Branża hutnicza walczy o zwolnienie prądu z akcyzy

0 /5
(Ocen: 0)

W poniedziałek 13 lipca br. odbyło się spotkanie poświęcone programowi “Śląsk 2.0”, za pomocą którego rząd chce wspomóc rozwój gospodarczy tego regionu. Udział w nim brali samorządowcy, przedstawiciele hut oraz hutniczych związków zawodowych. Całemu zgromadzeniu przewodniczył Ireneusz Raś, poseł z ramienia PO.

W trakcie spotkania wiele mówiono o energetyce branży hutniczej, której podmioty są największymi odbiorcami tego medium w Polsce. Ważnym problemem było zwolnienie całej branży z konieczności płacenia akcyzy za prąd. Na takie rozwiązanie, jak wskazał prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej(HIPH) Stefan Dzienniak, pozwala dyrektywa Unii Europejskiej, więc podstawy prawne istnieją. Jak powiedział Dzienniak:

To, czy hutnictwu będzie się powodziło zależy dziś w większym stopniu od otoczenia prawnego, w którym funkcjonuje, aniżeli od samych hutników, inżynierów i technologów, którzy udoskonalają maszyny, urządzenia i technologie“.

Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, które nie stosuje takich zwolnień wobec własnych hut. Jak wskazał Dzienniak, od 2009 roku cała branża metalurgiczna walczy o przetrwanie, czekając na jakieś rozwiązania systemowe. Zwolnienie z akcyzy może nim właśnie być. Jak mówi prezes HIPH:

Mamy nowoczesne zakłady, mamy najmłodszy średni wiek instalacji w UE, mamy identyczne instalacje najlepszych światowych producentów, mamy rynek zbytu, ale przegrywamy na europejskim rynku z powodu obowiązujących u nas regulacji. Hutnictwo płaci ok. 120 mln zł rocznie akcyzy. Należymy do nielicznych wyjątków w UE. To jeden z elementów, który odbiera hutnictwu konkurencyjność wobec innych producentów w UE“.

W polskich hutach udział podatku i wsparcia dla odnawialnych źródeł energii to 21% całej kwoty, jaką wydatkuje się na prąd – dla porównania w Niemczech branże energochłonne nie płacą za przesył, co czyni je znacznie bardziej konkurencyjnymi. W Polsce współpracą z hutami zajmuje się przeszło 13 tysięcy firm, a przemysł metalurgiczny to jeden z większych pracodawców na Śląsku i w Małopolsce.

Zdaniem uczestników debaty głosowanie nad odpowiednią ustawą Sejm powinien przeprowadzić jeszcze w tej kadencji. Jak mówił Ireneusz Raś – niedługo rozpoczną się odpowiednie prace, a pomysł trafi pod ocenę komisji sejmowej.

Na pomysł zwolnienia branży energochłonnej z akcyzy zareagowały bardzo pozytywnie koncerny, które w niej działają. Firma ArcelorMittal już zapowiedziała, że jak tylko zmiany wejdą w życie, to za zaoszczędzone pieniądze przeprowadzi renowację pieców hutniczych w Nowej Hucie w Krakowie, podobne deklaracje na dniach ma zgłosić CMC Poland w Zawierciu. Inwestycje mają się także przełożyć za zwiększenie zatrudnienia w tych zakładach.

Nadal jednak oficjalnie nie wiadomo, czy akcyza na energię dla huty zostanie obniżona czy całkowicie zniesiona, o co walczy branża hutnicza

źródło: PAP, ilustracja: freeimages.com

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments