Carport fotowoltaiczny – dlaczego warto?

5 /5
(Ocen: 1)
Konstrukcja chroniąca samochód przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi to zawsze dobrze pomysł – dzięki niej nie trzeba się obawiać gradu, deszczu, a odśnieżanie auta staje łatwiejsze (lub nawet niekonieczne). Pełnowymiarowy garaż to jednak kosztowne przedsięwzięcie, wiążące się z formalnościami urzędowymi. Wygodną i alternatywą może być budowa wiaty samochodowej. Jeśli dodatkowo chcecie zacząć oszczędzać na prądzie i chronić środowisko naturalne, rozważcie tzw. carport fotowoltaiczny. Na czym polega to rozwiązanie? Kto może na nim zyskać? Sprawdźcie!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Carport fotowoltaiczny – czym jest i jak działa?

Carport fotowoltaiczny to inaczej wiata fotowoltaiczna, czyli specjalna zadaszona konstrukcja nad miejscem parkingowym, która pokryta jest panelami fotowoltaicznymi i która produkuje prąd ze słońca.

Wolnostojąca wiata fotowoltaiczna pod względem konstrukcyjnym mocno przypomina połączenie fotowoltaiki na gruncie oraz standardowej wiaty samochodowej. Umieszczone na niej panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, którą można zasilać np. urządzenia w domu, ale także ładować samochód elektryczny.

Jak zbudowana jest wiata pod panele fotowoltaiczne?

Carport fotowoltaiczny zwykle składa się ze spadzistego zadaszenia wyposażonego w panele fotowoltaiczne i podpór mocowanych do betonowej podstawy. Dzięki temu z jednej strony stanowi stabilną, bezpieczną ochronę przed opadami, a z drugiej zapewnia wygodne parkowanie. W zależności od konstrukcji i wielkości, wiata fotowoltaiczna może pomieścić od jednego do nawet kilkudziesięciu aut.

Istnieje kilka rozwiązań konstrukcyjnych dla wiat pod panele fotowoltaiczne. Jeśli chodzi o stelaże podtrzymujące zadaszenie, to zwykle są one wykonane podobnie jak mocowania paneli fotowoltaicznych – np. z ocynkowanej stali. Poszycie carportu solarnego może natomiast składać się z:

  • dachu pokrytego np. dachówką, na którym montuje się panele fotowoltaiczne,
  • bezpośrednio z paneli fotowoltaicznych (najczęściej wykonanych w technologii szkło-szkło).

Całość bardzo często dodatkowo wyposażona jest w ładowarkę samochodów elektrycznych.

Kiedy warto rozważyć carport solarny?

Przykładowa wiata fotowoltaiczna.Wiata fotowoltaiczna, czy też carport solarny uniwersalne to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przypadku firm, a nawet jednostek użyteczności publicznej.

Warto je rozważyć np. wtedy, gdy na dachu budynku brakuje miejsca na budowę fotowoltaiki o pożądanej mocy, a posiadamy miejsce na gruncie. W takim przypadku, zamiast decydować się na standardową fotowoltaikę wolnostojącą, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i za jednym zamachem sprawić sobie źródło darmowej, ekologicznej energii oraz zadaszone miejsce parkingowe.

Carport fotowoltaiczny może być też rozwiązaniem w przypadku dachu o nietypowej budowie (np.duży kąt nachylenia), która uniemożliwia montaż fotowoltaiki w optymalnym położeniu. Pod tym względem, konstrukcja wiaty daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Wiata pod panele fotowoltaiczne to także opcja dla osób, które chcą jak najszybciej zacząć produkować energię ze słońca, ale wciąż czeka je remont dachu – montaż i demontaż instalacji związany z remontem znacznie wydłużyłby czas zwrotu z inwestycji.

Wiata pod fotowoltaikę – na to zwróć uwagę!

Decydując się na wykonanie wiaty fotowoltaicznej warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które będą rzutowały zarówno na funkcjonalność całej konstrukcji, jak i wydajność oraz opłacalność instalacji PV.

Ustal, ile miejsca potrzebujesz

Decydując się na montaż wiaty pod panele fotowoltaiczne przede wszystkim należy określić jaka wielkość konstrukcji będzie nas interesowała.

Przyjmuje się, że by zaparkować jedno auto potrzeba wiaty o powierzchni ok. 12-15 m2. W przypadku carportu dwustanowiskowego, potrzeba już ok. 20-30 m2.

Trzeba przy tym pamiętać, że powierzchnia zabudowy ma znaczenie również przy projektowaniu instalacji – jeśli miejsca do montażu paneli fotowoltaicznych nie ma dużo, trzeba postawić na urządzenia o wysokiej sprawności i mocy.

