Boom na rynku hipotek

5 /5
(Ocen: 1)

Własne mieszkanie lub dom to marzenie wielu z nas. Dla niektórych jedyną szansą na jego spełnienie jest kredyt hipoteczny. To właśnie ostatni rok był rekordowy, pod względem ich sprzedaży. Według najnowszych badań AMRON – SARFiN, w 2017 roku wartość nowych kontraktów była, aż o 13 proc. wyższa niż rok wcześniej. Co jest przyczyną takiego boomu na rynku hipotek?

Na jaki okres i kwotę kredytu najczęściej decydują się Polacy?

Posiadanie własnego mieszkania to priorytet wielu Polaków. W naszym kraju nadal mało popularny jest ich najem, w przeciwieństwie do państw Europy Zachodniej, gdzie korzysta z niego około 30 proc. osób. Przykładowo w Niemczech, gdzie ten wskaźnik jest najwyższy, tylko nieco połowa ludności (51,7 proc.), mieszka we własnym mieszkaniu lub domu. Natomiast w Polsce jest to, aż 83,4 proc. obywateli.

Kredyt hipoteczny jest jednym z najtańszych na rynku i jeśli nawet wiąże się z kilkudziesięcioletnim spłacaniem, to i tak przy relatywnie długim czasie jego trwania jest dość przewidywalny i niedrogi. Jego oprocentowanie może być nawet kilka razy niższe w porównaniu do cen kredytów gotówkowych. Kredyty hipoteczne zaciągamy coraz częściej, ponieważ lepiej oceniamy swoją przyszłość. Wszystko to dzięki sprzyjającej temu koniunkturze gospodarczej i bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy. Jej wynikiem jest niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia, przez co i większa stabilność zawodowa, skłaniająca do zaciągania długoterminowych zobowiązań.

Wobec tego, ile wynosi średnia wartość zaciągniętego kredytu hipotecznego? W Polsce, w trzecim kwartale 2017 roku było to 237 tys. zł. Względem danych z pierwszego kwartału ubiegłego roku, oznacza to 20 tys. wzrost. Nie wiadomo do końca, czy jest to spowodowane dobrą kondycją finansową Polaków, czy też szybciej rosnącymi cenami mieszkań. Najwięcej kredytobiorców ma zobowiązania w wysokości od 100 do 200 tys. zł (według raportu AMRON – SARFiN było ich w trzecim kwartale 35 proc.). Druga grupa kwotowa wyniosła od 200 do 300 tys. zł (25 proc.), natomiast te do 100 tys., stanowiły 15 proc. Czyli wynika z tego, że w naszym kraju większość kredytów hipotecznych zaciągana jest na kwotę nie większą niż 300 tys. zł.

Największą popularnością cieszą się małe, dwupokojowe mieszkania, o powierzchni do 55 m². Dlaczego akurat takie? Ponieważ są to mieszkania dość tanie i bardzo praktyczne. W razie pogorszenia sytuacji finansowej, łatwiej jest je wynająć. Trzeba mieć także na uwadze, że ciągle największą grupę kupujących stanowią młodzi ludzie i pary bez dzieci. W przypadku czasu kredytowania natomiast, zdecydowanie w 2017 roku dominowały kredyty , na maksymalnie długie okresy, czyli 25 – 35 lat. Przy czym kredytobiorca, wybierając tak długi okres spłaty, musi liczyć się z tym, że oczywiście zmniejszy tym comiesięczną ratę, jednak całościowa kwota kredytu do spłacenia będzie znacznie wyższa.

Boom na rynku hipotek

Analitycy AMRON, w najnowszej edycji cyklicznego raportu, o rynku hipotek i nieruchomości, podsumowali 2017 rok, jako najlepszy od sześciu lat, jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne. Banki czwarty raz z rzędu, zdołały poprawić wyniki sprzedaży kredytów mieszkaniowych. Nie był to jak do tej pory, tylko symboliczny wzrost, z najnowszych danych bowiem wynika, że wartość nowych kontraktów wyniosła prawie 13 proc, a liczby umów o 6,85 proc.

Łącznie, banki udzieliły w poprzednim roku 44,5 mld zł kredytów hipotecznych, czyli o 12,85 proc więcej niż w 2016 roku. Podpisując przy tym 190 tys. umów. Trochę słabiej wyglądała za to końcówka 2017 roku, jednak kredytodawcy tak poprawili wyniki, które osiągnęli w czwartym kwartale 2016 roku. Od października do grudnia bowiem, zawarto 44,7 tys. nowych kontraktów, o kwocie 10,9 mld zł.

Jakie są przyczyny tak dobrych wyników banków? Przede wszystkim wpływ na nie miał rekordowo niski poziom stóp procentowych, a także wciąż rosnące dochody gospodarstw domowych. Oczywiście nie można zapomnieć również o rządowym programie Mieszkanie dla Młodych.
Mieszkanie dla Młodych
Raport AMRON – SARFiN podsumował również wyniki czteroletniego funkcjonowania MdM, który dofinansowywał wkład własny. W okresie od 2014 do 2017 roku zaakceptowano ponad 98 tys. wniosków, a łączna suma umów kredytowych opiewała na 17,1 mld zł. Tego typu zobowiązania, zaciągnięte przy wsparciu państwa, stanowiły w tym czasie 13,54 proc. ze wszystkich nowych kredytów hipotecznych.

W pierwszym kwartale ubiegłego roku, zaakceptowano 18 098 wniosków o dofinansowanie na kwotę 511,5 mln zł. Natomiast w tym samym okresie, od stycznia do marca, bieżącego roku, podpisano 14 893 umów, o wysokości 414 mln zł. Zobowiązanie te stanowiły zatem 29,64 proc. liczby, nowo podpisanych umów o kredyt hipoteczny.

Niestety, 2 stycznia tego roku, rozpoczął się ostatni nabór wniosków, przy czym pula przeznaczonych na to środków (w wysokości 381 mln zł), wyczerpała się już po dwóch dniach. Miejsce MdM mają zająć teraz dwa inne rządowe programy: Mieszkanie Plus i Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM).

Więcej kredytów hipotecznych z wysokim wkładem własnym

Wielkość wkładu własnego jest jednym z najważniejszych parametrów kredytowych. Im jest wyższy, tym tańszy i bezpieczniejszy jest nasz kredyt. Komisja Nadzoru Finansowego, od 2014 roku, zaleca stopniowe wprowadzanie limitów minimalnego zaangażowania kredytobiorców. W 2017 roku wyniósł on już 20 proc., ma to zapobiec m.in. problemom całego sektora finansowego.

Mimo wszystko, nadal można dostać kredyt hipoteczny z 10 proc. wkładem własnym, trzeba się jednak liczyć z jego dodatkowymi zabezpieczeniami. W zeszłym roku, nadal największym powodzeniem cieszyły się kredyty, w których udział banku, w finansowaniu nieruchomości przekraczał 80 proc. Jednak ostatnio, zauważalne jest zjawisko, zachodzące w kategorii zobowiązań z wysokim wkładem własnym, czyli od 70 proc. wzwyż. Przykładowo, w 2013 roku kredyty takie stanowiły mniej niż 4 proc. podpisanych umów, ale już w 2017 roku, na kredyt z LTV do 30 proc. zdecydowało się aż 16,1 proc. kredytobiorców.

Czy banki nadal utrzymają taki wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych? Eksperci wypowiadają się raczej optymistycznie. Uważają, że perspektywa podwyżek stóp procentowych może zachęcić Polaków do zwiększonej, kredytowej aktywności, a reszta dofinansowania z MdM, w tym roku wesprze kredytodawców. Dzięki czemu, banki mają dużą szansę na to, aby powtórzyć zeszłoroczne wyniki.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments