Bezzwrotna pożyczka 5000 zł – na jakich warunkach?

5 /5
(Ocen: 2)

5000 zł pożyczki dla mikroprzedsiębiorców uzyskają też samozatrudnieni. Warunek? Działalność musi być założona przed 1 kwietnia 2020 roku. A jeśli pożyczka ma być bezzwrotna, to należy prowadzić działalność gospodarczą, przez przynajmniej 3 miesiące od otrzymania pożyczki z Tarczy Antykryzysowej. Wniosek o bezzwrotne 5000 zł dla firm złożymy online albo osobiście w powiatowym urzędzie pracy (PUP). Co jeszcze trzeba wiedzieć o pomocy dla mikroprzedsiębiorstw w kontekście bezzwrotnej pożyczki?

Zasady na jakich działa bezzwrotna pożyczka 5000 zł

Składając wniosek do PUP otrzymamy jednorazowo 5000 zł pożyczki (gdy umowa zostanie podpisana). Jeżeli nie spełnimy warunków umorzenia pożyczki, jej spłata rozpocznie się po 3 miesiącach od zawarcia umowy i nie może trwać dłużej niż do 12 miesięcy. Koszt pożyczki dla mikroprzedsiębiorstw wynosi 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski, w skali roku.

Pożyczka do 5000 zł dla przedsiębiorców jest udzielana na pokrycie bieżących kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

Umorzenie pożyczki 5000 zł dla przedsiębiorców

Warunkiem umorzenia pożyczki jest prowadzenie działalności gospodarczej przez przynajmniej 3 miesiące od jej otrzymania. Aktualnie prawo przewiduje, że pożyczkobiorca musi w terminie do 14 dni od spełnienia warunku umorzenia złożyć wniosek. Ale już teraz przedsiębiorcy wskazują, że wymóg składania wniosku jest zbędną biurokracją. W końcu urzędnicy mają łatwy dostęp do informacji o działalności firmy. Wtedy umorzenie mogłoby działać automatycznie.

Kto może skorzystać z 5000 zł bezzwrotnej pożyczki?

Mała kwota pomocy, jest kierowana do mikroprzedsiębiorstw (firmy do 10 pracowników) oraz samozatrudnionych. Mogą oni jednak skorzystać z pożyczki tylko, gdy działalność została założona przed 1 kwietnia 2020 roku.

Jak złożyć wniosek o 5000 zł pożyczki dla przedsiębiorców?

Wniosek do PUP możemy złożyć na trzy sposoby:

osobiście,

korespondencyjnie,

online (tutaj).

Do wniosku musimy przygotować zestaw dokumentów:

umowa pożyczki bezzwrotnej,

wniosek (pdf lub docx),

załącznik nr 1 – formularz pomocy publicznej,

jeżeli wniosek składa pełnomocnik musimy dołączyć kopię pełnomocnictwa.

W całej “papierkowej robocie” pomoże nam instrukcja wypełnienia wniosku o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorstw, przygotowana przez Fundusz Pracy.

W instrukcji jest informacja, o tym, że pożyczka przysługuje dla działalności założonych przed 1 marca – ten warunek został już zmieniony w kolejnej wersji Tarczy Antykryzysowej. Obowiązującą datą jest 1 kwietnia 2020.

Wszystkie powyższe dokumenty i szczegółowe informacje na temat bezzwrotnej pożyczki znajdziemy na tej stronie: https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-niskooprocentowanej-pozyczki-dla-mikroprzedsiebiorcow-ze-srodkow-funduszu-pracy

Problemy związane pożyczką 5000 zł dla firm

Do 20 maja według danych Ministerstwa Pracy, udzielono mikropożyczek dla prawie 750 tys. przedsiębiorców, o wartości około 3,7 mld zł. Skala zainteresowania sprawiła, że wiele osób prowadzących działalność gospodarczą długo czeka na otrzymanie bezzwrotnej pożyczki do 5000 zł.

Problemy z bezzwrotną mikropożyczką są trojakie:

środki na pożyczkę do 5000 zł dla firm pochodzą z Funduszu Pracy, czyli jeśli zainteresowanie przerośnie limit Funduszu Pracy, to nie każdy zainteresowany może otrzymać nawet taką mikropomoc. Chyba, że rząd zwiększy pulę pieniędzy.

Długi czas oczekiwania na otrzymanie pożyczki i biurokracja: widać to dobrze po wymogu złożenia wniosku o umorzenie mikropożyczki, mimo, że cała procedura mogłaby zostać wykonana automatycznie. W razie nieuwagi przedsiębiorcy pożyczkę trzeba będzie zwrócić!

Przeznaczenie środków z bezzwrotnej pożyczki jest niejasne. Przepisy nie określają, na co samozatrudniony lub mikroprzedsiębiorca mogą wydać do 5000 zł pożyczki. Brakuje katalogu wydatków, a w ustawie mowa jest tylko o wykorzystaniu środków na prowadzenie bieżącej działalności.

Szczególnie ostrożnie trzeba podejść do ostatniego punktu. 5000 zł to maksymalna kwota pożyczki. Jeżeli jednak na pokrycie kosztów działalności wystarczy nam mniej, chyba lepiej nie ryzykować i złożyć wniosek o mniejszą kwotę bezzwrotnej pożyczki. Najlepiej policzyć, jakie koszty poniesie nasza firma w najbliższych 3 miesiącach od uzyskania finansowania.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments