Jak bez kłopotów przeprowadzić odbiór mieszkania od dewelopera

5 /5
(Ocen: 1)

Odbiór mieszkania od dewelopera oraz przeniesienie prawa własności to dla beneficjentów programu Mieszkanie dla Młodych ostatnia prosta na drodze do spełnienia marzeń o własnych czterech kątach. Dziś opowiemy o tym, jak wygląda odbiór lokalu od dewelopera, o czym warto pamiętać i na co zwrócić uwagę, by przejść szybko i bezproblemowo przez wszystkie formalności.

Zanim podpiszemy umowę o MdM

Kiedy nieruchomość zostaje ukończona, deweloper jest zobowiązany do oddania mieszkania jego właścicielom na mocy – zawartej wcześniej – umowy deweloperskiej. Pamiętajmy jednak, by nie kupować kota w worku. Zanim przystąpimy do przekazania aktu własności i podpiszemy umowę sprzedaży, warto sprawdzić stan mieszkania oraz zgodność z ustaleniami zawartymi w umowie przedwstępnej. Mamy tu na myśli przede wszystkim rozwiązania architektoniczne, które będą miały wpływ na standard lokalu, a w przyszłości również na jego wartość rynkową, jeśli kiedyś zdecydujemy się na sprzedaż .

Właśnie dlatego dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą fachowca, na przykład inspektora nadzoru budowlanego, jego wprawne oko zauważy nawet najdrobniejsze usterki, na które my – jako laicy – nie zwrócilibyśmy uwagi. Może się bowiem zdarzyć tak, że to, co dziś wydaje się drobną niedogodnością, z czasem zmieni się w nie lada kłopot. Jeśli jednak nie możemy liczyć na pomoc specjalisty, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Od podłogi aż po dach, czyli na co zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania

Kiedy odbieramy mieszkanie – w stanie deweloperskim – samodzielnie, nie powinniśmy się spieszyć. W tym przypadku zasada, która mówi, że czas to pieniądz na pewno się nie sprawdzi. Obejrzyjmy więc wszystko dokładnie, by po odebraniu kluczy móc spokojnie urządzać swoje wymarzone gniazdko. Najlepiej zacząć od podstaw, czyli od sprawdzenia poprawności wykończenia ścian i podłóg, należy też zwrócić uwagę, czy na ich powierzchni nie powstały rysy lub pęknięcia.

poradnik jak przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania.

Kolejnym ważnym punktem jest sprawne działanie drzwi oraz to, czy ich skrzydełka zostały poprawnie umieszczone. Chodzi o to, by można było pod nimi umieścić panele lub płytki. Równie istotne będzie poprawne rozmieszczenie okien oraz parapetów. Dla każdego z nas kluczową sprawą jest bezpieczeństwo i funkcjonalność, dlatego nie wolno zapomnieć o sprawdzeniu dostępności odpływów oraz tego, czy wentylacja działa bez zarzutu. Choć może wydać się to banalne, na wszelki wypadek dobrze byłoby sprawdzić, jak wygląda dostępność mediów w naszym nowym mieszkaniu. Nie bez znaczenia są też wszelkiego rodzaju atesty, na przykład drzwi antywłamaniowe.

Po oględzinach

Kiedy skończymy oglądać mieszkanie, zostanie sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy. Jest to dokument, w którym będzie zawarta informacja o stanie mieszkania w momencie sprzedaży. To właśnie tutaj można umieścić wszelkie zastrzeżenia, zgłosić usterki i wady.
Deweloper będzie miał 14 dni na ustosunkowanie się do wniesionych uwag. Jeśli uzna, że są one uzasadnione, usterki będą musiały być naprawione w ciągu 30 dni od dnia podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Pamiętajmy, by umieścić w dokumencie informację o nawet najmniejszej usterce, jeśli zgłosimy uwagi już po podpinaniu protokołu, nie będzie łatwo udowodnić, że usterka powstała jeszcze przed oddaniem lokalu.

Podpisanie umowy sprzedaży

Finalny etap obioru mieszkania to oczywiście podpisanie umowy sprzedaży. Taka umowa powinna zawierać: postanowienia o dopełnienia uzgodnień między stronami, opis stanu prawego lokalu, odpis dokumentów niezbędnych do ustalenia odrębnej własności nabywanego mieszkania, rozliczenie obejmujące należności wnoszone na etapie budowy lokalu oraz zasady korzystania z części wspólnej nieruchomości. Do umowy powinien zostać dołączony wniosek do sądu o założenie księgi wieczystej. Koniecznie musi znaleźć się w niej wpis dotyczący przeniesienia własności. Po zakończeniu wszystkich tych formalności możemy zacząć myśleć o przyjemniejszych rzeczach, na przykład o tym, jak urządzimy – teraz już oficjalnie – nasze mieszkanie.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
anton25
anton25
20 grudnia 2017 13:59

mój pierwszy deweloper, pierwszy deweloper naprawde nie był ok. bardzo mi robił pod góre. w końcu zdecydowałem sie na zerwanie umowy. teraz podpisałem umowe z drugim deweloperem i nie żałuje

Mikel Nick
Mikel Nick
9 października 2017 12:28

bo z deweloperami to trzeba umieć rozmawiać i robić wszystko z głową. inaczej na głowę wejdą takiemu szaraczkowi.

scp
scp
11 września 2017 12:44

bez kłopotów to chyba niemożliwe. kupuje teraz drugie mieszkanie i znowu mam wielkie przeboje z deweloperem. rece opadajom poprostu na takie zachowania

Xenofonty
Xenofonty
24 sierpnia 2017 10:06

deweloper, od którego kupowałem mieszkanie to się dopiero popisał. prawie kupiłem mieszkanie z przeciekającym dachem i jeszcze mówił, że koszzty naprawy sam będę musiał pokryć bo to już nieleży w jego gestii. na szczęście postraszyłem go trochę przepisami i naprawił usterkę. ale cwaniak z niego nieziemski.

Krzsysiek77
Krzsysiek77
14 sierpnia 2017 12:12

Dobry pomysl z tym inspektorem budowlanym. Chyba warto zapłacić specjaliście aby zobaczył czy wszystko ok. Tyle różnych historii się słyszy jakości odbieranych mieszkań, najgorsze jest to,że czasami te wady wychodzą dopiero po jakimś czasie, a to dopiero dramat.

adriann
adriann
8 sierpnia 2017 09:49

Czy to możliwe znaleźć mieszkanie mieszczące się w limitach w łodzi?Może ktoś podsunąć namiary na takiego dewelopera?

Joanna Nyks
Joanna Nyks
7 listopada 2017 16:30
Odpowiedz do:  adriann

też próbuje i bezskutecznie. te limity są specjalnie tak zrobione żeby nie móc nic znaleźć, albo jakąś ruderę kupić do generalnego remontu

meggi
meggi
1 sierpnia 2017 10:08

Niektórzy deweloperzy prześcigają sami siebie. Szukają haczyków i naprawdę trzeba uważać.

adamek
adamek
3 sierpnia 2017 09:11
Odpowiedz do:  meggi

to prawda. nam chcieli wcisnąć mieszkanie z dachem, który przeciekał. na szczęscie był z nami zaprzyjaźniony fachowiec i od razu zauważył usterkę. ale co jak byśmy poszli obejrzeć mieszkanie sami? tego przeciętny nieznający się czlowiek nie ma szans zobaczyć.

hanka
hanka
31 lipca 2017 12:53

sprawdzenie mieszkania przed podpisaniem umowy jest niezwykle istotne. moja przyjaciółka tego nie zrobiła wierząc w uczciwość dewelopera. teraz męczy się z wadami mieszkania i ponosi kolejne koszty remontu. mogła tego uniknąć, wystarczyło dobrze sprawdzić lokal przed podpisaniem umowy