Bezpośrednia likwidacja szkód a odszkodowania

3.75 /5
(Ocen: 4)

Szybkie odszkodowanie za kolizję? Od wielu lat jest to możliwe dzięki systemowi BLS. Choć niewielu kierowców zdaje sobie z niego sprawę, to system ten ułatwia odzyskanie należności bezpośrednio od ubezpieczyciela bez konieczności kontaktu z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy. Wygodnie i bez zbędnych formalności. Brzmi idealnie? Sprawdźmy zatem, co kryje się pod tym tajemniczym skrótem.

Czym jest bezpośrednia likwidacja szkody?

Bezpośrednia likwidacja szkody (w skrócie BLS) to system, który funkcjonuje od 1 kwietnia 2015 roku, a powstał dzięki Walnemu Zgromadzeniu Członków Polskiej Izby Ubezpieczeń. BLS polega na ułatwieniu procesu otrzymania odszkodowania, ponieważ wypłatą zajmuje się towarzystwo ubezpieczeń, w którym została wykupiona obowiązkowa polisa OC. W systemie BLS uczestniczy większość TU w Polsce, choć nie jest to program obowiązkowy.

Ciekawostka – PZU jako pierwsze TU wprowadziło własny BLS 4 kwietnia 2014 roku. Jako podstawę prawną na tamte czasy PZU przyjęło “art. 3 ust. 7 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 950), w którym mowa, że zakład ubezpieczeń może wykonywać czynności ubezpieczeniowe także z tytułu umów zawartych w innym zakładzie ubezpieczeń w granicach odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, który zawarł umowę OC z posiadaczem pojazdu, którego kierowca wyrządził szkodę”.

Jak BLS działa w praktyce? Wyjaśnimy to na prostym przykładzie:

Pani Anna ma ubezpieczony pojazd w Aviva. Pan Filip z kolei ubezpiecza się w Link4. Przez przypadek doszło pomiędzy nimi do kolizji. Niestety, ale uderzenie samochodu Pana Filipa spowodowało znaczne wgniecenie drzwi pasażera w aucie Pani Anny.

Obie firmy ubezpieczeniowe uczestniczą w programie BLS, dlatego Pani Anna skontaktowała się z Aviva, aby zajęli się likwidacją szkody w jej pojeździe.

W ten oto sposób Aviva wyznaczyła termin oględzin szkód w samochodzie Pani Anny i zajęła się ich likwidacją. Kiedy auto było naprawione, Aviva zgłosiła się do Link4, aby zwrócili koszty likwidacji skutków uderzenia przez samochód Pana Filipa. W ten sposób Pani Anna, bez doświadczenia i znajomości prawa rozwiązała swój problem.

Od początku istnienia BLS celem było zwiększenie zaufania wobec zakładów ubezpieczeniowych, a także poprawa jakości świadczonych usług.

Dlaczego BLS jest korzystny dla obojga stron?

Dzięki BLS sposób ubiegania się o odszkodowanie został skrócony do minimum. Posiadacze polisy OC z BLS mogą skorzystać z wygodniejszego procesu odszkodowawczego. Współpraca pomiędzy firmami odszkodowawczymi wymaga również lepszej komunikacji i wypracowania dobrych praktyk. To z kolei przekłada się na jakość obsługi ubezpieczycieli. Kiedy kierowca wybiera pomiędzy ofertą OC bez BLS a OC ułatwiającym proces likwidacji szkody, to wybór może być oczywisty 🙂 

Polska Izba Ubezpieczeń wprowadziła również rozliczenie ryczałtowe pomiędzy ubezpieczycielami. Pieniądze wypłacane po likwidacji szkody w formie ryczałtowej ograniczają ryzyko zawyżenia wycen. Dzięki temu zmniejszyła się aktywność Rzecznika Finansowego, który musiał interweniować w przypadkach odmowy wypłat odszkodowań.

Podsumowując: TU mogą zdrowo konkurować jakością obsługi, a nie ceną. Za to klient ma większy wybór ofert, a także może czuć się bezpiecznie wybierając ubezpieczyciela uczestniczącego w programie BLS. Idealna korelacja typu win-win!

BLS kontra standardowa wersja likwidacji szkody z OC

W klasycznej wersji likwidacyjnej poszkodowany musi samodzielnie zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy szkody. Na domiar złego, poszkodowany musi być w stałym kontakcie z firmą, aby proces odszkodowania doszedł do skutku.

bls odszkodowania

W przypadku BLS, cały proces jest o wiele prostszy. Nie jest potrzebna weryfikacja, gdzie sprawca ma wykupione ubezpieczenie OC, nie trzeba też samodzielnie kontaktować się z owym ubezpieczycielem, ani pilnować całego procesu odszkodowawczego.

Kiedy można skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkody?

W przypadku kolizji warto pamiętać, że BLS nie zwalnia z takich czynności, jak wezwanie policji lub spisanie oświadczenia. Aby nie było zbyt pięknie, istnieją ograniczenia, które mogą skutecznie przeszkodzić w odzyskaniu odszkodowania.

Z BLS można skorzystać, jeśli:

 • do kolizji doszło na terenie Polski (nie może dojść do wypadku),
 • w zderzeniu brały udział nie więcej niż 2 pojazdy,
 • szkoda nie przekracza wartości 30 000 zł – jeśli szkoda przekracza tę wartość, należy skorzystać z tradycyjnej ścieżki likwidacji szkody,
 • jest to szkoda na mieniu,
 • winę za kolizję ustalono bez konieczności stawienia się w sądzie,
 • poszkodowany nie zgłosił szkody do UFG, innego ubezpieczyciela lub innej osoby odpowiedzialnej za wyrządzenie szkody,
 • towarzystwo ubezpieczeniowe poszkodowanego i sprawcy należy do programu BLS.

Około 90% zdarzeń na drodze nie kwalifikuje się do likwidacji szkody z ramienia BLS. Wśród nich są m.in. szkody osobowe lub kolizja w Polsce, ale z udziałem samochodu zarejestrowanego w innym kraju, np. Wielkiej Brytanii.

Czy oznacza to, że jeśli jeden z uczestników kolizji nie ma w ofercie ubezpieczyciela BLS, to nie będzie można uzyskać odszkodowania? Nic straconego! W takim przypadku należy skontaktować się z ubezpieczycielem i dopytać, czy oferuje on pomoc na zbliżonych zasadach.

Dodatkowo z pomocą BLS można uzyskać:

 • zwrot kosztów za holowanie,
 • zwrot kosztów za wykonanie dodatkowych badań technicznych pojazdu,
 • zwrot kosztów za pobyt samochodu na parkingu strzeżonym,
 • zwrot kosztów za wynajęcie auta zastępczego.

BLS – lista towarzystw ubezpieczeniowych

Polska nie jest jedynym krajem, w którym został wprowadzony system BLS. O wiele wcześniej funkcjonował między innymi we Francji (1968 rok), w Belgii (1972) we Włoszech (od 1978, a dobrowolny od 2007), w Rosji (2009), a także Grecji, Hiszpanii, Austrii, Portugalii czy Kanadzie.

Podczas zakupu polisy OC warto się przyjrzeć, czy wybrana firma oferuje bezpośrednią likwidację szkód (przypominamy, że brak ubezpieczenia OC jest bardzo ryzykownym krokiem). 

BLS nie ma znaczącego wpływu na wzrost kosztów ubezpieczenia, ponieważ polityka cenowa ustalana jest indywidualnie. Niemniej jednak system BLS daje komfort i poczucie bezpieczeństwa. Firmy ubezpieczeniowe, które zdecydowały się dołączyć do systemu bezpośredniej likwidacji szkód, mogą pochwalić się lepszymi warunkami dla klientów. 

Na liście TU, które dołączyły do BLS w większości znajdziemy duże i znane marki wśród zmotoryzowanych:

 • Aviva
 • Allianz,
 • AXA Direct
 • Concordia
 • ERGO Hestia
 • Link4
 • Mtu24
 • PZU
 • UNIQA 
 • Warta 
 • Wiener
 • You Can Drive.

Niezależnie od wybrania ścieżki likwidacji szkody – BLS czy klasycznej – dochodzić swoich praw należy od sprawcy. Jeśli ma ubezpieczenie OC, tym łatwiej będzie uzyskać odszkodowanie. Towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku poszkodowanego pełni wyłącznie rolę pośrednika.

BLS a zaniżone odszkodowanie

Choć BLS wydaje się systemem doskonałym, to w niektórych przypadkach może dojść do problemu, jakim jest zaniżone odszkodowanie. Jak wcześniej wspominaliśmy, teoretycznie, taka sytuacja nie powinna mieć miejsca ze względu na prowizyjny system wypłat pomiędzy ubezpieczycielami. Co, jeśli odszkodowanie jest duuużo poniżej oczekiwań?

Przypomnijmy przy okazji, w jakich sytuacjach dochodzi do zaniżonego odszkodowania z OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo często wykorzystują niewiedzę poszkodowanych oraz ich brak wiary do walki o dochodzenie roszczeń. W kosztorysie często można znaleźć między innymi:

 • zaniżone stawki roboczogodzin (często poniżej normy rynkowej),
 • tańsze zamienniki części, zamiast części oryginalnych,
 • zaniżenie wartości pojazdu,
 • pomniejszenie kwoty odszkodowania do wypłaty o podatek VAT.

Kogo pozwać za zaniżone odszkodowanie w modelu bezpośredniej likwidacji szkód?

Jeśli kwota odszkodowania nie jest satysfakcjonująca, warto złożyć reklamację i skorzystać z doradztwa kancelarii odszkodowawczych. Kiedy reklamacja o zaniżone odszkodowanie OC zostaje odrzucona przez naszego ubezpieczyciela, pozwanym w takim przypadku zostaje ubezpieczyciel sprawcy. Niezbędna będzie też rozprawa sądowa.

Jeśli podczas kolizji poszkodowany został ranny, nie można w takim przypadku zgłosić się o pomoc w formie BLS. Jedynie można zgłosić się do TU sprawcy.

Oczywiście do wygrania sporu o zaniżone odszkodowanie niezbędna będzie wiedza i doświadczenie prawnicze. Dlatego stworzyliśmy nasz ranking firm odszkodowawczych, które specjalizują się w odzyskiwaniu należnego ubezpieczenia z OC sprawcy. Walka z dużymi ubezpieczycielami może być trudna, ale z pewnością warta swojej ceny. Kancelarie odszkodowawcze zazwyczaj bezpłatnie analizują sprawy – dlatego niczego nie ryzykujesz, a wygrana może być w zasięgu ręki!

Bezpośrednia likwidacja szkód – podsumowanie

Bezpośrednia likwidacja szkód to system ułatwiający pracę TU. Porozumienie największych firm na rynku dało możliwość wypracowania nowych standardów w branży. Podsumowując BLS, możemy spokojnie powiedzieć, że:

 • BLS ułatwia zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela polisy OC, bez konieczności kontaktu z TU sprawcy,
 • do uzyskania pomocy ze strony BLS należy spełnić kilka warunków (ponad 90% przypadków na drodze jest dyskwalifikowana),
 • model bezpośredniej likwidacji szkód obejmuje pomoc z zakresu holowania, ale też np. opłacenie auta zastępczego,
 • przed zgłoszeniem szkody warto upewnić się, czy TU sprawcy i poszkodowanego należą do programu BLS,
 • system bezpośredniej likwidacji szkód nie ma wpływu na wysokość składki ubezpieczenia,
 • zgłoszenie kolizji nie obciąża finansowo polisy OC poszkodowanego,
 • jeśli odszkodowanie zostanie zaniżone, pozwane zostanie towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy.
Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments