BNP Paribas kredyt hipoteczny 2022 – opinie i recenzja

BNP Paribas ma kredyt hipoteczny, który z łatwością konkuruje o miano najlepszego produktu finansowego. Jednak nie jest to bank osamotniony w wyścigu o pierwsze miejsce. Czy kredyt hipoteczny w BNP Paribas jest w 2022 roku dobrym wyborem? Wszystko zależy od tego, czego się po nim spodziewamy. Bez cross-sell to przeciętna oferta. Ale z całym pakietem produktów…Cóż sami się zaraz przekonamy – oto jak wygląda kredyt hipoteczny w BNP Paribas!

Kredyt hipoteczny w BNP Paribas – aktualne informacje

BNP Paribas jest średniej wielkości instytucją finansową. Dystans do konkurencji nadrabia ambicją i dobrze przemyślaną ofertą. Przede wszystkim kredyt hipoteczny w BNP Paribas możemy dobrać w odpowiadający dla nas wariant. Oto najważniejsze parametry kredytu mieszkaniowego od BNP:

BNP Paribas kredyt hipoteczny w 2022 roku
Wkład własny od 20%
Okres kredytowania do 30 lat
Maksymalny wiek kredytobiorcy do 75 lat
Prowizja 0% lub 2%
Marża od 1,90% do 2,40% (w zależności od wariantu)
Ubezpieczenie pomostowe marża +1,00 pp. do czasu wpisu hipoteki
Wcześniejsza spłata 0% lub 1% (w zależności od wariantu)

W ostatnim czasie BNP Paribas zwiększył marże kredytu hipotecznego. Jest to jednak zabieg, który powtarza się w innych bankach. Obecnie przy niskich stopach procentowych widać trend do zwiększania marży, ale zarazem zmniejsza się oprocentowanie. Warto jednak o tym pamiętać, bo sprawdzenie oferty u konkurencji w danym miesiącu może być dla nas bardziej korzystne.

BNP Paribas kredyt hipoteczny – jak obniżyć koszty?

Oferty cross-sell sprawiają, że trudno o proste porównanie kredytów hipotecznych. Z drugiej strony pozwalają one dopasować produkt do naszych oczekiwań. Więc coś za coś. BNP Paribas znalazł chyba złoty środek w tym dylemacie. Kryteria cross-sell są jasne i intuicyjne.

Prowizja w BNP Paribas wynosi:

 • 0% – jeżeli skorzystamy z ubezpieczenia banku i przy opłacie za wcześniejszą spłatę kredytu wynoszącej 1% przez 3 lata,
 • 2% – bez ubezpieczenia lub z ubezpieczeniem od banku, ale bez opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Marża w BNP Paribas wynosi:

 • od, 1,90% – w wariancie z ubezpieczeniem na życie (pakiet Premium) i ubezpieczeniem nieruchomości oraz kontem,
 • od 2,10% – w wariancie z ubezpieczeniem na życie (pakiet Standard) i ubezpieczeniem nieruchomości oraz kontem w BNP Paribas,

Oto jak każdy z poniższych produktów obniża koszty kredytu hipotecznego w BNP Paribas:

 • konto osobiste wraz z kartą debetową i wpływami min. 2500 zł miesięcznie, to obniżka marży o -0,30 pp.,
 • ubezpieczenie na życie w pakiecie Premium, to obniżka marży o -0,60 pp.,
 • ubezpieczenie na życie w pakiecie Standard, to obniżka marży o -0,40 pp.,
 • ubezpieczenie nieruchomości obniża marże o -0,10 pp.

Ubezpieczenie na życie wymagane jest przez 5 lat kredytowania. Pozostałe produkty dodatkowe są obowiązkowe przez cały okres kredytowania a rezygnacja z któregoś oznacza podwyższenie marży zobowiązania.

Zielona hipoteka i stałe oprocentowanie w BNP Paribas

BNP dołączył do programu Zielonych Hipotek i oferuje obniżkę oprocentowania (o -0,1 pp.!), jeżeli kredyt hipoteczny będzie przeznaczony na finansowanie nieruchomości posiadającej:

 • certyfikat ekologiczny (BREEAM albo Zielony Dom), lub
 • świadectwo charakterystyki energetycznej stwierdzające, że roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną nie jest wyższe niż 50 kWh (m2/rok).

Widać podobieństwo oferty na ekologiczny kredyt hipoteczny, który oferuje też PKO BP. Z tym, że warunki na zielony dom w BNP Paribas są bardziej wymagające, jeżeli chodzi o wskaźniki energooszczędności budynku. Ale dzięki temu obniżka marży jest wyraźnie większa (w PKO BP to tylko -0,02 pp.).

Od czerwca 2021 roku wszystkie banki komercyjne posiadają w ofercie kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem. W BNP Paribas stałe oprocentowanie wynosi od 4,90% wzwyż. Plusem jest to, że przy kredycie stałoprocentowym bank nie pobiera opłaty za wcześniejszą spłatę zobowiązania.

Kredyt hipoteczny w BNP Paribas – symulacja

W celu sprawdzenia przykładowych kosztów kredytu mieszkaniowego od BNP Paribas, warto posłużyć się symulacją. Załóżmy, że chcemy wziąć kredyt mieszkaniowy na kwotę 350 000 zł. Oprocentowanie nominalne wynosi 4,41% (marża 2,10% + WIBOR3M). Prowizja 0%, raty równe, okres spłaty 30 lat.

Kredyt hipoteczny w BNP 2022

Rzeczywiste koszty kredytu hipotecznego w BNP Paribas są wyższe ze względu na opłaty związane z ubezpieczeniami i innymi produktami dodatkowymi.

BNP Paribas wkład własny w 2022 roku

Od lat BNP Paribas konsekwentnie wymaga min. 20% wkładu własnego. Nie zmieniła tego nawet pandemia. Najlepszym rodzajem kapitału będzie oczywiście gotówka. BNP Paribas nie uznaje jako wkładu własnego innej nieruchomości. Wyjątkiem jest tylko działka budowlana na której ma powstać nieruchomość.

Jak sprawdzić zdolność kredytową w BNP Paribas?

BNP Paribas zasługuje na pozytywne wyróżnienie, jeżeli chodzi o ocenę zdolności kredytowej. Obliczenie naszej zdolności finansowej jest tu bardzo wysokie. Najlepiej wypada, gdy mamy umowę o pracę, ale BNP Paribas liczy też atrakcyjnie wynagrodzenie z umowy cywilnoprawnej i działalności gospodarczej.

Dla umowy o pracę na czas nieokreślony, musimy wykazać dochody z minimum 3 miesięcy. Dla umowy o pracę na czas określony będzie to również przynajmniej 3 miesiące, gdy:

 • jest to nasza kolejna umowa z danym pracodawcą,
 • umowa jest zawarta na okres przynajmniej 5 lat,
 • umowa jest zawarta na okres krótszy niż okres kredytowania,
 • mamy umowę od minimum 6 miesięcy i zawartą na minimum 6 miesięcy wraz z potwierdzoną ciągłością zatrudnienia od poprzednich pracodawców za ostatnie 24 miesiące.
 • rodzaj zawartej umowy uzasadnia specyfika zatrudnienia danej grupy zawodowej.

Umowa o dzieło / zlecenie a kredyt hipoteczny w BNP Paribas

Minimalny okres zatrudnienia na umowie cywilnoprawnej u tego samego pracodawcy musi wynosić 12 miesięcy. W przypadku wynagrodzenia z umowy o dzieło oraz umowy zlecenia bank BNP Paribas liczy 80% wpływów na konto.

Działalność gospodarcza a kredyt hipoteczny w BNP Paribas

BNP Paribas wymaga, aby działalność wykazywała dochód przez min. 12 miesięcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przechodzimy na samozatrudnienie a działalność polega na współpracy z poprzednim pracodawcą. W takim przypadku wystarczy działalność z ostatnich 3 miesięcy do zaliczenia jej w naszą zdolność finansową.

Do jakiego wieku kredyt hipoteczny w BNP Paribas?

Maksymalny wiek kredytobiorcy przy kredycie hipotecznym może wynosić w BNP Paribas nie więcej niż 75 lat. Maksymalny okres kredytowania to 30 lat. To znaczy, że gdy chcemy zaciągnąć kredyt hipoteczny w BNP Paribas na maksymalny okres, to ostatni moment na to mamy, gdy nie skończyliśmy jeszcze 45 lat.

KNF zobowiązuje banki do wliczenia spadku zdolności kredytowej kredytobiorcy, gdy przejdzie on na emeryturę.

BNP Paribas kredyt hipoteczny czas oczekiwania

Zastanawiasz się, ile czasu potrzebuje bank BNP Paribas, by wydać decyzję o kredycie hipotecznym? W większości sytuacji to nie więcej niż ustawowe 21 dni roboczych. Pod warunkiem, że w banku nie ma kolejki innych wniosków.

Generalnie BNP Paribas nie należy ani do liderów w szybkości wydawania decyzji, ani nie jest też bankiem, w którym stracimy cierpliwość czekając na odpowiedź. Pozytywne jest to, że po wstępnej decyzji, ostateczna decyzja zapada już znacznie szybciej.

W razie negatywnej decyzji kredytowej mamy prawo do uzyskania wyjaśnienia od banku. Warto z niego skorzystać i sprawdzić, czy nie doszło do pomyłki, lub poprawić elementy, które zadecydowały o naszym braku zdolności kredytowej.

BNP Paribas kredyt hipoteczny a opłaty za cross-sell

Banki zachęcają do korzystania z oferty cross-sell obniżką marży lub prowizji kredytu hipotecznego. Jednak korzystanie z produktów dodatkowych kosztuje. Warto zatem poznać, ile zapłacimy za cross-sell w BNP Paribas.

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego w BNP Paribas

Oto lista produktów ubezpieczeniowych w sprzedaży wiązanej przy kredycie mieszkaniowym w BNP Paribas:

 • ubezpieczenie nieruchomości – koszt to 0,0075% od sumy ubezpieczenia,
 • ubezpieczenie na życie (Pakiet Standard) – koszt 0,040% od salda kredytu,
 • ubezpieczenie na życie (Pakiet Premium) – koszt 0,0725% od salda kredytu.

Aby utrzymać promocyjne marże lub prowizje, należy korzystać z ubezpieczenia na życie przez przynajmniej 5 lat kredytowania. Do tej listy można jeszcze dodać ubezpieczenie pomostowe (koszt to +1,00 pp. do marży), opłacane do czasu wpisu banku na hipotekę.

Konto i karta w BNP Paribas a kredyt hipoteczny

Kolejnym warunkiem obniżenia marży w BNP Paribas jest skorzystanie z konta i karty wraz z wpływami min. 2500 zł miesięcznie. Konto Osobiste w BNP Paribas jest bezwarunkowo darmowe. Natomiast opłaty związane z kartą debetową zależą od naszego wyboru. Mamy w ofercie 4 rodzaje kart. Cennik opłat to zakres od 0 zł/3 zł do 10 zł miesięcznie.

Kredyt na dom w BNP Paribas

W BNP Paribas należy oczekiwać skrupulatnego podejścia do naszego kosztorysu budowlanego. Wypłata transz uzależniona jest od inspekcji, której każdorazowy koszt wynosi 200 zł. Uwaga! BNP Paribas zrezygnował z finansowania budowy domu systemem gospodarczym!

BNP Paribas kredyt hipoteczny zalety i wady

Zalety kredytu hipotecznego w BNP Paribas:

 • elastyczność oferty – możemy obniżyć marżę i prowizję przy ofercie cross-sell, którą możemy dopasować do swoich potrzeb,
 • duży zakres finansowania celów kredytu hipotecznego,
 • liberalna ocena zdolności kredytowej – możemy uzyskać najwyższy wynik na polskim rynku,
 • przyjazne warunki dla osób zarabiających na umowie o dzieło/zlecenie,
 • bank wlicza do zdolności środki z programu 500 plus,
 • atrakcyjne produkty dodatkowe.

Wady kredytu hipotecznego w BNP Paribas:

 • brak oferty kredytu hipotecznego z LTV wyższym niż 80%,
 • wysoka standardowa marża i prowizja,
 • w wariancie bez prowizji opłata za wcześniejsze uregulowanie zobowiązania.
 • BNP Paribas nie finansuje budowy domu systemem gospodarczym.
Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Całkowity koszt kredytu
Koszty początkowe kredytu
Ocena zdolności kredytowej
Czas oczekiwania na decyzję
Oferta cross-sell
Atrakcyjność produktów dodatkowych
Kredyt hipoteczny w BNP Paribas to atrakcyjna cenowo oferta dla osób, które skorzystają z produktów cross-sell. Liberalne podejście do oceny zdolności kredytowej to kolejny atut. Trzeba jednak uzbierać odpowiedni wkład własny (minimum 20% wartości nieruchomości). BNP Paribas prezentuje jeden z lepszych kredytów hipotecznych na rynku, ale konkurencja w 2022 nie śpi i oferuje równie atrakcyjne produkty.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Pedro
Pedro
30 maja 2022 14:45

BNP to jedna wielka porażka. Super to było kiedyś jak był BGŻ. Prowadzenie konta bardzo drogie plus dodatkowe opłaty za konto w Euro. Oprocentowanie zero czyli klient ma w plecy. To jakieś chore. Ciągle podwyzszają koszty. Odchodzę z tego banku.

Mamako
Mamako
9 stycznia 2022 14:21

Warto zaznaczyć, że wg. symulatora na ich stronie minimalna wartość kredytu to 200000zł.

Ania
Ania
28 września 2021 21:13

Porażka…13.08.2021 złożony kompletny wniosek. Zdolność wieksza niż ta o którą się staraliśmy. Dziś 28.09. decyzja negatywna. Pani,, analityk” nie wiem jakim cudem tam pracuje, chyba zawód powinna zmienić i pracować przy udzielaniu wniosków na budowę. Do sedna w pozwoleniu mam dokładnie napisane, że moja działka nie jest objęta nadzorem archeologicznym (więc nie potrzeba archeologa) a ona negat dała bo muszę jednak mieć archeologa! No jak??? Jakim cudem mogę sobie teraz wpisać archeologa do prac początkowych w pozwoleniu? W warunkach zabudowy jest wpisany rejestr zabytków sąsiednich działek, ale nie mojej. Dla mnie Osoba nie kompetentna.

olek
olek
27 sierpnia 2021 08:47

marża 1.8 czekanie na odpowiedź 1 tydzien. na razie zadowolony

Marcin
Marcin
7 lipca 2021 11:02

Najgorszy bank na świecie! Omijajcie szerokim łukiem! Blokują konta, nie da się nic załatwić on-line ani telefonicznie a opiekunowie w 90% nie odbierają telefonu i ignorują klienta. NAJGORSZY BANK!

Krzysztof
Krzysztof
20 maja 2021 20:27

Czekałem na decyzję 3 miesiące ,to jest jakiś dramat marża po negocjacjach 1/7 pp