Cała Polska oszczędza prąd w upały! Jak ograniczenia poboru prądu wpływają na codzienność?

5 /5
(Ocen: 1)

Wczoraj opublikowaliśmy artykuł, że PSE wprowadziło ograniczenia na dostawę i pobór energii elektrycznej w całym kraju. A na efekty nie musieliśmy długo czekać – we Wrocławiu, czy Łodzi upały zmieniły życie. Niestety, skutki ograniczeń odczuje większość z nas.

Oszczędzanie prądu w Łodzi

W województwie łódzkim aż 740 odbiorców zostało objętych ograniczeniami, z czego aż 183 znajduje się w Łodzi – przypomnijmy, że w pierwszej kolejności zaleceniami PSE zostali objęci odbiorcy o mocy umownej powyżej 300 kW. W tym gronie znalazły się m.in. centra handlowe, zakłady produkcyjne (np. Zakłady Mięsne Zbyszko w Bedoniu, czy Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1), instytucje użyteczności publicznej (np. Teatr Wielki, Akademia Sztuk Pięknych).

Niestety, spory odsetek firm nie wiedział o ograniczeniach PSE i dla wielu wiąże się to ze sporymi kłopotami. Niektórzy odbiorcy prądu zostali zobowiązani do redukcji poboru prądu nawet o połowę! W zakładach wyłączane są klimatyzatory, a pracownicy są wcześniej zwalniani do domów.

Wrocław kontra ograniczenia prądu

Ograniczenia są bezlitosne dla wszystkich podmiotów określonych przez PSE (wyłączone są jedynie obiekty wrażliwe np. szpitale) – niezależnie, czy jest to firma prywatna, czy spółka miejska. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu zostało zobowiązane do ograniczenia poboru prądu w ruchu tramwajowym o około 20 proc. Skutki takich zaleceń odczują przede wszystkim pasażerowie – tramwaje będą kursować nieregularnie, dlatego jeśli mieszkacie we Wrocławiu lub wybieracie się do stolicy województwa dolnośląskiego miejcie na uwadze powyższe trudności. Na koniec dodamy, że niedostosowanie się do ograniczeń nałożonych przez PSE, kosztowałoby MPK aż 45 mln zł!

Zagrożona Warszawa

Ograniczenia w Warszawie, podobnie jak w całym kraju, objęły tylko największych odbiorców. Jak informuje Aleksandra Smolarska z biura prasowego RWE, w Warszawie realizowane są decyzje PSE, a sytuacja jest pod stałą kontrolą. W razie potrzeby operator przygotowany jest również na kolejne ograniczenia, a także ma przygotowane specjalne scenariusze na wypadek zakłóceń w dostawach.

Na razie spokojnie mogą spać odbiorcy indywidualni, którzy znajdują się na ostatnim miejscu listy ograniczeń – jednak warszawscy energetycy zgodnie apelują, by nawet w gospodarstwach domowych ograniczyć ilość poboru prądu. Lepiej dmuchać na zimne, tym bardziej, że jeszcze co najmniej przez tydzień nie opuszczą nas upały.

Ponownie dołączamy się do zaleceń PSE i apelujemy do Was o ograniczenie poboru prądu w godzinach szczytowych (między godz. 11:00 a 15:00). Wyłączcie niepotrzebne urządzenia, a pranie, czy zmywanie naczyń w zmywarkach przełóżcie na wcześniejsze lub późniejsze godziny.

Zajrzyjcie również na strony sprzedawców, czy operatorów, by dowiedzieć się o szczegółach ograniczeń w Waszym rejonie!

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments