Budowa domu w Mieszkaniu Plus

5 /5
(Ocen: 1)

Opcja budowy domu w ramach Mieszkania Plus zaskoczyła wszystkich. Jak ma działać ten element programu i kto będzie z niego mógł skorzystać? Jakie są warunki pomocy? Zapraszamy do lektury.

Warunki budowy domu w ramach Mieszkania Plus warunkuje . KZN udostępniać będzie listy działek, które w formie przetargu będzie można przejąć w wieczyste użytkowanie. Będzie także istniała opcja wykupu, ma on kosztować ok. 25% realnej wartości działki.

Kto będzie mógł budować dom w ramach Mieszkania Plus?

Do przetargu o działkę pod budowę domu może stanąć każdy, kto nie posiada lub nie posiadał w przeszłości nieruchomości mieszkalnej. Wyjątkiem będą jedynie osoby, które straciły ją w wyniku działania żywiołu, katastrofy lub przez wywłaszczenie, np. pod budowę dróg.

Zapis w ustawie dokładnie to precyzuje: O działkę pod budowę domu w ramach , może się ubiegać jedynie osoba która nie posiada oraz nie posiadała w przeszłości prawa własności do domu jednorodzinnego, innego mieszkania lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub nie jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jej udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden samodzielny lokal mieszkalny, dotyczy to także członków rodziny.

Jeśli chętnych na działki będzie więcej – przetargi mogą posiadać kryteria pierwszeństwa. Ich kształt będzie zależał od potrzeb zgłoszonych przez odpowiedni samorząd: premiowane mogą być rodziny z dziećmi, osoby cenne dla danego regionu pod względem wykonywanego zawodu lub wykształcenia albo osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

Działka pod budowę domu w M+ – co warto wiedzieć?

Wielkość i kształt działek zależeć będzie od warunków lokalnych. Część z nich może mieć już na starcie ustalony projekt domu, jaki ma na niej powstać oraz wydane pozwolenie na budowę – ma to przyśpieszyć pracę. Niektóre działki mogą mieć narzucone warunki architektoniczne – np. część terenów wiejskich ma mieć obowiązkową architekturę drewnianą.

Działki uzyskanej w przetargu nie będzie można odsprzedać przez określony czas, co ma zapobiec ewentualnym nadużyciom.

Warunki budowy domu w ramach Mieszkania Plus

Na razie brak szczegółów, rząd zakłada jednak, że by wybudować dom w ramach Mieszkania Plus prywatny inwestor będzie musiał założyć działalność gospodarcza. To może być przeszkoda dla wielu osób, gdyż znacznie podraża koszty budowy.

Warunkiem wygrania przetargu będzie zobowiązanie się do skończenia budowy w określonym terminie. Opóźnienia mogą stanowić podstawę do odebrania gruntu i ogłoszenia kolejnego przetargu.

Budowa domów pod najem w M+

Ustawa dopuszcza także możliwość budowy domów przez deweloperów. Będą one mogły być wynajmowane na takich samych zasadach, jak mieszkania. Domy na wynajem w ramach Mieszkania Plus powstawać mają w regionach, gdzie budownictwo wielorodzinne nie jest rozpowszechnione, kłóci się z planem zabudowy lub architekturą danej okolicy. Ta opcja wydaje się korzystna zwłaszcza dla większych rodzin.

Kiedy ruszy budowa domów?

Pierwsze przetargi mają być ogłoszone pod koniec 2018 roku, a budynki oddane do użytku w 2019 roku. Będziemy informować na bieżąco o postępach prac legislacyjnych i rozwoju projektu.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments