Bank BPS “Mój dom z kartą kredytową Mastercard”

5 /5
(Ocen: 3)

Bank BPS nie zasypia gruszek w popiele i dołącza do grona banków, które przygotowały specjalną ofertę kredytów hipotecznych. Co jest w promocji na kredyt hipoteczny? Obniżona marża, dwa pakiety: podstawowy i rozszerzony. Interesujące? Napewno! Sprawdź jakie są warunki i na co uważać przy ofercie “Mój dom” od BPS. Zapraszamy do lektury!

Warunki promocji kredytu mieszkaniowego “Mój dom” w BPS

Specjalna oferta rozpoczęła się 9 kwietnia a przewidywany koniec to 31 marca 2019 roku. Jak na promocję to trochę długo, prawda? Ale do rzeczy i skoncentrujmy się na zasadach, na jakich bank przyznaje bonusy. Wystarczy odstąpienie od choćby jednego warunku a promocja przepadnie bezpowrotnie. Co trzeba zatem spełnić?

Cóż warunków jest “trochę” i należy je spełnić łącznie. BPS podzielił wymogi na pięć części:

 • warunki, które należy spełnić przed uruchomieniem kredytu hipotecznego,
 • warunki po jego uruchomieniu,
 • warunki związane z produktami dodatkowymi,
 • wymagane dokumenty,
 • dodatkowe kryteria.

Idąc zatem po kolei, uczestnik jest zobowiązany do podpisania regulaminu specjalnej oferty i wyboru produktów dodatkowych. Jakie to produkty? Konto ROR wraz z kartą debetową, karta kredytowa Mastercard i pakiet ubezpieczeń. Następnie w terminie obowiązywania promocji trzeba złożyć kompletny wniosek o udzielenie kredytu “Mój dom” wraz z wymaganymi dokumentami.

Po podpisaniu wszystkich umów i dokumentów na produkty powiązane, uczestnik ma 30 dni na aktywację karty debetowej od daty uruchomienia kredytu lub wypłaty pierwszej transzy. I tyle samo czasu na aktywację karty kredytowej.

Jakie są korzyści w promocji BPS “Mój dom z kartą kredytową Mastercard”?

Uczestnik promocji może wybrać między dwoma pakietami: podstawowym i rozszerzonym. Wysokość marży i prowizji uzależniona jest też od wskaźnika LTV. I tak dla pakietu podstawowego, gdy:

 • LTV do 30% marża = 1,48 p.p.
 • LTV od 30% do 50% marża wynosi 1,58 p.p.
 • LTV od 50% do 80% marża równa się 1,68 p.p.
 • LTV od 80% do 90% marża 1,98 p.p.

Co więcej marża w promocji zostaje obniżona o 50% na okres 12 miesięcy od pierwszej transzy/wypłaty kredytu “Mój dom”. W Pakiecie podstawowym wysokość prowizji to 1,5% kwoty kredytu (min. 400 zł).

W sytuacji, gdy zdecydujesz się na wybór pakietu rozszerzonego, prowizja banku wynosi 0%, a marża kredytu dla poszczególnych progów prezentuje się następująco:

 • dla LTV do 30% marża wynosi 1,40 p.p.
 • dla LTV od 30% do 50% marża równa się 1,50 p.p.
 • dla LTV od 50% do 80% marża kredytu to 1,60 p.p.
 • dla LTV od 80% do 90% marża kredytu wynosi 1,90 p.p.

Także i tu od pierwszej wypłaty kredytu lub transzy kredytu na okres 12 miesięcy marża zostaje obniżona o 50%.

Czego trzeba pilnować przy promocji od BPS?

Korzystając ze specjalnej oferty kredytu mieszkaniowego “Mój dom z kartą kredytową Mastercard” trzeba uważać, aby spełniać wszystkie warunki promocji. Odstąpienie choćby od jednego skutkuje likwidacją promocyjnych bonusów.

Karta kredytowa Mastercard może dla niektórych osób przekreślić marzenia o kredycie hipotecznym w banku BPS. Liczy się ona do zdolności kredytowej a to oznacza, że w sytuacji, gdy zdolność nie zostanie wykazana, bank odmówi nam udzielenia promocyjnego kredytu mieszkaniowego. Dla klientów o niższej zdolności BPS przeznaczył minimalny limit 1000 zł na karcie Mastercard (Credit). Uczestnicy promocji z lepszą oceną otrzymają kartę Mastercard (World) z minimalnym limitem 2500 zł.

Mniej kłopotliwym produktem jest konto ROR, a dokładnie VIPkonto wraz z kartą debetową. Oprócz opłat za prowadzenie rachunku trzeba pamiętać o tym, żeby w czasie 30 dni od daty uruchomienia kredytu aktywować kartę i dostęp do bankowości internetowej.

Ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych to kolejny produkt z którym nie możemy się rozstać przez cały okres kredytowania. Rezygnując z niego tracimy wszystkie bonusy promocji, a bank za sporządzenie z tej okazji aneksu policzy nam opłatę wysokości 1% kwoty kredytu mieszkaniowego liczonej wg. stanu salda na dzień jego sporządzenia. Podobnie rzecz ma się z ubezpieczeniem na życie. Oczywiście za oba produkty trzeba odprowadzać składki w wysokości ustalonej wg. aktualnej taryfy opłat.

Porównaliśmy promocyjną ofertę BPS ze standardową – jak wypadła?

Do zestawienia wybraliśmy specjalną ofertę “Mój dom z kartą kredytową w pakiecie podstawowym” oraz standardowy Kredyt Mój Dom. Przykład oparliśmy o następujące parametry: wartość nieruchomości 300 000 zł, kwota kredytu to 240 000 zł przy 20% wkładzie własnym. Okres kredytowania to 25 lat z równymi ratami.

Czy widać różnicę? Standardowa oferta banku BPS jest tylko o 4231 zł droższa (całkowity koszt kredytu), od opisywanej promocji. Słabo jak na promocję? Nie tak szybko. Zanim tak ją ocenimy sprawdźmy, jak wypada na tle innych specjalnych ofert.

Jak wygląda oferta BPS wśród innych promocji banków?

Dla porównania przyjęte zostały takie same parametry jak wyżej. Do zestawienia wybraliśmy następujące banki i promocje:

Najniższą ratę miesięczną znajdziemy w BPS, ale jeśli chodzi o całkowity koszt kredytu to liderem został BZ WBK z kredytem mieszkaniowym w letniej odsłonie. Suma kredytu do spłacenia jest w Banku Zachodnim niższa o 2967 zł od promocji w BPS. Różnica między kredytem mój dom z kartą w pakiecie podstawowym a specjalną ofertą od ING jest jeszcze mniejsza bo dzieli je tylko 315 zł. Od reszty widocznie odstaje mBank, ale nadrabia to innymi zaletami – gdyby zrobić zestawienie z ilością wymagań i warunków Hipoteka z ochroną miałaby ich prawdopodobnie najmniej.

Nasza ocena promocji kredytu mieszkaniowego w banku BPS “Mój dom z kartą kredytową Mastercard”

Banki poczuły możliwość zdobycia nowych klientów, gdy rynek kredytów hipoteczny rośnie z roku na rok. To wspaniała okazja, aby związać ze sobą osoby starające się o własny dom za pomocą kredytu. Jak widać po rzeczach, na które trzeba uważać przy promocji od BPS, bank nawet nie ukrywa, że chce uzależnić od siebie konsumentów.

Konto, karta kredytowa, ubezpieczenia – wszystko to powoduje, że i tak już “stresogenny” kredyt mieszkaniowy, jest jeszcze większym obciążeniem dla komfortu klienta. A warto pamiętać, że konsekwencją odstąpienia choćby od jednego warunku promocji, jest utrata wszystkich związanych z ofertą przywilejów. Lista wymogów w BPS, na tle innych promocji, jest stosunkowo rozbudowana i mało zachęcająca. Przynajmniej dla nas.

Jest też oczywiście druga strona medalu, czyli korzyści, a są one interesujące. Szczególnie w pakiecie rozszerzonym z zerową prowizją i stosunkowo niską marżą (w zależności od wskaźnika LTV). Z drugiej strony ciężko pominąć milczeniem warunek jakim jest karta kredytowa, która ma wpływ na zdolność kredytową. Samo jej uwzględnienie w ocenie płynności finansowej może być kamieniem u szyi każdego klienta.

Zakończymy artykuł trochę standardowo: na pewno warto rozważyć ofertę BPS. Ale jeśli zniechęca Cię długa lista warunków, to zajrzyj na naszą stronę z promocjami kredytów hipotecznych innych banków.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments