Będzie kolejny nabór na MdM!

5 /5
(Ocen: 1)

Program Mieszkanie dla Młodych wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród potencjalnych beneficjentów, dlatego wielu z nich z żalem przyjęło informację, że przyjmowanie wniosków zostało wstrzymane, a sam projekt zakończy się w 2018 roku. Mamy jednak dobrą wiadomość, dla tych wszystkich osób, które do tej pory nie zdążyły skorzystać z dotacji. Rząd 13 czerwca br. ogłosił bowiem nowelizację ustawy dotyczącej pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Co to oznacza w praktyce? Będzie kolejny nabór na MdM i to jeszcze w tym roku.

MdM 2017 – lepiej się pospieszyć

Ustawa wejdzie w życie najprawdopodobniej już 8 sierpnia, a co tym idzie – Bank Gospodarstwa Krajowego będzie musiał ogłosić wznowienie przyjmowania wniosków najpóźniej do 16 sierpnia. Jak widać czasu zostało niewiele, zatem warto już dziś zacząć działać. Wprawdzie pojawiły się nowe fundusze, ale – jak to zwykle bywa – chętnych będzie jeszcze więcej, dlatego należy zaplanować wszystko krok po kroku. Jeśli nie wybraliście jeszcze nieruchomości, nie ma na co czekać. Zanim jednak zaczniecie załatwiać wszelkie formalności związane z MdM, dobrym pomysłem może okazać się mały research – pomocny będzie w tym ranking kredytów hipotecznych.

Kolejny – równie ważny krok – to oszacowanie zdolności kredytowej. Dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej zajmie Wam to kilka sekund. Klienci najpopularniejszych banków mogą liczyć na dodatkowe wsparcie – być może, tak jak miało miejsce w styczniu, wyręczą one potencjalnych beneficjentów i złażą wniosek w dniu otwarcia puli za zainteresowanego. Do rozdania w ciągu dwóch dni II tury MdM jest prawie 120 milionów, nie ulega wątpliwości, że pieniądze rozejdą się jak świeże bułeczki.

Nowe środki w MdM

Wielu z Was zapyta zapewne skąd wzięły się fundusze. Rząd dokładnie prześledził mechanizm dotychczasowych dotacji i orzekł, że środki przeznaczone na Mieszkanie dla Młodych nie zostały wykorzystane w pełni. Przyczyn takiego stanu rzeczy było kilka.

Pierwszy i chyba najważniejszy powód to wstrzymanie przyjmowania wniosków w przypadku wykorzystania 95% środków przeznaczonych na dofinansowanie do wkładu własnego w danym roku. W takie sytuacji 5 % funduszy nie zostało przeznaczone na dotacje, chociaż osób chętnych, by z nich skorzystać nie brakowało. Kolejną barierą były także tak zwane „martwe dusze”.

Są do beneficjenci, którzy zostali zakwalifikowani do programu Mieszkanie dla Młodych, ale ostatecznie – z różnych przyczyn –do sfinansowania transakcji nie doszło. Do najczęstszych przypadków należało wycofanie wniosku lub nie podpisania umowy o kredyt hipoteczny. Dodatkowo, 5% środków przeznaczonych dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci – przepadło. Na ile mogą zatem liczyć sami zainteresowani?

Fundusze MdM – ile pieniędzy jest do rozdania?

Nie ulega wątpliwości, że warto złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Jest o co powalczyć, bo do wykorzystania jeszcze w 2017 roku będzie prawie 67 milionów złotych. 30 milionów pochodzi z dotacji, które – jak wspominaliśmy – nie zostały wykorzystane. Pozostała kwota to 5% przeznaczone na dotację dla rodzin wielodzietnych.

Pula na rok 2018 wyniesie natomiast 38 milionów. Dla szczęśliwców którym uda się otrzymać dofinansowanie do wkładu własnego w ramach MdM sumy te będą wydawać się astronomiczne. Osoby, które na dotację się nie „załapią” stwierdzą, że jest to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Jedno jest pewne, by zwiększyć swoje szanse na dołączenie do grona beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych, należy zacząć działać już dziś!

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
karolek
karolek
7 lipca 2017 09:59

a juz chciałem się szykować na styczeń a tu proszę, taka niespodzianka 🙂 ja na pewno się nie poddam i dostanę dopłatę!!!

cugowski
cugowski
10 lipca 2017 15:18
Odpowiedz do:  karolek

no, jak zdążysz załatwić sobie przytulne mieszkanko od dewelopera za pokaźną kwotę

sokół
sokół
13 lipca 2017 09:28
Odpowiedz do:  karolek

tak, tylko ma ona starczyć na jakieś 4 tys wniosków. to niewiele. naprawdę. uwierz mi

cole
cole
20 lipca 2017 09:24
Odpowiedz do:  karolek

wielu się tak łudziło i nic nie dostali. żeby się załapać trzeba mieć dużo szczęścia, sprytu i być jednym z pierwszych.

cwany
cwany
5 lipca 2017 09:38

tak, tak tylko kto się załapie… pozazdrościć tylko będzie można

stokrota
stokrota
6 lipca 2017 11:20
Odpowiedz do:  cwany

weź człowieku się w garść i zamiast smęcić ogarnij życie. nikt nie zrobi wszystkiego za Ciebie. pozbieraj dokumenty załatw umowę z deweloperem i leć do banku. co myślisz że innym samo się wszystko załatwia???? nienawidzę takiego smęcenia i żalenia się. tak najlepiej!!!