Ceny energii wiatrowej i solarnej mogą spaść!

Według Agencji IRENA, ceny energii pochodzącej z wiatru i słońca do 2025 roku mogą spaść nawet o 59 proc.! A wszystko to będzie możliwe, dzięki dalszemu rozwojowi technologii.

Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?

Energia z OZE będzie tańsza?

W raporcie przygotowanym przez Międzynarodową Agencję Energii Odnawialnej (IRENA) czytamy, że przewidywany jest spadek kosztów energii elektrycznej wytworzonej przez fotowoltaikę aż o 59 proc. do 2025 roku. Agencja ocenia, że niższe koszty wytworzenia będą też dotyczyły energii pochodzącej z wiatru. W przypadku farm wiatrowych na morzach mogą to być koszty niższe o 35 proc., natomiast przy elektrowniach lądowych liczba ta może wynieść nawet 26 proc.

IRENA podkreśla, że zaprezentowane przez nią wyliczenia mają umocowanie w przeszłości – agencja wskazuje, że od 2009 roku ceny paneli fotowoltaicznych spadły o 80 proc., natomiast turbin wiatrowych średnio o ok. 30-40 proc. Było to spowodowane nie tylko postępem technologicznym, ale również wsparciem ze strony rządów. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to w najbliższych latach czekają nas kolejne obniżki kosztów wytwarzania energii z powyższych źródeł.

Walka o OZE w Polsce

Raporty Agencji powinien zachęcić do działania jeszcze więcej państw na rzecz OZE. Czy takie pozytywne analizy sprawią, że polski rząd się ugnie i zmieni politykę w sprawie odnawialnych źródeł? Nie wiadomo, ale pewne jest to, że instytucje związane z OZE w Polsce nie spoczywają na laurach.

Polska Rada Koordynacyjna OZE zaapelowała do Prezydenta RP o skierowanie tzw. ustawy antywiatrakowej (więcej: Ustawa antywiatrakowa została przyjęta!) do Trybunału Konstytucyjnego. Jak wskazuje PRK nowe przepisy są nie tylko kontrowersyjne, ale naruszają także konstytucję i jeśli wejdą w życie, mogą zablokować rozwój energetyki wiatrowej.

PRK nie jest jedynym źródłem krytyki nowych przepisów, od dawna o wiatraki walczy Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. Bardzo sceptycznie do ustawy odnoszą się również specjaliści ze świata energetyki.

Co czeka energię wiatrową w Polsce? Na razie nie wiadomo, ale sytuację może uratować teraz tylko Prezydent…

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments