy eksperckiej (odszkodowania w wypadkach, odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu) i walki w procesie sądowym.

Sposób działania przyjęty przez Auxilia różni się od typowego modelu firm odszkodowawczych, gdzie firma poprzestaje na załatwieniu sprawy polubownie, zamiast walczyć o większe odszkodowanie dla klienta w sądzie.

Przyjęta strategia oznacza, że Auxilia nie skupia się na kliencie “masowym”, natomiast kładzie nacisk na etyczne prowadzenie biznesu, oferując rzetelne i indywidualne podejście.

Podobnie jak inne duże kancelarie odszkodowawcze, Auxilia prowadzi własną fundację (Fundacja Auxilia) dla osób poszkodowanych w wypadkach.

Kontakt Auxilia SA:

tel.: (+48) 71 799 97 60 do 63

fax: (+48) 71 799 97 65

e-mail: info@auxilia.pl

adres: ul. Zaolziańska 4 53-334 Wrocław

Auxilia a wyrok w sprawie haseł reklamowych mogących wprowadzać w błąd

W 2013 roku UOKiK nałożył na Auxilie karę w wysokości 14 tys. zł za wprowadzanie konsumentów w błąd, stosując hasła reklamowe o treści: “o 70 % wyższe odszkodowanie niż u konkurencji” oraz “97,7 % wygranych spraw”.

Firma Auxilia odwołała się od decyzji, jednak sąd apelacyjny utrzymał ją w mocy (sygn. akt VI Aca 541/15). O uzasadnieniu decyzji Prezesa UOKiK możemy przeczytać w tym dokumencie (Decyzja nr RWR 33-2013). Według Prezesa Urzędu dane na które powoływała się Auxilia były nierzetelne. Podobne stanowisko przyjął Sąd Apelacyjny wskazując, że hasła reklamowe były sformułowane na podstawie nieaktualnych, niepełnych i wybiórczo wybranych danych.

Według informacji zawartych w decyzji UOKiK. Auxilia posługiwała się powyższymi hasłami od połowy 2010 roku. Na stronie internetowej auxilia.pl zamieszczono sposób obliczenia danych dla hasła „o 70 % wyższe odszkodowanie niż u konkurencji”:

Wartość szacowano na podstawie odniesienia wysokości uzyskiwanych odszkodowań przez AUXILIĘ do wysokości odszkodowań uzyskiwanych przez dwie największe firmy w Polsce – podmioty obsługujące największą liczbę poszkodowanych na polskim rynku. Na potrzeby wyliczenia posłużono się danymi dotyczącymi przychodów (dane ze sprawozdań finansowych) z lat 2005-2009 oraz liczby prowadzonych spraw odszkodowawczych. Łączny przychód pierwszej firmy wyniósł 80 612 478,98 zł, drugiej 43 941 988,91 zł, AUXILII 12 178 211,39 zł. Liczbę spraw dla obu firm zaczerpnięto z powszechnie dostępnych informacji zamieszczonych na stronach internetowych (odpowiednio 60 tys. i 20 tys. spraw). AUXILIA przeprowadziła w tym okresie 4,5 tys. spraw. Następnie wyliczono wysokość odszkodowań, przyjmując zbieżny poziom stosowanych marż (przyjęto szacunkowo 20%). W oparciu o wskazane wyżej zmienne wyliczono, że średnia kwota (średnia ważona) dla obu podmiotów wynosi 7785, natomiast dla AUXILII 13 531 zł. Wynik AUXILII 13 531 zł stanowi 173,09% poziomu wspólnego dla obu ww. firm. Zatem AUXILIA uzyskuje średnio o ponad 70% wyższe odszkodowania niż średnia dla największych firm branży odszkodowawczej.

Jak widać, rzeczywiście dane podawane w hasłach były już nieaktualne. W obliczeniach nie został uwzględniony charakter spraw. W końcu przeciętne odszkodowanie za zaniżone OC w stłuczce jest niższe niż np. odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby. Co więcej na rynku jest więcej podmiotów zajmujących się roszczeniami odszkodowawczymi. Wybranie dwóch konkretnych firm, potwierdza zarzut wybiórczego sposobu obliczeń wykorzystanych przez Auxilie.

Auxilia – mocne i słabe strony kancelarii odszkodowawczej

Auxilia to firma odszkodowawcza, która przyjęła odmienny model dla swojego biznesu. Skupia się na trudniejszych roszczeniach odszkodowawczych. Przez to prowadzi mniej spraw, ale o większa stawkę (aż dziwne, że w wygranych sprawach brakuje tych związanych z kredytami frankowymi).

Tak jak u konkurencji brakuje jej jednak pełnej transparentności w ofercie i kosztach usług. Warto, aby Auxilia zadbała o swoich potencjalnych klientów. W końcu wygląda na to, że nie każda sprawa interesuje tę kancelarię odszkodowawczą. Przydałoby się usprawnić tu pierwszy kontakt z konsumentem (np. poprzez aktywny formularz online lub live chat).

Auxilia – mocne strony firmy odszkodowawczej:

 • duże doświadczenie na rynku odszkodowań (firma działa od 2003 roku),
 • szeroki zakres usług,
 • własna kancelaria prawna Lexbridge,
 • Auxilia specjalizuje się w odszkodowaniach premium, czyli tam, gdzie z dużym prawdopodobieństwem wymagany będzie proces sądowy, aby uzyskać najwyższe odszkodowanie,
 • bezpłatna analiza sprawy (dla klientów pokrycie kosztów sądowych i opłat związanych z gromadzeniem materiału dowodowego),
 • spółka notowana na NewConnect od 2016 roku,
 • klient Auxilia może otrzymać do 15 000 zł wsparcia finansowego,
 • baza wiedzy wraz z dobrze opisanymi wygranymi sprawami,
 • pomoc przy prowadzeniu spraw pobocznych w ramach roszczeń,
 • pomoc prawna online oraz abonament prawny
 • w wizytówce Auxilia na Google Moja Firma nie znaleźliśmy podejrzanych opinii.

Auxilia – słabe strony firmy odszkodowawczej:

 • Decyzja UOKiK za stosowanie nierzetelnych danych w hasłach reklamowych, co mogło wprowadzać w błąd konsumentów,
 • brak konkretnych informacji o wysokości prowizji za wygraną,
 • Auxilia nie podaje sygnatur orzeczeń wyroków sądowych, w których firma wygrała,
 • brak możliwości recenzji i opiniowania usług na Facebooku,
 • brak live chatu.

Jakie kryteria przyjęliśmy przy ocenie Auxilia SA?

Wraz z każdą oceną pojawia się ryzyko braku obiektywności. Dlatego postanowiliśmy jak najlepiej wyjaśnić zasady przyznawania gwizdek w recenzji kancelarii odszkodowawczej Auxilia SA.

Zakres ocen wynosi od 0 do 5 (gwiazdek/punktów). Za każdy mankament lub element wymagający poprawy, odejmujemy 1 lub 0,5 punktu (w przypadku braku możliwości recenzji na Facebooku to 2,5 gwiazdki). Dobre praktyki (wyróżniające daną firmę) nagradzane są dodatkowymi punktami. W recenzji Auxilia wzięliśmy pod uwagę następujące kryteria:

1. zakres świadczonych usług

Auxilia specjalizuje się w trudnych roszczeniach odszkodowawczych. Posiada własną kancelarię prawną Lexbridge. Świadczy usługi dla klientów indywidualnych oraz biznesowych. W zakresie działalności brakuje tylko odszkodowań podróżnych i turystycznych (-1 pkt.). To jednak w całości rekompensuje kompleksowa usługa prawna skupiająca się na uzyskaniu maksymalnego odszkodowania. W dodatku Auxilia udziela porad prawnych online, oferuje abonament prawny a także wśród swoich atutów wymienia np. pomoc przy prowadzeniu spraw pobocznych (spraw karnych, spadkowych itd.). Stąd wynik 5/5.

2. dostępność informacji na stronie

Auxilia podobnie jak inne firmy odszkodowawcze posiada na swojej stronie przydatne informacje dla osób szukających pomocy w dochodzeniu roszczeń. Niestety brakuje tu konkretnych danych na temat kosztów usług (informacja o tym, że klient płaci tylko prowizję za wygraną to nadal za mało – jeden punkt mniej). Na stronie www auxilia.pl znajdziemy jeszcze dobrze opisane wygrane sprawy. Szkoda, że zabrakło sygnatur orzeczeń przy wyrokach sądowych (-1 pkt.). Na plus wyróżnia się wizytówka Auxilii w Google Moja Firma (za co +0,5 gwiazdki). Wynik końcowy 3,5.

3. dostępne kanały komunikacji z klientem

Agenci Auxilia działają na terenie całej Polski. Możemy skontaktować się z nimi przez telefon lub przez prosty formularz na stronie. Zabrakło możliwości wygodnego kontaktu przez live chat (-1 pkt.). Wynik 4,0 gwiazdek.

4. dostępność opinii o firmie z wiarygodnych źródeł

Opinie o Auxilia znajdziemy w Google Moja Firma. Niestety zabrakło możliwości recenzji na Facebooku (-2,5 pkt.). Drobny plus należy się jednak za udostępnienie takiej opcji na profilu kancelarii Lexbridge (+1 pkt.), ale jeszcze nikt nie pozostawił w tym miejscu swojej opinii o ich usługach. Wynik 3,5/5.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Zakres świadczonych usług
Dostępność informacji na stronie
Dostępne kanały komunikacji z klientem
Dostępność opinii o firmie z wiarygodnych źródeł
Auxilia to firma odszkodowawcza z wieloletnim doświadczeniem specjalizująca się w trudnych roszczeniach odszkodowawczych. Dzięki profesjonalnej kancelarii prawnej Lexbridge zapewnia kompleksową pomoc, dzięki czemu podejmuje się także prowadzenia spraw pobocznych (np. spraw karnych, spadkowych itp.). Auxilia jako swoje atuty wymienia też pomoc finansową (do 15 000 zł) i wysoką efektywność w uzyskiwaniu odszkodowań.
4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments