Budżet domowy – jak zacząć go prowadzić?

0 /5
(Ocen: 0)

Prowadzenie własnego budżetu domowego wydaje się być skomplikowanym i trudnym zadaniem. Należy jednak pamiętać, że dzięki temu zaczniemy kontrolować wszystkie wydatki oraz świadomie dysponować finansami. Bardzo często okazuje się, że spora część dochodów znika z konta i nie jesteśmy w stanie powiedzieć na co konkretnie spożytkowaliśmy ciężko zarobione pieniądze.

Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?

Budżet domowy jest niczym innym jak planem gospodarowania pieniędzmi. Aktywnie planujemy na co pójdą nasze pieniądze. Na bieżąco możemy weryfikować, czy możemy sobie pozwolić na konkretny wydatek, a nie zastanawiać się potem skąd wziąć pieniądze (albo gdzie się zadłużyć) żeby związać koniec z końcem. Pracując z naszym budżetem mamy realny wpływ na poprawę naszej sytuacji finansowej. Z jednej strony tabeli wpisujemy dochody a z drugiej wydatki. Dzięki takiemu zestawieniu z łatwością obliczymy jaka kwota pozostaje nam po opłaceniu stałych zobowiązań. Ważne jest aby pozostałą różnicę dobrze wykorzystać. Część z tych pieniędzy warto przeznaczyć na budowanie tzw. poduszki bezpieczeństwa. Poduszka bezpieczeństwa to nic innego jak oszczędności, które mogą nam się przydać w razie niezaplanowanego wydatku lub utraty pracy. Pamiętajmy, że nawet niewielkie kwoty odkładane regularnie po roku mogą dać spora sumę.

Budżet domowy – od czego zacząć?

Po pierwsze prowadzenie budżetu domowego nie musi, a nawet nie powinno być trudne i czasochłonne. Dlatego w zależności od naszych preferencji możemy skorzystać z gotowych (dostępnych w Internecie) arkuszy kalkulacyjnych lub kartki papieru i ołówka. Na początek postarajmy się aby nasza tabela nie była zbyt skomplikowana, ponieważ możemy się wówczas szybko zniechęcić. Dane jakie musimy przygotować to:
• miesięczne dochody – wszystkie stałe wpływy na konto, może to być: wynagrodzenie, premie, renta czy inne świadczenia (np. 500+);
• wydatki stałe – czyli te, które ponosimy co miesiąc: czynsz i opłaty mieszkaniowe, raty kredytów, jedzenie, transport, ubezpieczenia, rozrywka itd.

Pamiętajmy, że poza stałymi kosztami życia mamy wydatki nieregularne, czyli takie, które ponosimy raz lub kilka razy do roku. Wśród nich znajdziemy takie jak: prezenty na urodziny lub święta, ubezpieczenie auta, naprawy auta, wakacje, kolonie dla dzieci, ubrania, leki, remonty itd. Ważne jest aby w planowaniu budżetu wziąć je również pod uwagę. Należy spisać je na osobnej kartce i oszacować jaką kwotę miesięcznie musimy przeznaczyć aby sfinansować dany cel.

Kolejnym punktem, który musi znaleźć się w naszym budżecie to kwota, jaką miesięcznie zamierzamy oszczędzać. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pomoże nam poczuć się bezpiecznie finansowo.

Prowadzenie budżetu domowego a trudności

Bardzo często początkowy entuzjazm związany z prowadzeniem budżetu domowego zastępuje rozczarowanie. Dlaczego tak się dzieję? Okazuję się, że bardzo często narzucamy sobie zbyt duży rygor od samego początku. Nie zmienimy swoich nawyków w wydawaniu pieniędzy w ciągu tygodnia, dlatego warto przez pierwszy miesiąc obserwować na co wydajemy zarobione środki.

Następnie przeanalizować, gdzie „ucieka” gotówka i spróbować to zmienić (np. zamiast zamawiać codziennie śniadanie do pracy możemy przygotowywać sobie w domu posiłki). Kolejną rzeczą jaka może nas zniechęcić do prowadzenia budżetu jest regularne wpisywanie wydatków. Jest to jednak sytuacja przejściowa, po pewnym czasie stanie się to zupełnie naturalne.

Podejmując decyzję o prowadzeniu budżetu domowego musimy liczyć się z tym, że będziemy mieli potknięcia. Nie warto jednak od razu się poddawać, ponieważ z każdym miesiącem będziemy lepiej kontrolować naszą sytuację finansową.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments