AVIA Solar Fotowoltaika 2021 – opinie i recenzja

Markę AVIA większość z Was może kojarzyć przede wszystkich z sieci stacji paliw, rozlokowanych w całej Polsce. Nie każdy wie jednak, że od maja 2020 roku, pod tą samą marką dostępne są usługi fotowoltaiczne. Czy i jak AVIA Fotowoltaika wyróżnia się na rynku wykonawców? Co warto wiedzieć o usługach? Sprawdzamy!

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

UNIMOT – fotowoltaika dołącza do oferty pod marką AVIA

UNIMOT S.A. to firma działająca na szerzej pojętym rynku energetycznym. Przedsiębiorstwo zajmuje się przede wszystkim importem paliw (oleju napędowego, gazu ciekłego oraz ziemnego, benzyny). W ofercie ma jednak również energię elektryczną (jako produkt dla klienta biznesowego), a także produkty asfaltowe.

Spółka jest członkiem stowarzyszenia AVIA International i pod tą marką rozwija w Polsce sieć stacji paliw, jak również sprzedaje swoje pozostałe produkty. Odpowiadając na potrzeby swoich klientów, na fali popularności rozwiązań fotowoltaicznych, firma UNIMOT postanowiła rozszerzyć swoje portfolio energetyczne o usługi zakupu i instalacji fotowoltaicznych pod nazwą AVIA Solar. Co więcej, pod tą samą marką, już w 2021 roku mają być produkowane panele fotowoltaiczne.


Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 3.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

Sprawdź ofertę fotowoltaiki

AVIA Solar – szczegóły oferty

Marka AVIA Solar oficjalnie uruchomiła działalność niedawno, bo 19 maja 2020 roku. Jednak, jak wynika z danych grupy UNIMOT, już na koniec września 2020 roku mogła pochwalić się 1 MW sprzedanych instalacji fotowoltaicznych. Co sprawiło, że firmie udało się osiągnąć taki wynik? Na czym polega oferta AVIA fotowoltaika?

Jeśli chodzi o urządzenia wykorzystywane w instalacjach, to firma postawiła zarówno na te bardziej, jak i mniej znane marki. W temacie paneli fotowoltaicznych do wyboru, w zależności od wariantu oferty mamy:

 • panele fotowoltaiczne REC o mocy 360 lub 380 W – producent ten, to jeden z największych graczy na rynku, zaliczany do grona Tier 1. Produkty tej marki znalazły się nawet w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych.
 • panele Eco Delta z certyfikatem TüV, zapewniające 12 lat gwarancji produktowej i 25 lat gwarancji na uzysk (min. 80,68%).
 • panele Aleo, produkowane w Niemczech, zapewniające aż 25 lat gwarancji na produkt i na uzysk mocy. Dostępne są wersji standardowej, jak również Full Black.

W przypadku falowników, do wyboru są m.in. urządzenia od wiodących producentów, znanych i cenionych branży – np. SolarEdge, SMA, Huawei, Sungrow czy Kostal.

Z oferty może skorzystać właściwie każdy zainteresowany produkowaniem własnej energii ze słońca, a przede wszystkim osoby prywatne, firmy oraz rolnicy:

Oferta AVIA Solar.

Źródło: aviasolar.pl

Jakie konkretne rozwiązania AVIA Solar oferuje swoim potencjalnym klientom?

AVIA Fotowoltaika – dla domu

Właściciele domów mają do wyboru kilka wariantów oferty – w zależności od ich preferencji i potrzeb.

 • Pakiet Comfort – to opcja przewidziana dla osób, którym zależy na optymalnym stosunku jakości do ceny.
 • Pakiet Optimum – skierowany do tych, którzy stawiają przede wszystkim na jak najwyższą jakość i trwałość systemu PV.
 • Pakiet Professional – kładący nacisk nie tylko na jakość, ale również na estetyczny wygląd paneli (moduły Full Black).
 • Pakiet Hybrid Pro – w którego skład wchodzi hybrydowy falownik, umożliwiający rozbudowanie instalacji o magazyny energii.

Niezwykle ciekawym rozwiązaniem, również dostępnym dla klientów indywidualnych, jest łączona oferta na pokrycie dachowe wraz z instalacją fotowoltaiczną. AVIA Solar dzięki współpracy z firmą Blachotrapez może zaoferować dach z fotowoltaiką dla domu, z pełną gwarancją na pokrycie dachowe. Jest bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które planują rozbudowaną inwestycję polegającą na wymianie poszycia i montażu instalacji PV.

AVIA Solar - oferta na dach z instalacją fotowoltaiczną.

Źródło: aviasolar.pl

AVIA Fotowoltaika – dla firm

Jeśli chodzi o fotowoltaikę dla firmy, to oferta jest zbliżona do tej oferowanej gospodarstwom domowym – dostępny jest pakiet Comfort, Optimum oraz Professional. Klienci biznesowi nie mogą skorzystać jedynie z pakietu Hybrid Pro.

W zamian mogą jednak sięgnąć po inne, wygodne rozwiązanie, jakim jest odkup energii wyprodukowanej przez instalację. Opcja ta jest skierowana do tych klientów, którzy jednocześnie kupują od AVIA prąd dla firmy.

AVIA Fotowoltaika – dla rolnika

Na ciekawą ofertę mogą również liczyć właściciele gospodarstw rolnych. AVIA proponuje im moduły odporne m.in. na substancje takie jak mgła solna i amoniak, których stężenie na obszarze rolnym może być większe niż przeciętnie. Co więcej, rolnicy również mogą korzystać z opcji odkupu energii z instalacji (na podobnych zasadach co klienci biznesowi).

W przypadku każdego wariantu oferty, firma zapewnia klientom:

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

Ile to kosztuje? AVIA Fotowoltaika – cena i opcje finansowania

Jak wynika z badań (przeprowadzonych np. na zlecenie firmy Sunday Polska), główną przyczyną inwestycji w fotowoltaikę jest chęć zaoszczędzenia na rachunkach. Nic więc dziwnego, że inwestorzy przykładają ogromną wagę do tematu cen fotowoltaiki. Jak wyglądają koszty inwestycji w przypadku oferty AVIA Fotowoltaika?

Zanim przyjrzymy im się bliżej, warto zaznaczyć, że ceny fotowoltaiki uzależnione są od kilku kwestii. Można do nich zaliczyć m.in.:

 • miejsce montażu – inne są koszty w przypadku fotowoltaiki na gruncie i inne w przypadku montażu na dachu (a i tu mogą się różnić w zależności od rodzaju poszycia),
 • warunków montażowych – zacienienia, kąta nachylenia, azymutu,
 • stopień skomplikowania projektu,
 • specyfikę wykorzystanych urządzeń,
 • zakres usług,
 • wysokość podatku VAT.

Aby ustalić, ile dokładnie będzie Was kosztować fotowoltaika AVIA Solar, musicie skontaktować się z firmą i poprosić o indywidualną ofertę.

Jeśli chodzi o szacunkowe koszty, to jak wynika z kalkulatora opublikowanego na stronie wykonawcy, dla przykładowych instalacji o mocy 5 kWp, 8 kWp i 10 kWp wyniosłyby one:

Moc instalacji 5 kWp 8 kWp 10 kWp
Cena całkowita od 20.019 zł od 32.124 zł od 40.318 zł
Cena za 1 kWp ok. 5.005 zł ok. 4.015 zł ok. 4.032 zł

Biorąc pod uwagę, że przeciętnie ceny instalacji na rynku wahają się zwykle od ok. 4.000 zł do 6.500 zł, oferowane stawki są atrakcyjne.

A jak wygląda kwestia finansowania? W tej kwestii firma przygotowała korzystne rozwiązanie dla każdego typu klienta.

AVIA Solar - finansowanie

Źródło: aviasolar.pl

 • Osoby fizyczne mogą skorzystać ze specjalnego kredytu na fotowoltaikę oferowanego we współpracy z operatorem finansowym Banking Retail System. Kredyt może pokryć nawet 100% kosztów inwestycji i jest udzielany na 120 miesięcy. W przypadku zobowiązania poniżej 20 tys. zł, wystarczy jedynie oświadczenie o dochodach.
 • Przedsiębiorstwa i rolnicy także mogą skorzystać z kredytu, choć na innych warunkach (100% kosztów inwestycji, uproszczona procedura do kwoty 500 tys. zł, maksymalna kwota do 1 mln zł, dodatkowe środki na bieżącą działalność). Dodatkowo, dla klientów biznesowych dostępna jest również oferta leasingu fotowoltaiki. W tym przypadku inwestor może uzyskać finansowanie na poziomie 95%, uproszczone procedury do 100 tys. zł oraz umowę na okres od 48 do 60 miesięcy. Jako alternatywę dla tradycyjnych form finansowania, AVIA Solar proponuje też wspominany już odkup energii.

AVIA Solar – 5 kroków do własnej elektrowni słonecznej

Zastanawiacie się, jak można skorzystać z tej oferty przygotowanej przez firmę? Cały proces jest prosty i składa się z pięciu etapów.

 • Kontakt z firmą – wszystko zaczyna się od Waszego kontaktu z przedstawicielem firmy. Swoje zainteresowanie możecie zgłosić za pomocą formularza, rozmowy telefonicznej czy rozmowy na czacie dostępnym na stronie.
 • Audyt fotowoltaiczny – następnie, w dogodnym dla Was terminie, firma przeprowadzi tzw. audyt. W zależności od sytuacji, może on zostać przeprowadzony zdalnie lub na miejscu inwestycji. To wtedy specjaliści z firmy oceniają warunki montażowe i ustalają, jaka moc i technologia będzie optymalna.
 • Projekt instalacji – na podstawie wcześniejszych ustaleń zostaje przygotowany projekt instalacji, zawierający konkretne urządzenia. Na tym etapie przeprowadzana jest też kalkulacja kosztów. Sprawdzane są też opcje finansowania – dotacją i/lub kredytem.
 • Montaż – kluczowy moment, czyli montaż odbywa się po zaakceptowaniu warunków ustalonych po etapie projektowania. Prace zostaną przeprowadzone przez profesjonalnych monterów AVIA, posiadających niezbędne certyfikaty i doświadczenie.
 • Uruchomienie – ostatni etap to zgłoszenie instalacji do OSD i jej uruchomienie. Po wymianie licznika na dwukierunkowy, z Waszej fotowoltaiki od AVIA popłynie do Was zielona energia.

Fotowoltaika – Bezpłatne Porównanie Ofert

AVIA Fotowoltaika – zalety i wady

Gdy postanowicie prześwietlić w Internecie firmę AVIA, opinie jakie znajdziecie będą raczej pozytywne. Czy słusznie? Jakie są plusy i minusy oferty?

Zalety fotowoltaiki AVIA

Dobre podzespoły, oferujące gwarancje produktowe wynoszące nawet 25 lat
Ciekawie skonstruowana oferta – np. możliwość odkupu energii produkowanej przez instalację
Dostępność usług dodatkowych – np. opcja zakupu prądu dla firm
Dedykowane opcje finansowania – kredyt, leasing i inne
Atrakcyjne stawki
Kompleksowa oferta
Program poleceń dla klientów

Wady fotowoltaiki AVIA

Niezbyt długi staż jako wykonawcy

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Obsługa klienta
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Oferta
AVIA Fotowoltaika to opcja, która powinna zainteresować szerokie grono odbiorców. Firma postawiła na dobre podzespoły w rozsądnych cenach, co pozwoliło jej zaproponować bardzo konkurencyjne ceny instalacji. Na plus należy zaliczyć ciekawe rozwiązanie, pozwalające na zakup energii od firmy lub przez firmę (z instalacji). Warto też docenić dostępność kilku opcji finansowania (kredyt, leasing, odkup energii) oraz przemyślane pakiety usług (Comfort, Optimum, Professional oraz Hybrid Pro).
4.6
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
9 sierpnia 2021 10:53

Dramat nie firma, zamówiłem rok temu dwie instalacje, jedna 80 dni po terminie, druga , mija rok i jeszcze nie skończona. Olewają klienta. Nie odpisują , nie oddzwaniają. Nie dotrzymują żadnych obietnic. Omijać szerokim łukiem

Martin
Martin
5 sierpnia 2021 20:30

Umowa na instalację fotowoltaiczną podpisana podpisana na początku kwietnia. Do tej pory instalacja nie pracuje i zanosi się że szybko nie będzie pracowała.

Michał
Michał
24 lipca 2021 01:51

Również bardzo nie polecam tej firmy, od momentu wpłaty pieniędzy słyszę tylko, że traktują mnie priorytetowo i mam czekać aż ktoś się odezwie.. i z tygodnia na tydzień tylko zwodzą i zwodzą, cały montaż trwa już kilka miesięcy, porażka, totalna amatorszczyzna, radzę unikać.

Iwona
Iwona
13 lipca 2021 14:28

Nie Polecam nikomu firmy Unimot Avia Solar. Klient jest dla nich nikim. Do momentu uzyskania kredytu – ok. Jak dostali pieniądze, kontakt się urwał. Po moich wielokrotnych monitach po ponad 30 dniach przyjechał monter. Rozpoczął montaż i wyjechał. Wrócił po następnych trzydziestu dniach. Wniosek o dotację musiałam złożyć sama, bo po moim telefonie, że program już ruszył i trzeba szybko działać Pan powiedział że oczywiście mam o nic się nie martwić – cisza. Nic. Jeszcze raz nie polecam. Ludzie uważajcie.