Ciekawostki z sektora bankowego odc. 1

3 /5
(Ocen: 2)

Cotygodniowe zestawienie wiadomości ze świata finansów ma za zadanie przybliżyć nowości, jakie pojawiają się w całym sektorze. Kredyty hipoteczne nie są wyciętym, niezależnym elementem. Funkcjonują w przypisanej rzeczywistości. Elastycznie reagują na zaistniałą sytuację, różne posunięcia mają swoje reperkusje w całej branży. Dlatego warto być na bieżąco i zainteresować się finansami!

Pekao stawia na technologię

Użytkownicy kont w Pekao zdążyli już przyzwyczaić się do oddzielnych aplikacji służących do bankowania i płacenia. Dlatego nowe rozwiązanie na iOS i Android budzi niemałe zainteresowanie. Bank w drugiej połowie roku ma wprowadzić usługę mobilną opartą o odcisk palca – biometrię. W ten sposób będzie można się zalogować do konta, potwierdzić przelew, jak również płatność. usługa ma się nazywać PeoPay.
To nie koniec nowości. Ułatwić ubieganie się o hipotekę ma kolejna aplikacja mobilna. Będzie miała za zadanie uprościć procedurę składania wniosku o kredyt hipoteczny. System ma obliczyć zdolność kredytową, umożliwić złożenie wniosku zdalnie i przez internet dostarczyć odpowiedź. Jednak dokumenty będą musiały zostać złożone osobiście w oddziale banku. Takie rozwiązanie jest znane z kredytów konsumpcyjnych, Pekao wśród banków oferujących hipotekę byłoby prekursorem. Samo rozwiązanie bardzo przypomina np. nasz kalkulator kredytu hipotecznego, aplikacja jest nieskomplikowana i chwalona przez użytkowników.
Biorąc pod uwagę zmiany własnościowe w banku, aktywność prezesa Luigi’ego Lovaglio wydaje się nieprzypadkowa. Bank znajdzie się w polskich rękach, a urzędujący Włoch chce pokazać, że jest właściwym człowiekiem, na właściwym stanowisku.

Problemy Deutsche Banku

Dwa lata temu bank odnotował poważne straty, prawie 7 mld. euro. Obecnie straty wyniosły mniej, bo 1,4 miliarda, a to i tak dużo więcej, niż spodziewali się obserwatorzy. Przez co na wartości straciły akcje Deutsche Banku. Mimo, że jest lepiej, nie można powiedzieć, że jest już dobrze. Na taki obraz wpływ miała potężna kara nałożona w Stanach Zjednoczony za nieprawidłowo udzielane kredyty hipoteczne przed kryzysem. Obecnie wciąż bank boryka się z oskarżeniami związanymi z rosyjskim rynkiem papierów wartościowych – miał tam prać pieniądze. Przed zarządem stoi również problem cyfryzacji.
Zarząd banku uspakaja, perturbacje mają być chwilowe a Deutsche Bank ma wyjść na prostą.

Ministerstwo finansów zmniejszy rolę WIBOR?

W resorcie pojawił się nowy pomysł, by zastąpić WIBOR – Warsaw Interbank Offered Rate, stopą referencyjną NBP. Dotychczasowe rozwiązanie opierało się na stawkach oprocentowania, na jakich banki mogły sobie wzajemnie pożyczać pieniądze. Nowe rozwiązanie, stopy procentowe wyznaczane przez Radę Polityki Pieniężnej wydają się stabilniejsze. Z drugiej strony WIBOR zawsze był ściśle powiązany z stopą referencyjną NBP. Należy pamiętać, że WIBOR jest podatniejszy na wpływ wahań rynków finansowych, narzucone z góry stopy procentowe są ponad tym.

UOKiK wydał kolejny istotny pogląd w sprawie kredytu frankowego

Tym razem sprawa dotyczy banku Millennium i postępowań przed warszawskimi sądami. W nich kredytobiorcy ubiegają się od banku o zwrot opłat pobranych w oparciu o niesłuszną waloryzację kwoty kredytu i rat zobowiązania, oraz ubezpieczenia dodatkowego, niskiego wkładu własnego. UOKiK poparł konsumentów. Wyrok jeszcze nie zapadł, a Millenium nie zgadza się z opinią.

Następne zestawienie już za tydzień. Oprócz bieżących zagadnień zastanowimy się nad sukcesem odwróconej hipoteki w innych państwach europejskich. Czy rozwiązanie przyjmie się również w Polsce? Czy koszty takiej usługi są adekwatne do obiecywanych zysków?

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments