URE wezwał do składania wniosków taryfowych 2016

4.9 /5
(Ocen: 40)
Taryfy prądu dla gospodarstw domowych nadal są regulowane przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) – Regulator wezwał właśnie dystrybutorów oraz sprzedawców do składania wniosków taryfowych dla dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej. Co to oznacza dla nas? Czy od nowego roku czekają nas podwyżki cen prądu?

Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?

URE wezwał do składania wniosków

URE wezwał dystrybutorów oraz sprzedawców energii elektrycznej do składania wniosków taryfowych. Do 17 listopada br. dystrybutorzy zobowiązani są złożenia dokumentów. Wniosek zawierający również m.in. wysokość budżetu rezerwy mocy, złożyły już Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To właśnie od działań PSE uzależnione są stawki operatorów.

Natomiast, do 23 listopada br. na przedłożenie wniosków taryfowych mają czas sprzedawcy urzędowi (m.in. Tauron, Enea, Energa), w wyniku regulacji sprzed lat, zwolnieni z tego obowiązku są RWE oraz Tauron Sprzedaż GZE (więcej o tym: Vattenfall i RWE wygrały proces z URE).

Czy czekają nas podwyżki cen prądu?

Wielu odbiorców taryf G (m.in. taryfy G11, taryfy G12) zastanawia się, jakie będą ceny za prąd w 2016 roku. Nie powinno to dziwić, gdyż rachunki za energię elektryczną są zawsze całkiem sporym obciążeniem dla domowego budżetu.

Według wielu znaków na niebie wszystko wskazuje na to, że z pewnością w górę pójdzie stawka jakościowa – jest to związane z podniesieniem kosztów utrzymania rezerw mocy. W tym roku była to kwota na poziomie 400 mln zł, przy stawce referencyjnej 37,28 zł/MWh. W 2016 roku koszty mogą sięgnąć nawet 700 mln zł, a sama stawka może wynieść 41,20 zł/MWh.

Na razie pozostaje nam czekać na złożenie wniosków przez firmy energetyczne i zatwierdzenie taryf przez URE. W tym czasie zachęcamy Was do szukania oszczędności – możecie sprawdzić ceny energii elektrycznej w naszej porównywarce cen prądu, a także przeliczyć koszty poboru energii w Waszych domach i firmach za pomocą naszego kalkulatora zużycia prądu.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
ha
ha
2 lutego 2016 12:25

Zmieni się opłata dystrybucyjna stała czy zmienna., czy obie ?

Agnieszka Fodrowska
Agnieszka Fodrowska
2 lutego 2016 15:04
Odpowiedz do:  ha

Witam, zmiany w cenach przy opłacie stałej i zmiennej zależą od danego dystrybutora. Jeśli chodzi o opłaty przejściowe i jakościowe to są one jednakowe dla wszystkich dystrybutorów. Aktualnie obowiązujące ceny może Pani znaleźć na stronie swojego OSD. Pozdrawiam.