Wiata fotowoltaiczna – pozwolenie, ani zgłoszenie nie zawsze jest potrzebne

Przede wszystkim warto się upewnić, na jakich zasadach prawnych może być zbudowana nasza wiata fotowoltaiczna – pozwolenie nie zawsze będzie konieczne.

Jak określa art. 29, pkt. 1 Prawa budowlanego, zgłoszenia wymaga wiata o powierzchni zabudowy do 35 m2, z zastrzeżeniem, że liczba wiat nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki.

Nie każdy wie jednak, że zgodnie z art. 29 pkt. 2, Prawa budowlanego, nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, wiata o powierzchni zabudowy do 50 m2, umiejscowiona na działce, na której znajduje się też budynek mieszkalny, bądź przeznaczonej pod budownictwo mieszkalne. Przy czym nie można zbudować nie więcej niż dwie wiaty na każde 1000 m2 działki.

Zatem jeśli budujecie wiatę na swojej działce, obok domu – nie musicie jej nawet zgłaszać do urzędu. Nadal musicie jednak przestrzegać zasad jej umiejscowienia m.in. względem granicy działki, odległości od dróg czy okien, a także warunków zagospodarowania przestrzennego.

Wiata fotowoltaiczna – projekt i dobre podzespoły to podstawa

Warto pamiętać, że jeśli w grę wchodzi wiata fotowoltaiczna projekt oraz właściwy dobór elementów konstrukcyjnych jest niezwykle ważne. Dlaczego?

Dobry projekt wiaty fotowoltaicznej musi uwzględniać wiele zmiennych, takich jak:

  • warunki zabudowy związane z granicą działki czy odległością od dróg,
  • bezpieczeństwo zaparkowanego pojazdu oraz wygodę korzystania z wiaty,
  • optymalny kąt nachylenia i ułożenie paneli fotowoltaicznych względem słońca.

Tylko dzięki temu, budowla będzie funkcjonalna, ale też zapewni odpowiednie uzyski energii z instalacji.

Projekt to jednak tylko jedna strona medalu – nie mniej ważne są również właściwie dobrane elementy konstrukcyjne i podzespoły. Trzeba pamiętać, że wiata to obiekt zewnętrzny, który będzie musiał radzić sobie z trudnymi warunkami – wiatrem, śniegiem, gradem, deszczem. Najlepiej, jeśli elementy konstrukcyjne będą wykonane z materiałów odpornych na obciążenia mechaniczne, a także rdzę i utlenianie – np. z magnelisu lub stali ocynkowanej. Można też rozważyć wiatę drewnianą – trzeba jednak pamiętać o właściwym zabezpieczeniu jej przed niszczeniem, ale także o zasadach PPOŻ.

Duże znaczenie mają też podzespoły fotowoltaiczne, a w szczególności moduły. Również one są wystawione na działanie zjawisk atmosferycznych, dlatego warto, aby ich parametry charakteryzowały wysoką odpornością na grad oraz obciążenie wiatrem i śniegiem. Warto też pamiętać, że jeśli to panele mają spełniać funkcję poszycia, powinny być odpowiednio dopasowane i zamontowane w taki sposób, by zapewniały szczelność, ale jednocześnie mogły być dostatecznie wentylowane. Jeśli stosujemy panele fotowoltaiczne zamiast pokrycia dachu wybierzmy typ “szkło-szkło”, który zapewnia większą wytrzymałość mechaniczną (na śnieg i wiatr) oraz niepalność.

Jeśli zaś panele fotowoltaiczne stanowią uzupełnienie dla standardowej wiaty z dachem, sprawdzi się właściwie każdy typ urządzeń.

Wybierz zaufanego wykonawcę

Nie mniej ważne, co projekt i urządzenia, jest samo wykonanie carportu solarnego. Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych – czy to na dachu czy w ramach wiaty fotowoltaicznej, wymaga sporego doświadczenia i kompetencji. Błędy popełnione czy to na etapie doboru podzespołów czy też podczas prac instalacyjnych mogą nieść za sobą wiele przykrych konsekwencji – od większej awaryjności zestawu PV, poprzez niższe uzyski, po pożar fotowoltaiki w skrajnych przypadkach.

Wybierając wykonawcę warto zatem zwrócić uwagę na to, czy posiada on niezbędne umiejętności i certyfikaty. Dobrze też, jeśli posiada polisę OC, która pokryje skutki ewentualnych pomyłek.

Wiata fotowoltaiczna – cena

Przejdźmy teraz do kwestii, która dla inwestorów jest zawsze niezwykle ważna, a mianowicie do kosztów. Jak kształtuje się cena wiat fotowoltaicznych? Czy jest ona wyższa od cen fotowoltaiki 2022 w standardowym wydaniu?

