Ceny mieszkań 2021 – jakie prognozy?

4.04 /5
(Ocen: 56)

Mieszkania w Polsce drożeją – to fakt. Ceny mieszkań nigdy nie spadną? W to wierzy coraz więcej inwestorów. Może to samospełniająca się przepowiednia, a może efekt deficytu nieruchomości… na pewno jednak warunki tak samo sprzyjają rosnącym cenom jak i bańce. W jakim miejscu jest dziś rynek mieszkań w Polsce? Sprawdzamy i analizujemy najnowsze dane.

Co się dzieje na rynku nieruchomości w Polsce (II kw 2021)?

A dzieje się dużo. Polski Ład rezygnuje z Mieszkania Plus i pożycza pomysł na program mieszkaniowy od Platformy Obywatelskiej, ale zmienia go niczym uczeń ściągający pracę domową od bardziej rezolutnego kolegi – czyli tak, żeby nikt się nie poznał 😉

Chodzi oczywiście o Mieszkanie dla Młodych. Tym razem w wydaniu kredytów hipotecznych bez wkładu własnego, bonów mieszkaniowych – czyli rząd szykuje wszystko, to co napędzi popyt na mieszkania, ale nie zwiększy bezpośrednio ich podaży.

Polski Ład dla rynku mieszkaniowego w krótkiej perspektywie poprawi zdolność kredytową osób, które tej zdolności nie posiadały lub miały ją ograniczoną. Na dłuższą metę zwiększy ceny mieszkań w Polsce. Tym samym wykluczy więcej osób chcących kupić swoje pierwsze mieszkanie.

Bańka mieszkaniowa w Polsce – czy już jest w 2021 roku?

Druga rzecz to rosnący trend zakupów spekulacyjnych na rynku nieruchomości. Paradoksalnie o tym, czy jest bańka mieszkaniowa, dowiemy się, gdy dojdzie do krachu. Ale już dziś wiemy, że rynek mieszkań w 2021 roku podgrzewają niezdrowo takie zjawiska jak:

  • Ultra niskie stopy procentowe (stopa referencyjna = 0,10%)

Niskie stopy procentowe to tani kredyt hipoteczny (banki udzieliły w lipcu 2021 rekordowej liczby hipotek!) oraz rosnąca inflacja. To niewidoczny transfer pieniędzy od osób posiadających oszczędności (które nie “pracują”) do osób zadłużonych (spłacających kredyt). W ten sposób wypycha się na rynek mieszkaniowy niedoświadczonych inwestorów, którzy chcą ochronić swoje oszczędności przed inflacją. I oczywiście zyskać. Bo (i tu drugie zjawisko):

  • Rośnie przekonanie wśród Polaków, że ceny mieszkań nigdy nie spadną

Co kluczowe wiara we wzrost wartości nieruchomości może być tymczasowo samospełniającą się przepowiednią. W dłuższej perspektywie może to oznaczać jednak czarowanie rzeczywistości i pompowanie bańki. Większa bańka mieszkaniowa, to większa korekta cen i większa panika na rynku mieszkaniowym.

  • Ponad 70% mieszkań jest kupowanych za gotówkę (m.in. przez inwestorów)

Z czego 48% transakcji na rynku wtórnym w 2020 roku miało charakter inwestycyjny. Skoro w sytuacji pandemii, malejących stóp wzrostu z inwestycji w nieruchomości, na rynku przybywa spekulacji, to trudno nie brać na poważnie ostrzeżeń o ryzyko narastania bańki mieszkaniowej w Polsce.

Warunki panujące na rynku mieszkaniowym sprzyjają spekulacji. Jednak na dynamikę cen mieszkań w 2021 roku wpływają też inne czynniki. Są to rosnące koszty materiałów budowlanych (gdzie wzrost cen np. o +100% r/r już nikogo nie dziwi). I jak zwykle w Polsce brakuje mieszkań. Skoro strukturalnie na rynku panuje wysoki popyt, którego nie zaspokaja podaż, to wynik jest prosty – ceny mieszkań rosną. Potwierdzają to najnowsze dane od NBP.

Drobny efekt łagodzący akcję kredytową ma ostatnia nowelizacja Rekomendacji S. Jej wprowadzenie oznacza, że zdolność kredytowa w 2021 roku będzie mniejsza, bo liczona maksymalnie na okres 25 lat.

Ceny mieszkań w 2021 roku od stycznia do czerwca

Przełom 2020/2021 roku to nawet nie tyle przykład korekty na rynku mieszkaniowym, ile po prostu spadek dynamiki cen nieruchomości w Polsce. Dziś mieszkania zaczynają znów drożeć w tempie dwucyfrowym. Spójrzmy np. na ceny transakcyjne na rynku pierwotnym.

(źródło: NBP; opracowanie: enerad.pl)

Nieco mniej zdrożały ceny mieszkań używanych. W 7 największych miasta o +6% r/r. Uzupełnijmy jeszcze perspektywę o sierpniowy odczyt inflacji na poziomie 5,4% r/r.

zmiana cen mieszkań na rynku wtórnym w II kwartale 2021

(źródło: NBP; opracowanie: enerad.pl)

Więcej światła na ceny mieszkań w 2021 rzuca jeszcze indeks hedoniczny. Tu w II kwartale widzimy odbicie dynamiki.

Indeks hedoniczny cen mieszkań w II kwartale 2021

(źródło: NBP; opracowanie: enerad.pl)

Prognoza cen mieszkań na drugą połowę 2021 roku

Podtrzymujemy ocenę, że po lekkim dołku w IV kw 2020 / I kw 2021, dynamika cen mieszkań urośnie wyżej niż o około +5% r/r. Tym razem jednak granica wzrostu +10% r/r dla cen nieruchomości nie będzie stanowiła problemu.

W związku z tym, że pandemia już nie zaskoczy po raz drugi, można też pokusić się o prognozę długoterminową cen nieruchomości. Wykluczając inne nieprzewidywalne zdarzenia, praktyczne zastosowanie ma nadal cykl Kuznetsa. Ten wskazywałby, że szczyt cen mieszkań zostanie osiągnięty w 2023 roku.

Co o cenach mieszkań w 2021 roku mówią dane z 2020 roku?

W ostatnim latach nieruchomości drożały w szybkim tempie, powyżej +10% r/r. Wpływ pandemii na rynku mieszkań dało się dopiero odczuć pod koniec 2020 roku. Dynamika cen zmalała do ok. +5-7% r/r. Ostatnie kilkanaście miesięcy, dobrze obrazuje wykres przedstawiający indeks hedoniczny (skorygowany o jakość sprzedawanych lokali) dla mieszkań używanych.

Indeks hedoniczny ceny mieszkan używanych w 2020 roku

(źródło: NBP; opracowanie: enerad.pl)

We wrześniu 2020 roku prognozowaliśmy, że najbliższe miesiące będą prezentowały zakres dynamiki wartości nieruchomości między -5% a +5% (rok do roku, w cenach transakcyjnych). Spodziewaliśmy się też większych spadków na rynku wtórnym, co potwierdzają dane z końca 2020 roku. Jednak wskazany zakres zmian dla cen mieszkań, skłania się bardziej ku jego górnej granicy – a nawet jest bliżej +10% r/r np. według średnich cen transakcyjnych za m2 mieszkania w 10 miastach w Polsce.

zmiana ceny transakcyjnej nowych mieszkań w 2020 roku

(źródło: NBP; opracowanie: enerad.pl)

Zmiana ceny transakcyjnej używanych mieszkań w 2020 roku

(źródło: NBP; opracowanie: enerad.pl)

Za to w porównaniu kwartał do kwartału (III 2020/IV 2020) ceny nowych mieszkań spadły w 7 miastach (-0,81%). Bardziej odporny na kryzys jest rynek grupy 10 miast w Polsce (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opole, Rzeszów, Szczecin, Zielona Góra). Choć dynamika kw./kw. nie przekracza +3%.

Czy w takim razie 2020 rok wyznaczył już linie trendu na najbliższe miesiące? Czy ceny mieszkań w 2021 roku zbliżą się dynamiką do zera a ich amplituda przechyli się w drugą stronę wskazując nam nadchodzącą (może nawet już obecną?) korektę na rynku nieruchomości? Niekoniecznie. Od 2021 roku mamy nowe i bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące energooszczędności budynków. W dodatku rząd przyjął ustawę o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. To sprawia, że budowa nieruchomości musi być droższa.

Co ciągnie ceny mieszkań 2021 w górę, a co w dół?

Rynek nieruchomości połączony jest m.in. z rynkiem pracy, sektorem finansowym (kredyty hipoteczne, stopy procentowe, inflacja, inwestorzy), rynkiem najmu, branżą deweloperską czy polityką mieszkaniową rządu. Liczba czynników potęguję tylko niepewność prognoz długoterminowych. A przecież nadal musimy sobie radzić z pandemią. Na ceny mieszkań w 2021 roku działają różne siły. Które z nich oddalają od nich spadki? A które wręcz przeciwnie?

Czemu ceny mieszkań w 2021 roku mogą wzrosnąć?

Na początku tego roku zaczęły obowiązywać bardziej restrykcyjne standardy techniczne dla budynków (WT 2021). Wznoszenie nowych budynków stanie się droższe. W dodatku Rada Ministrów przyjęła ustawę, która wprowadzi Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. DFG na pewno zwiększy bezpieczeństwo kupujących mieszkanie z rynku pierwotnego. Pytanie jednak, jak te obowiązki przełożą się na ceny nowych mieszkań? Czy deweloperzy zmniejszą marże? Czy może jednak koszty za WT 2021 i Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ostatecznie zostaną przerzucone na kupujących? Prawdopodobnie tak.

Niskie stopy procentowe, wysoki poziom inflacji i brak innych alternatyw dla inwestycji – to kolejne powody, dlaczego rynek nieruchomości w 2021 będzie dalej rósł. Szacuje się, że zakup mieszkania w celu inwestycyjnym to ok. 2/3 sprzedanych nieruchomości w Polsce. Oczywiście rośnie też przez to ryzyko powstania spekulacyjnej bańki cenowej. Wystarczy, że inwestorzy i kupujący nie będą dopuszczali do wiadomości, że wartość nieruchomości może spaść (a tutaj też jest kilka czynników, które mogą to sprawić).

Banki zmniejszyły wkład własny w 2021 roku. Teoretycznie mamy już tyle samo ofert z 10% wkładem własnym jak przed pandemią. W praktyce, instytucje finansowe stosują liczne wyjątki i ograniczenia. To znaczy, że możliwość spadku o 10% wartości nieruchomości oddaliła się. Jednak nie wszędzie i dla każdej nieruchomości w taki sam sposób. W każdy razie kredytobiorcy będą dalej mieli dostępny wyjątkowo tani kredyt hipoteczny. A to na pewno nie działa na spadki cen mieszkań w 2021 roku.

Ceny mieszkań będą rosły z powodów strukturalnych samego rynku nieruchomości w Polsce. Mamy bowiem duży deficyt lokali mieszkalnych i nienadążającą podaż za popytem. Brakuje skutecznej polityki mieszkaniowej. Właściwie sami politycy są grupą, której zależy na wzroście cen mieszkań. Sami są często właścicielami kilku nieruchomości. To raczej jest głównym powodem (a nie babcia z mieszkaniem w centrum miasta) braku wprowadzenia podatku katastralnego (np. pobieranego dopiero od drugiej nieruchomości). Tak samo na stabilnym wzroście wartości nieruchomości zależy bankom, deweloperom i inwestorom.

Czemu ceny mieszkań w 2021 roku mogą spaść?

Skutki pandemii na rynku nieruchomości zaczęliśmy odczuwać dopiero pod koniec 2020 roku. Sytuacja w gospodarce wcale nie jest absolutnie pewna. Na przykład najnowsze dane GUS o zatrudnieniu informują nas o pierwszym od 2004 roku spadku zatrudnienia (-2% r/r). Na szczęście dla koniunktury przeważają optymistyczne dane i prognozy. Na zdecydowaną poprawę trzeba będzie jednak poczekać do drugiej połowy roku.

W każdym razie rynek pracy nadal nie jest w najlepszej kondycji. I nie ma pewności jak będzie się miał w I i II kwartale 2021 roku. Za to pewnym czynnikiem wskazującym na korektę cen nieruchomości jest rynek najmu. Tu popyt spadł o ok. 30-40%.

Zmiana stawek najmu w 2020 roku

(źródło: PKO BP)

Wyraźna korekta cen mieszkań w 2021 roku (powyżej -5% r/r) jest uzależniona od tego, jak poradzi sobie gospodarka z kolejną III falą zachorowań i ewentualnymi obostrzeniami.

Rynek nieruchomości w 2021 roku a prognozy ekspertów

Jeżeli chcemy przewidzieć sytuację na rynku mieszkaniowym w Polsce, warto sprawdzić analizy banków. Oczywiście zależy im na stabilnym wzroście wartości nieruchomości, ale chcą też uniknąć bańki spekulacyjnej. Problemy deweloperów i klientów dotykają ich tak samo, dlatego prognozy instytucji finansowych są bardziej obiektywne. W ostatnim czasie pojawiły się trzy interesujące raporty.

Prognoza cen mieszkań na 2021 rok według Pekao SA

Tak na przykład przewiduje najbliższe miesiące na rynku mieszkań bank Pekao SA:

Prognoza dla rynku nieruchomości w Polsce 2021-2022 według Pekao SA

(źródło: Pekao SA)

Według analizy Pekao SA korekta cen mieszkań właśnie ma miejsce i będzie trwała maksymalnie od końca II kwartału 2021 roku.

Credit Agricole i ceny nieruchomości w 2021 roku

A tak wygląda prognoza od ekspertów banku Credit Agricole:

Prognoza cen mieszkań w 2021 roku według Credit Agricole

(źródło: Credit Agricole)

Powyższa analiza przedstawia scenariusz stopniowego spadku dynamiki cen mieszkań w Polsce już od 2020 roku.

PKO BP o cenach mieszkań w 2021 roku

Obszerną analizę (aktualną dla I kwartału 2021 roku) przedstawił bank PKO BP.

Czynniki oddziałujące na ceny mieszkań w 2021 roku według PKO BP

(źródło: PKO BP)

Według analityków największego banku w Polsce, ceny nieruchomości w bieżącym roku będą kontynuować wolniejszą ścieżkę wzrostów rozpoczętą w 2020 roku. Przewidują też możliwość lokalnych spadków cen. Taka sytuacja ma trwać do III kw. 2021 roku.

Z powyższych informacji wyłania się ciekawy obraz dynamiki cen na rynku nieruchomości w 2021 roku. Podzielimy się zatem naszą prognozą i przemyśleniami. W I kwartale 2021, ceny mieszkań prawdopodobnie zanotują wyraźną korektę (przede wszystkim rynek wtórny). W związku z rosnącymi kosztami budowy, nowe mieszkania będą drożały – dla 7 miast – w tempie ok. +3% (r/r). Generalnie odchylenie w zakresie między -5% a +5% dla dynamiki cen mieszkań skieruje się w pierwszej połowie roku 2021 w stronę korekty, aby po drugiej połowie zbliżyć się w granice wzrostów ok. +8/9% (r/r).

Ekonomiści rysują na wykresach litery, znaki i pierwiastki?

Krótko po tym, jak pandemia okazała się być Czarnym Łabędziem zaroiło się od różnych scenariuszy gospodarczych dla okresu po koronawirusowym. Eksperci wzięli “na warsztat” np. wskaźnik PKB, którego krzywa miała według różnych scenariuszy przyjąć kształt litery L, W, V itd. Obok liter pojawił się jeszcze znak pierwiastka, a nawet marki sportowych butów, dzielącej swą nazwę z grecką boginią zwycięstwa.

Oczywiście wystarczy trochę dobrych chęci i znajdziemy dane potwierdzające lub zaprzeczające każdemu z tych scenariuszy. Pod przykrywką rygoru danych, modele ekonomiczne to stale opowieść.

Liczby, statystyki i modele nie odzwierciedlają rzeczywistości, ale mogą być użyteczne. Po co o tym wszystkim pisać przy okazji prognozy cen mieszkań w 2021 roku? Bo w każdej prognozie trzeba, gdzieś postawić kropkę. Masa informacji i danych, które można wziąć pod uwagę jest nieograniczona.

Co wpływa na ceny mieszkań?

W przypadku cen mieszkań w grę wchodzą setki czynników, które wzajemnie wpływają na siebie: inflacja, rynek pracy, kredyty hipoteczne, budownictwo mieszkaniowe, alternatywne inwestycje, deficyt mieszkaniowy… wszystko to i jeszcze więcej, uszczegółowione do miejsca, czasu i relacji między sobą.

Żaden model ekonomiczny nie jest w stanie uwzględnić całokształtu zdarzeń. A w dodatku poza horyzontem prognoz znajduje się terra incognita poznania, czyli to czego nie wiemy, że nie wiemy. Bo kto przed koronawirusem przewidywał, że na ceny mieszkań może wpłynąć światowa pandemia? A przecież teraz wydaje się to oczywiste – w historii ludzkości nie jeden raz pojawiały się niebezpieczne choroby.

Pandemia lub inne zdarzenie, którego prawdopodobieństwo zajścia jest bardzo małe, ale – gdy mimo to, do niego dochodzi – ma ogromny wpływ na rzeczywistość, określane jest “Czarnym Łabędziem”. Dlatego Nassim Taleb (ekonomista, który ukuł to pojęcie) podkreśla, że cała wiedza zawarta w modelach, może być pozbawiona znaczenia w zderzeniu z ekstremalnym zjawiskiem.

Przewidywanie cen mieszkań 2021 w czasie pandemii

Czy to oznacza, że nie warto tworzyć prognoz? Oczywiście, że nie. Ale np. opieranie się w planowaniu, tylko na uśrednionych danych z przeszłości omija ekstremalne i kluczowe informacje. Jak to ma się do cen mieszkań w 2021 roku?

Pandemia nie minęła. Na polskim rynku mieszkaniowym trudno szukać analogii, aby poznać i przewidzieć prawidłowość dla wysokości cen nieruchomości w 2021 roku. Aktualne dane dla cen mieszkań pochodzą z II kwartału 2020 roku. Co z nich wynika? Na razie wartość nieruchomości rok do roku rośnie (na rynku pierwotnym o ok. 6% r/r dla cen transakcyjnych).

Rynek pierwotny ceny transakcyjne w II kwartale 2020 roku

(źródło: NBP; opracowanie: enerad.pl)

Taleb podkreśla wagę zjawisk ekstremalnych w odróżnieniu od zdarzeń typowych (“naturalnych”). Popularność jego myśli nie wynika jednak z liczb, ale obrazowego przedstawienia “Czarnego Łabędzia”. Opowieść góruje nad danymi. Albo lepiej – informacje (nawet ogromny ich zbiór) to jeszcze nie wiedza. Czy narracja, która łączy w spójną całość rozproszone fakty, może dać nam np. odpowiedź na to, czy w 2021 roku warto kupić mieszkanie?

Posłuchajmy najpierw historii tych graczy na rynku, którym zależy na udanej sprzedaży mieszkań i kredytów hipotecznych.

Co chcą nam opowiedzieć deweloperzy i banki?

Obraz opustoszałych miast w czasie lockdownu, nie pozwalał uwierzyć, że wysokie ceny nieruchomości nie spadną gwałtownie, tak jak przy poprzednim kryzysie. A właśnie to opowiadali deweloperzy, podkreślając, że są jedną z niewielu branż odpornych na koronakryzys.

Cały problem w tym, że deweloperzy rzeczywiście byli przygotowani na kryzys (wyciągnęli lekcję z poprzedniego). Po drugie, budowlanka istotnie nie była w najgorszej kondycji. Ale nawet deweloperzy mają swój limit wytrzymałości. Bo warunki do prowadzenia działalności uległy pogorszeniu.

Z sektora już napływają pierwsze dane, potwierdzające, że budownictwo mieszkaniowe odczuwa skutki pandemii.

ruch budowlany w budownictwie mieszkaniowym 2020

GUS informuje, że od stycznia do sierpnia 2020 roku liczba rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych była o 4,6% mniejsza niż w tym samym czasie 2019 roku. W dodatku dane od redNet Property Group oraz CBRE pokazują, że sprzedaż mieszkań w II kwartale spadła o połowę. Za to dynamika cen nie uległa tak drastycznej zmianie.

Kupujący czekają na spadki cen nieruchomości. Sprzedaż spadła też z powodu utrudnień wynikających z kwarantanny. Deweloperzy jednak nie mieli zamiaru obniżać cen. Czy sektor budowlany może sobie pozwolić na taką strategię? Im dłużej, tym trudniej utrzymywać narrację, że w budowlance kryzys minął i wszystko ma się dobrze. Jednak i kupujący mieszkanie stoją przed tym samym dylematem. Trzeba sięgnąć do historii banków, by prognoza cen mieszkań na 2021 rok zyskała kolejny wymiar.

Banki troszczą się o zdolność kredytową Polaków?

Według danych BIK popyt na kredyty hipoteczne właściwie się odbudował. To strona podażowa zwleka z powrotem do przed pandemicznych wskaźników sprzedaży. Czyli jednak nie każdy kupujący może sobie pozwolić, na to żeby grać na czas. W końcu jest ryzyko, że ceny mieszkań w 2021 roku mogą równie dobrze wzrosnąć.

Nie zapominajmy też na zakup mieszkania jest też traktowany przez dużą część klientów jako inwestycja. W związku z rekordowo niskimi stopami procentowymi, tanim kredytem, inflacją i brakiem alternatyw dla lokowania kapitału – nieruchomości mogą być obiektem zainteresowania inwestorów

Instytucje finansowe nie ukrywają, że ich potencjalne zyski maleją. W pewnym momencie pojawiło się też ryzyko credit crunch (zapaści kredytowej) w Polsce. Przez pandemię zmniejszyła się zdolność kredytowa Polaków. Niektóre banki zwiększyły wymagany wkład własny w 2020 roku.

Zrodził się nawet pomysł, aby państwo dopłacało do wkładu własnego dla osób starających się o kredyt hipoteczny na pierwsze mieszkanie. Klient miałby wnieść 10% wartości nieruchomości a pozostałe 10% to dotacja BGK.

Banki widzą w kryzysie szansę, aby rząd ulżył im niższym podatkiem bankowym lub dotacjami. Ale nie chcą zmniejszać limitów bezpieczeństwa przy kredytach hipotecznych. Czyżby banki wyciągnęły jakąś lekcję z poprzedniego kryzysu? Na to wygląda. Na krótką metę to wpłynie negatywnie na akcję kredytową, ale w dłuższej perspektywie chroni sektor przed krachem.

Jakie będą ceny mieszkań w 2021 roku?

Czy można połączyć ze sobą historie opowiadane nam przez banki, deweloperów i chętnych na zakup mieszkania?

Struktura rynku mieszkaniowego w Polsce (to jest przeludnienie mieszkań, deficyt nieruchomości, drogi i niekomfortowy najem, nieruchomość jako względnie bezpieczna lokata kapitału) jest siłą, która utrzymuje ceny mieszkań w ryzach.

Banki chciałyby udzielać więcej kredytów hipotecznych, ale podwyżki wkładu własnego pokazują, że spadek cen nieruchomości o ok. 10% jest brany przez nie pod uwagę. Chociaż wycofanie się we wrześniu ING z podwyżki wkładu własnego (to jeden z bardziej konserwatywnych banków), pokazuje, że ryzyko nie jest tak poważne.

Ostatni kryzys nauczył instytucje finansowe ostrożności. Tak samo deweloperów, którzy dzięki lepszemu przygotowaniu mogą teraz przedstawiać swoją kondycję w najlepszym świetle. I nie będzie w tym zbyt wiele udawania. Chociaż, jeśli sprzedaż mieszkań dalej będzie spadała to w 2021 roku zobaczymy pierwszą korektę na rynku.

Jak duża to będzie korekta? Cóż. Patrząc na zainteresowanie kredytami hipotecznymi w bankach, popyt już jest duży. Po prostu wielu Polaków nie stać na kredyt hipoteczny w czasie koronawirusa. Widzą to też deweloperzy, zatem najpierw możemy liczyć na większe możliwości przy negocjacji cen, rabaty i promocje. Ceny mieszkań w 2021 roku mogą stanąć w miejscu – a przy inflacji to oznacza, że realnie stanieją. Obniżka do 5% r/r także wchodzi w grę.

O tym, jak daleko zajdzie korekta (jeśli zajdzie) zdecydują czynniki, których nie można obecnie z zadowalającą precyzją przewidzieć – rynek pracy, sprzedaż mieszkań, inwestycje w mieszkania i akcja kredytowa.

Ceny mieszkań po 2021 roku – prognoza na dalszą przyszłość

To, co dziś trzyma ceny mieszkań w ryzach, jutro może być powodem do ich załamania. Pandemia przypomniała znaczenie zjawisk ekstremalnych i błędy modeli ekonomicznych opartych, tylko na ekstrapolacji informacji z przeszłości. Ale, te dwa stany można jeszcze uzupełnić o trzeci.

Nie tylko ekstremalne zjawiska decydują o kształcie rzeczywistości. Np. zmiany klimatyczne są stopniowe, ale niebagatelne dla cywilizacji. Nassim Taleb jako ilustrację Czarnego Łabędzia przytaczał przykład z indykiem, aby pokazać, że historia nie pełza, ale postępuje skokowo.

W skrócie – codzienne karmienie i ochrona przed drapieżnikami, utwierdzają indyka w przekonaniu, że ze strony ludzi nie czeka go nic złego. Święto Dziękczynienia sprawia jednak, że przekonanie to musi ulec rewizji.

Za to zmiany klimatu można zilustrować przykładem żaby znajdującej się w garnku z wodą, której temperatura stopniowo się podwyższa. Szybki wzrost temperatury i żaba wyskoczy. Ale powolny jej wzrost sprawi, że płaz się ugotuje.

Co czeka polski rynek mieszkań za kilkanaście lat?

Na polskim rynku mieszkań takim zjawiskiem powoli narastających problemów jest demografia. Mediana wieku w Polsce, w 2040 roku będzie wynosiła dokładnie 50,2 lat. Będziemy najszybciej starzejącym się społeczeństwem w UE. To oznacza wyzwanie dla rynku pracy, systemu emerytalnego i oczywiście rynku mieszkań.

Dziś inwestycja w mieszkanie wydaje się być idealnym planem na długoterminowe ulokowanie kapitału. Jednak za 20 lat deficyt mieszkaniowy może być o wiele niższy, lub mieć inną formę.

A nawet jeśli dynamika cen nieruchomości będzie nadal rosnąć, to w coraz trudniejszym położeniu będą znajdować się młode osoby. Próg wejścia w posiadanie pierwszego mieszkania będzie jeszcze wyżej niż dziś. To raczej nie zachęci do zakładania rodziny, więc problem demograficzny będzie dalej narastał…i tak pętla koło się zamyka.

Ceny mieszkań 2021 – co będzie?

Banki naciskają, żeby poluzować ich kordon podatkowy. Chciałyby udzielać więcej kredytów hipotecznych, ale znają ryzyko i wolą czekać na klientów, którzy uzbierają choćby minimalny wkład własny w 2021 roku.
Za to deweloperzy trzymają w uścisku ceny mieszkań. Jeśli wytrzymają grę na spadki z klientami, to po korekcie w 2021 roku nie będzie już śladu. Chociaż opowieść o tym, że ceny będą rosły jak w szczycie hossy, można sobie włożyć między bajki.

Po danych BIK na temat kredytów mieszkaniowych widać też, że wróciło już zainteresowanie zakupem własnego M. Prawdopodobnie 2021 rok na rynku nieruchomości będzie dążył do równowagi między -5% a +5% dynamiką zmiany cen. Tylko kolejne negatywne i zaskakujące zjawisko może spowodować, że ceny spadną o więcej niż 10%.

Powyższa prognoza dynamiki cen, jest podana względem cen transakcyjnych i nominalnych dla większych miast w Polsce łącznie. Większych spadków należałoby się spodziewać na rynku wtórnym niż na pierwotnym.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
1 września 2021 23:24

To kupować teraz mieszkanie w Krakowie czy czekać i w następnym roku? Trudno teraz znaleźć coś w ładnej kamienicy a żeby była winda – to już luxus. Teraz ceny na rynku głównym w Krakowie to od 11 000 wzwyż i to takie do generalnego remontu z brakiem księgi wieczystej lub na alejach gdzie jest hałas i pył od aut lub parter … za dobre trzeba dać 15 000 zl z metra (3 pietro, balkon, winda, oryginalny parkiet i drzwi i ogrzewanie miejskie) :// A mieszkań do sprzedania jest bardzo mało i żydki tez nie chcą teraz sprzedawać tylko wolą wynajmować :/// czy będzie w 2022 taniej – bo chciałabym kupić ale nie na nic ciekawego i taniego na rynku:/ A mam już dość wynajmować i gnieść się w małym mieszkanku ;// Bardzo proszę o poradę

edward
edward
22 września 2021 13:44
Odpowiedz do:  Anna

kupuj bo taniej nie bedzie…czytasz na pewno duzo na ten temat rozne artykuły,sponsorowane itp.Na pewno i nie wazne co kto mowi …w polsce mieszkan jest za mało!!!było i jeszce bedzie przez ładnych pare lat..brak sa ponad 3 mln…jak beda to bedzie konkurencja i sie uspokoi…zeby tyle wybudowac 12-15 lat

GM71
GM71
27 lutego 2021 11:53

Gdzieś ostatnio czytałem, że ceny mieszkań mają wzrosnąć w 2021 roku przez wprowadzone przepisy dot. m.in. ocieplania. Myślę, że nie ma co ryzykować i dlatego skorzystałem z sytuacji epidemii i kupiłem tanie mieszkanie w Piasecznie. Dla mnie w sam raz

B.S.
B.S.
24 stycznia 2021 01:24

Tylko kolejne negatywne i zaskakujące zjawisko, czytaj ze zrozumieniem…

Lukasz
Lukasz
7 listopada 2020 20:18

Wlasnie mamy to wspomniane w artykule negatywne zjawisko.. czekamy zatem na -10%