AVIA Solar Fotowoltaika – opinie i recenzja

Markę AVIA większość z Was może kojarzyć przede wszystkich z sieci stacji paliw, rozlokowanych w całej Polsce. Nie każdy wie jednak, że od maja 2020 roku, pod tą samą marką dostępne są usługi fotowoltaiczne. Czy i jak AVIA Fotowoltaika wyróżnia się na rynku wykonawców? Co warto wiedzieć o usługach? Sprawdzamy!

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

UNIMOT: fotowoltaika dołącza do oferty pod marką AVIA

UNIMOT S.A. to firma działająca na szerzej pojętym rynku energetycznym. Przedsiębiorstwo zajmuje się przede wszystkim importem paliw (oleju napędowego, gazu ciekłego oraz ziemnego, benzyny). W ofercie ma jednak również energię elektryczną (jako produkt dla klienta biznesowego), a także produkty asfaltowe.

Spółka jest członkiem stowarzyszenia AVIA International i pod tą marką rozwija w Polsce sieć stacji paliw, jak również sprzedaje swoje pozostałe produkty. Odpowiadając na potrzeby swoich klientów, na fali popularności rozwiązań fotowoltaicznych, firma UNIMOT postanowiła rozszerzyć swoje portfolio energetyczne o usługi zakupu i instalacji fotowoltaicznych pod nazwą AVIA Solar. Co więcej, pod tą samą marką, od 30 lipca w 2021 roku produkowane są panele fotowoltaiczne. Zakład wytwórczy, zlokalizowany w Sędziszowie, rocznie ma być wstanie dostarczyć ok. 15 MW modułów.

AVIA Solar – szczegóły oferty

Marka AVIA Solar oficjalnie uruchomiła działalność niedawno, bo 19 maja 2020 roku. Jednak, jak wynika z danych grupy UNIMOT, już na koniec września 2020 roku mogła pochwalić się 1 MW sprzedanych instalacji fotowoltaicznych. Co sprawiło, że firmie udało się osiągnąć taki wynik? Na czym polega oferta AVIA fotowoltaika?

Jeśli chodzi o urządzenia wykorzystywane w instalacjach, to firma postawiła zarówno na te bardziej, jak i mniej znane marki. W temacie paneli fotowoltaicznych do wyboru, w zależności od wariantu oferty możemy mieć np.: panele fotowoltaiczne LONGI. Producent ten, to jeden z największych graczy na rynku, zaliczany do grona Tier 1. Produkty tej marki znalazły się nawet w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych.

Co warto podkreślić, Avia Solar, inaczej niż konkurencyjne marki, w swojej ofercie posiada również pełnowymiarowe moduły cienkowarstwowe CdTe – na bazie tellurku kadmu, o mocy 420-450 W i sprawności ok. 18,3%.

W przypadku falowników, do wyboru są m.in. urządzenia od wiodących producentów, znanych i cenionych branży – np. SolarEdge, Solis, SMA, Sungrow, Kostal czy Huawei – z tą ostatnią firmą, Avia Solar nawiązała oficjalną współpracę.

Z oferty może skorzystać właściwie każdy zainteresowany produkowaniem własnej energii ze słońca, a przede wszystkim osoby prywatne, firmy oraz rolnicy. Jakie konkretne rozwiązania AVIA Solar oferuje swoim potencjalnym klientom?

AVIA Fotowoltaika – dla domu, firm i rolników

Choć firma stara się obecnie skupiać na klientach biznesowych, również osoby zainteresowane fotowoltaiką dla domu, to w ramach współpracy z Avia Solar mogą liczyć na:

 • kompleksową realizację usługi, od audytu po wykonanie i zgłoszenie instalacji,
 • pomoc w znalezieniu i uzyskaniu środków na inwestycję, z kredytu czy dotacji,
 • profesjonalne doradztwo w kwestiach technicznych i prawnych.

Oprócz tego, Avia zapewnia klientom indywidualnych roczne ubezpieczenie instalacji – gratis!

Jeśli chodzi o fotowoltaikę dla firmy, to oferta jest zbliżona do tej oferowanej gospodarstwom domowym – również mogą liczyć na indywidualny dobór systemu, merytoryczne wsparcie oraz dogodne formy finansowania (również w formie leasingu).

Na ciekawą ofertę mogą również liczyć właściciele gospodarstw rolnych. AVIA proponuje im moduły odporne m.in. na substancje takie jak mgła solna i amoniak, których stężenie na obszarze rolnym może być większe niż przeciętnie.

Tak jak w każdym poprzednim przypadku firma zapewnia klientom:

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Ile to kosztuje? AVIA Fotowoltaika – cena i opcje finansowania

Jak wynika z badań (przeprowadzonych np. na zlecenie firmy Sunday Polska), główną przyczyną inwestycji w fotowoltaikę jest chęć zaoszczędzenia na rachunkach. Nic więc dziwnego, że inwestorzy przykładają ogromną wagę do tematu cen fotowoltaiki. Jak wyglądają koszty inwestycji w przypadku oferty AVIA Fotowoltaika?

Zanim przyjrzymy im się bliżej, warto zaznaczyć, że ceny fotowoltaiki uzależnione są od kilku kwestii. Można do nich zaliczyć m.in.:

 • miejsce montażu – inne są koszty w przypadku fotowoltaiki na gruncie i inne w przypadku montażu na dachu (a i tu mogą się różnić w zależności od rodzaju poszycia),
 • warunków montażowych – zacienienia, kąta nachylenia, azymutu,
 • stopień skomplikowania projektu,
 • specyfikę wykorzystanych urządzeń,
 • zakres usług,
 • wysokość podatku VAT.

Jeśli chodzi o szacunkowe koszty, to jak wynika z kalkulatora opublikowanego na stronie wykonawcy, dla przykładowych instalacji o mocy 5 kWp, 8 kWp i 10 kWp wyniosłyby one:

Moc instalacji 5 kWp 8 kWp 10 kWp
Cena całkowita od 20.019 zł od 32.032 zł od 40.038 zł
Cena za 1 kWp ok. 5.005 zł ok. 4.004 zł ok. 4.003 zł

Biorąc pod uwagę, że przeciętnie ceny instalacji na rynku wahają się zwykle od ok. 4.000 zł do 6.500 zł, oferowane stawki są atrakcyjne. Koniecznie pamiętajcie jednak, że to orientacyjne ceny, które nie muszą znaleźć odzwierciedlenia w Waszym przypadku. Aby ustalić, ile dokładnie będzie Was kosztować fotowoltaika AVIA Solar, musicie skontaktować się z firmą i poprosić o indywidualną ofertę.

A jak wygląda kwestia finansowania? Jak już wspominaliśmy firma Avia Solar wesprze Was w uzyskaniu odpowiedniej formy finansowania. I tak osoby fizyczne będą mogły z pewnością skorzystać z kredytu na fotowoltaikę. Z kolei przedsiębiorstwa i rolnicy będą mogli skorzystać z oferty leasingu na fotowoltaikę.

AVIA Solar – 5 kroków do własnej elektrowni słonecznej

Zastanawiacie się, jak można skorzystać z tej oferty przygotowanej przez firmę? Cały proces jest prosty i składa się z pięciu etapów.

 • Kontakt z firmą – wszystko zaczyna się od Waszego kontaktu z przedstawicielem firmy. Swoje zainteresowanie możecie zgłosić za pomocą formularza, rozmowy telefonicznej czy rozmowy na czacie dostępnym na stronie.
 • Audyt fotowoltaiczny – następnie, w dogodnym dla Was terminie, firma przeprowadzi tzw. audyt. W zależności od sytuacji, może on zostać przeprowadzony zdalnie lub na miejscu inwestycji. To wtedy specjaliści z firmy oceniają warunki montażowe i ustalają, jaka moc i technologia będzie optymalna.
 • Projekt instalacji – na podstawie wcześniejszych ustaleń zostaje przygotowany projekt instalacji, zawierający konkretne urządzenia. Na tym etapie przeprowadzana jest też kalkulacja kosztów. Sprawdzane są też opcje finansowania – dotacją i/lub kredytem.
 • Montaż – kluczowy moment, czyli montaż odbywa się po zaakceptowaniu warunków ustalonych po etapie projektowania. Prace zostaną przeprowadzone przez profesjonalnych monterów AVIA, posiadających niezbędne certyfikaty i doświadczenie.
 • Uruchomienie – ostatni etap to zgłoszenie instalacji do OSD i jej uruchomienie. Po wymianie licznika na dwukierunkowy, z Waszej fotowoltaiki od AVIA popłynie do Was zielona energia.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

AVIA Fotowoltaika – zalety i wady

Gdy postanowicie prześwietlić w Internecie firmę AVIA, opinie jakie znajdziecie będą raczej pozytywne. Czy słusznie? Jakie są plusy i minusy oferty?

Zalety fotowoltaiki AVIA

Dobre podzespoły, oferujące gwarancje produktowe wynoszące nawet 25 lat
Dedykowane opcje finansowania – kredyt, leasing i inne
Atrakcyjne stawki
Kompleksowa oferta
Program poleceń dla klientów

Wady fotowoltaiki AVIA

Niezbyt długi staż jako wykonawcy

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
AVIA Fotowoltaika to opcja, która powinna zainteresować szerokie grono odbiorców. Firma postawiła na dobre podzespoły w rozsądnych cenach, co pozwoliło jej zaproponować bardzo konkurencyjne ceny instalacji. Na plus należy zaliczyć ciekawe rozwiązanie, pozwalające na zakup energii od firmy lub przez firmę (z instalacji). Warto też docenić dostępność kilku opcji finansowania (kredyt, leasing, odkup energii) oraz przemyślane pakiety usług (Comfort, Optimum, Professional oraz Hybrid Pro).
4.5
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
13 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
22 stycznia 2022 10:43

Ta firma to dramat, bardzo nie polecam Avia Solar, całość kwoty wpłacona w grudniu, a montaż we wrześniu po napisaniu setki maili i dziesiątkach telefonów łaskawie założyli instalacje, teraz z serwisem to samo, umawiają się na jakiś termin i nic, tydzień czasu żadnego kontaktu ani informacji.
Żałuję że zdecydowałem się na ofertę tej właśnie firmy

Stefan
Stefan
20 grudnia 2021 15:44

W porządku wykonują usługi.

Tomek
Tomek
18 grudnia 2021 18:56

Chwile trzeba poczekać, ale to podobnie jak u innych, takie czasy. Ale jakość, obsługa, wykonanie perfecto, nie ma się do czego przyczepić.

Maciek
Maciek
10 grudnia 2021 12:20

Wszystko na plus. Od pierwszego spotkania do uruchomienia wszystko zostało zrealizowane zgodnie z planem. Instalacja chodzi super. Polecam zdecydowanie

PIOTR
PIOTR
8 grudnia 2021 16:18

Widzę że nie jestem jedyną osobą, która ma problemy z firma Unimot Avia Solar. Mój przypadek znajdzie finał w sądzie gdyż odbyły się u mnie dwa montaże paneli na dwóch systemach montażowych. Na pierwszy panele były powyginane i krzywo a po drugim systemie mam kilka przecieków na strychu. Montaż został nie właściwie wykonany ciągnie się to już od prawie roku. Zamierzam moją sprawą za interesową media żeby nagłośnić postępowanie firmy Unimot avia solar i przestrzec nowych inwestorów przed tą firmą. Po audycie okazało wiele inch nie wad. Zamierzam też złożyć skargę do RZECZNIKA PRAW KONSUMENTA na postępowanie tej firmy.

AVIA Solar
AVIA Solar
15 grudnia 2021 09:25
Odpowiedz do:  PIOTR

Szanowny Panie Piotrze,
Bardzo dziękujemy za wyrażoną opinię. Naszym priorytetem jest zadowolenie klientów, dlatego każda taka informacja pozwala nam na poprawianie standardów obsługi. Znamy szczegóły sprawy i jesteśmy z Panem w stałym kontakcie. Niedociągnięcia powstałe przy montażu zostały zniwelowane, w ramach zadośćuczynienia zamontowaliśmy dodatkowe moduły, a także zaproponowaliśmy dodatkową rekompensatę. Bardzo zależy nam na polubownym załatwieniu tej sprawy, dlatego będziemy wdzięczni za odniesienie się drogą formalną do ostatniego przesłanego przez nas pisma. W razie dodatkowych pytań pozostajemy do dyspozycji.

Iwona
Iwona
8 grudnia 2021 14:19

Omijać szerokim łukiem. Nie wywiązują się z terminów, z obietnicy pomocy w złożeniu wniosku o dopłaty. Wszystko trzeba mieć na piśmie. Uwaga na umowy, bardzo podchwytliwy sposób ustalania terminów. Można to przeoczyć. Np. jest wskazany termin na rozpoczęcie instalacji a nie zakończenia. U mnie instalator przyszedł w kwietniu, przykręcił jakiś drucik, zostawił panele i zniknął do 20 czerwca.

AVIA Solar
AVIA Solar
15 grudnia 2021 09:27
Odpowiedz do:  Iwona

Szanowna Pani,
Bardzo dziękujemy za wyrażoną opinię. Naszym priorytetem jest zadowolenie klientów, dlatego każda taka informacja pozwala nam na poprawianie standardów obsługi. Bardzo prosimy o przesłanie szczegółów na adres: kontakt@aviasolar.pl, żebyśmy mogli przenalizować przebieg procesu i podjąć interwencję w tej konkretnej sprawie. Zobowiązujemy się interweniować, jak tylko otrzymamy od Pani szczegóły sprawy.

Urszula
Urszula
26 listopada 2021 08:15

Nie dotrzymuję obietnic OMIJAĆ!!! nie wypłacili obiecanych uzgodnionych procent za polecenie znajomego – nie pomogli w ogole przy otrzymaniu zwrotu z programu moj prad
Pisąłm dzwoniłam „tysiace” razy

Jarek
Jarek
9 sierpnia 2021 10:53

Dramat nie firma, zamówiłem rok temu dwie instalacje, jedna 80 dni po terminie, druga , mija rok i jeszcze nie skończona. Olewają klienta. Nie odpisują , nie oddzwaniają. Nie dotrzymują żadnych obietnic. Omijać szerokim łukiem

Martin
Martin
5 sierpnia 2021 20:30

Umowa na instalację fotowoltaiczną podpisana podpisana na początku kwietnia. Do tej pory instalacja nie pracuje i zanosi się że szybko nie będzie pracowała.

Michał
Michał
24 lipca 2021 01:51

Również bardzo nie polecam tej firmy, od momentu wpłaty pieniędzy słyszę tylko, że traktują mnie priorytetowo i mam czekać aż ktoś się odezwie.. i z tygodnia na tydzień tylko zwodzą i zwodzą, cały montaż trwa już kilka miesięcy, porażka, totalna amatorszczyzna, radzę unikać.

Iwona
Iwona
13 lipca 2021 14:28

Nie Polecam nikomu firmy Unimot Avia Solar. Klient jest dla nich nikim. Do momentu uzyskania kredytu – ok. Jak dostali pieniądze, kontakt się urwał. Po moich wielokrotnych monitach po ponad 30 dniach przyjechał monter. Rozpoczął montaż i wyjechał. Wrócił po następnych trzydziestu dniach. Wniosek o dotację musiałam złożyć sama, bo po moim telefonie, że program już ruszył i trzeba szybko działać Pan powiedział że oczywiście mam o nic się nie martwić – cisza. Nic. Jeszcze raz nie polecam. Ludzie uważajcie.