Cartport fotowoltaiczny – cena

Moc Ilość stanowisk Całkowita cena brutto Cena za 1 kW
ok. 9,45 kW 3 ok. 45.000 zł ok. 4.500 zł
ok. 6,5 kW 2 ok. 41.000 zł ok. 6.300 zł
ok. 4 kW 1 ok. 37.000 zł ok. 9.250 zł

Cena carportu fotowoltaicznego są zatem zwykle wyższa od ceny zwykłej instalacji dachowej, a nawet instalacji gruntowej, które oscylują w granicach 4.000 – 6.500 zł w przeliczeniu na 1 kW.

Wyższe koszty są związane m.in. z koniecznością wykonania indywidualnego projektu całej konstrukcji, ale też dodatkowymi pracami ziemnymi – wykonaniem fundamentów do mocowania stelaży.

Warto przy tym pamiętać, że przedstawione powyżej informacje to jedynie szacunkowe koszty przedsięwzięcia. Podobnie jak w przypadku standardowej fotowoltaiki, ostateczna cena wiaty fotowoltaicznej może zależeć od zakresu prac, rodzaju wykorzystanych podzespołów czy lokalizacji inwestycji.

Wiata fotowoltaiczna 10 kW – przykład inwestycji

Konstrukcję, funkcjonalność i koszty carportu solarnego, warto omówić na konkretnym przykładzie. Niech posłuży nam za niego wiata fotowoltaiczna 10 kW.

Do zbudowania instalacji PV o zbliżonej mocy (konkretnie o mocy 9,99 kW) potrzebujemy ok. 27 paneli fotowoltaicznych o mocy nominalnej 370 W. Przykryją one powierzchnię ok. 49-50 m2 – czyli tyle, ile dopuszczają przepisy budowlane dla pojedynczej wiaty budowanej na działce z budynkiem mieszkalnym. Taka ilość miejsca wystarczy by zapewnić miejsce parkingowe dla trzech pojazdów.

W przypadku zastosowania konstrukcji drewnianej, przykładowa cena wiaty fotowoltaicznej 10 kW wynosi ok. 45.000 zł.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

6 zalet wiaty fotowoltaicznej

Carporty solarne stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, zarówno na świecie, jak i w Polsce. Łączą w sobie wiele zalet, których nie jest w stanie zapewnić zwykła instalacja PV.

Darmowy prąd dla samochodu lub domu

W ostatnich latach ceny prądy systematycznie rosną, a eksperci są zgodni, że trend ten utrzyma się również w przyszłości – ze względu na fakt, że energia w Polsce nadal powstaje głównie z węgla. Zaopatrzenie się we własne źródło energii sprawi, że nie będziemy obawiać się wyższych rachunków.

Efektywne wykorzystanie przestrzeni

Wiata fotowoltaiczna pozwala na optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni – dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, zwykłe miejsce parkingowe zacznie dla Was produkować energię i oszczędności. Może posłużyć jako główne źródło darmowej energii dla domu i samochodu elektrycznego, ale może też być opcją na powiększenie już istniejącej instalacji PV.

Ograniczenie śladu węglowego

Każda 1 MWh czystej energii ze słońca ogranicza emisję dwutlenku węgla o ok. 800 g. Oznacza to, że korzystając z wyprodukowanego przez siebie czystego prądu, realnie wpływamy na poprawę stanu środowiska naturalnego i ograniczamy nasz tzw. ślad węglowy.

Łatwiejsze utrzymanie miejsca parkingowego

Padający deszcz i śnieg, ale także upał utrudniają korzystanie z pojazdów. Zbudowanie wiaty fotowoltaicznej ochroni pojazd przed np. gradem, upałem czy śniegiem. Utrzymanie miejsca parkingowego w czystości również będzie prostsze.

Wydajna praca instalacji

Wolnostojące instalacje fotowoltaiczne, do których możemy zaliczyć wiatę fotowoltaiczną, zwykle cechuje lepsza wentylacja paneli PV. A to bezpośrednio przekłada się na efektywniejszą pracę systemu i większe uzyski.

Carport fotowoltaiczny to uniwersalne rozwiązanie, które może sprawdzić się zarówno w obrębie gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Spełniając jednocześnie dwie funkcje (produkując prąd i chroniąc pojazdy), wykazują więcej zalet niż nawet standardowa, dachowa czy gruntowa instalacja PV. Rozwiązanie to warto rozważyć, szczególnie jeśli z różnych przyczyn nie możemy zamontować fotowoltaiki na budynku lub też, gdy potrzebujemy miejsca parkingowego – zamiast zwykłej wiaty.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments