Budowa domu z MdM – krótki poradnik

5 /5
(Ocen: 3)

Rządowe wsparcie w ramach programu Mieszkanie dla Młodych pozwoliło wielu Polakom spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Dokładnie ten temat poruszamy na stronie zasady programu Mieszkanie dla Młodych. Dziś skupimy się na tym, co zrobić, by skorzystać ze zwrotu VAT przy budowie domu i na jakiego typu dofinansowanie można wówczas liczyć.

Zwrot podatku VAT w przypadku budowy domu w 2017 i 2018 roku

Osoby, które decydują się na kupno mieszkania lub domu w ramach programu MdM otrzymują dofinansowanie do wkładu własnego w ramach kredytu hipotecznego. Dotacja ta, w zależności od sytuacji rodzinnej beneficjenta, waha się od 10% do nawet 30% wartości lokalu. Inaczej sytuacja wygląda przy budowie nieruchomości, wówczas dopłata obejmuje wyłącznie część zwrot podatku VAT za zakup materiałów budowlanych. Program Mieszkanie dla Młodych nakłada jednak na wnioskodawców pewne ograniczenia. Jakie warunki należy spełnić, by móc skorzystać z tego rodzaju dofinansowania? Oto krótki poradnik dla wszystkich, którzy myślą o tym, by skorzystać z rządowego wsparcia.

Budowa domu z MdM – podstawowe założenia

O zwrot części podatku VAT za materiały budowlane mogą starać się osoby fizyczne, które nie ukończyły 35 lat do końca roku kalendarzowego, w którym wydano pozwolenie na budowę. W przypadku małżeństw będzie brany pod uwagę wiek młodszego z małżonków. Od 1 września 2015 roku warunek ten został zniesiony dla beneficjentów wychowujących przynajmniej troje dzieci. Co ważne – pod uwagę będą brane pozwolenia wydawane wyłącznie od 1 stycznia 2014 roku. Ponadto, założeniem programu MdM jest wsparcie przy budowie pierwszego domu, oznacza to, że beneficjent nie może być właścicielem lub współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego. Dobrą informacją jest jednak fakt, że zwrot nie dotyczy wyłącznie budowy domu od podstaw, ale również rozbudowy lokalu lub adaptacji budynku niemieszkalnego do celów mieszkalnych.

Budowa domu z MdM – limity wielkości

Program Mieszkanie dla Młodych nakłada na beneficjentów pewne ograniczenia, dotyczące powierzchni użytkowej budowanego domu. Limity te związane są z sytuacją rodzinną osoby uczestniczącej w rządowym projekcie. Jeśli w dniu wydania pozwolenia beneficjent wychowuje co najmniej troje dzieci wielkość budynku nie może przekroczyć 110 m2 dla domu jednorodzinnego. W pozostałych przypadkach ustawa ogranicza metraż do 100 m2 dla domu jednorodzinnego.

Co, kiedy i gdzie, czyli procedury MdM

Pierwszym krokiem, by otrzymać zwrot części podatku VAT jest złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie skarbowym. Trzeba to zrobić najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym budynek przeszedł odbiór i został oddany do użytkowania. Do wniosku należy dołączyć kopię pozwolenia na budowę oraz komplet faktur poświadczających zakup materiałów budowlanych. Należy pamiętać o tym, że daty wystawionych faktur nie mogą być wcześniejsze niż termin wystawienia pozwolenia na budowę domu. Warto sprawdzić również, jakie materiały budowlane zostały objęte zwrotem. Taką informacje można znaleźć w Obwieszczeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 24 grudnia 2013. Jeśli wnioskodawca spełnia wszystkie wymagane warunki może liczyć na zwrot równy 65,22 % zapłaconego podatku VAT.

W 2018 roku wniosek o rozliczenie materiałów budowlanych w ramach MdM można złożyć maksymalnie do 31 grudnia, jednak data wystawienia faktury nie może być późniejsza niż 30 września 2018. Nie wiadomo, czy później rząd wprowadzi jakąś inną ulgę budowlaną, dlatego warto skorzystać z pomocy MdM przy budowie domu.

Na wydanie decyzji w sprawie zwrotu części poniesionych kosztów, urząd skarbowy ma cztery miesiące. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, beneficjent MdM otrzyma pieniądze w ciągu 25 dni od wydania decyzji.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcelina
Marcelina
22 listopada 2017 15:57

marzy mi sie taki własny domek z moim przyszłym mężem. niestety jak nie dostaniemy dopłaty z programu to jedyne co nam pozostaje to marzenia

Marian
Marian
20 grudnia 2017 08:55
Odpowiedz do:  Marcelina

jak chcecie budować to tylko zwrot vat wchodzi w rachubę a tutaj nie ma limitu dostępnej puli

maniek
maniek
21 listopada 2017 11:18

marny ten zwrot, sto razy lepiej jest skorzystać z dopłaty do kredytu

IveTTa
IveTTa
13 grudnia 2017 13:36
Odpowiedz do:  maniek

nie rozumiem takich ludzi.. tylko narzekają. nie chcesz nie bierz. koniec kropka. nie dość że dostajesz coś za darmo to jeszcze narzekasz

Beata
Beata
2 listopada 2017 18:57

Do powierzchni użytkowej domu wlicza się też kotłownię?? bo zez kotłowni mam metraż 99m a z kotłownią 105.80m.

Ada
Ada
3 listopada 2017 10:27
Odpowiedz do:  Beata

Kotłownia nie jest wliczana do powierzchni użytkowej nieruchomości. Możesz być spokojna 🙂

akka
akka
3 października 2017 09:05

nie wiem czy samodzielna budowa domu jest tutaj opłacalna. ja kupiłam już gotowy na kredyt i dostałam dopłatę która pokryła praktycznie różnicę w cenie. nie straciłam tyle czasu i nerwów a dom też łatwo jest znaleźć. dla mnie taka samodzielna budowa nie ma sensu.

Ivan
Ivan
20 września 2017 10:11

to jest nie fair że budując dom dostaje się o wiele mniej. dlaczego niby tak ma być??? tutaj też raczej bez kredytu się nie obędzie!

troub
troub
31 sierpnia 2017 11:41

moj zwrot vat to tylko 11 tysiecy. jakbym brala kredyt na kwote, za ktora dom wybudowalam to bym dostala 3x tyle.

ala
ala
6 września 2017 09:22
Odpowiedz do:  troub

to prawda. jednak przepisy na to nie pozwalają 🙁 też dostałabym znacznie więcej, ale wolę sama wybudować dom o jakim marzyłam, a nie cisnąć się w bloku w mieszkaniu, którego będę nienawidziła.

celna
celna
11 lipca 2017 09:52

część vatu to i tak grosze w poruwnaniu z dopłatom do kredytu… nędzne nic. dlaczego to nie mogło by być wyższe wsparcie, takie realne??? nie każdy chce mieszkać w bloku albo stać go na kupno domu przez pośrednika

zbysiu
zbysiu
25 sierpnia 2017 11:21
Odpowiedz do:  celna

ty się ciesz że chociaż coś dostaniesz, bo naprawdę nie każdy ma taką szansę. dziwię się takim opiniom. przeciez państwo wcale nie musi dokładać się do budowy domu!

józek
józek
26 czerwca 2017 15:01

niestety taka forma dopłaty, jak zwrot Vat jest o wiele mniej opłacalna niż ta dostępna przy kupnie mieszkania 🙁

sos
sos
28 czerwca 2017 08:44
Odpowiedz do:  józek

to fakt, zwłaszcza że nie otrzymujesz całego vat tylko jego część. to nawet kilka ładnych tysiaków mniej.

aleksy
aleksy
4 lipca 2017 12:00
Odpowiedz do:  józek

ale dobre chociaż i to, ja wolę nawet te parę tysi mniej niż nic.

muzykant
muzykant
11 sierpnia 2017 10:38
Odpowiedz do:  józek

ja dostałem 12 tysięcy, a jakbym kupował od dewelopera to ponad dwa razy tyle

Fabian
Fabian
23 czerwca 2017 13:43

zastanawiamy się z żoną nad budową domu. myśleliśmy, że mdm nie przysługuje w takiej sytuacji, a mieszkanie w bloku nas nie interesuje. dobrze, że znajoma z banku nam podpowiedziała o takiej możliwości. ten fakt jest mało nagłaśniany, dobrze że są takie strony, przynajmniej ludzie dowiedzą się na co mogą liczyć.

Kasia Nowak
Kasia Nowak
29 czerwca 2017 17:57
Odpowiedz do:  Fabian

co Wam w banku Pani powiedziała konkretnie? Może Pan na priv napisać? Też myślimy nad budową domu,ale nie wiemy co mozemy zrobić,żeby chociaż trochę mniej zapłacić