CITO S.C. Dochodzenie Odszkodowań – opinie i recenzja

Firma odszkodowawcza CITO działa na rynku już od 15 lat i od tego czasu otworzyła swoje oddziały w Szczecinie, Poznaniu, Krakowie oraz Warszawie. Warto jednak wiedzieć, że świadczy też usługi na terenie całej Polski. Specjalnością CITO S.C. jest dochodzenie odszkodowań komunikacyjnych, osobowych oraz majątkowych. Firma ta podejmuje się też roszczeń dotyczących szkód chemicznych. Jak CITO S.C. radzi sobie w branży odszkodowawczej? Zobacz nasz artykuł!

Jakie usługi świadczy firma CITO S.C.?

Firma CITO działa na rynku od 2005 roku jako biuro pomocy prawnej wspierające w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych. W ramach tej działalności oferuje pomoc, gdy staramy się o:

 • odszkodowanie komunikacyjne,
 • odszkodowanie osobowe,
 • odszkodowanie majątkowe,
 • odszkodowanie z tytułu szkód chemicznych.

Dla osób, które w wyniku kolizji straciły auto, szczeciński oddział firmy CITO oferuje wynajem samochodów.

Warto wiedzieć, że jeżeli nasz pojazd został uszkodzony w wyniku wypadku, to przysługuje nam <samochód zastępczy z OC sprawcy kolizji.

Jak widać, brakuje w ofercie CITO S.C. usług zajmujących się roszczeniami od banków lub odszkodowaniami podróżnymi/lotniczymi. Jednak specjalizacja w zakresie szkód rzeczowych czy osobowych może sprawiać, że właśnie w tych odszkodowaniach firma CITO spełni nasze oczekiwania.

W jaki sposób działa firma CITO Odszkodowania?

Odpowiedź na to pytanie może wskazywać już sama nazwa firmy. Cito, to w łacinie przysłówek, określający działanie jako “szybkie, prędkie, niezwłoczne”. Czy wybór nazwy to opis działania firmy, czy może życzenie mające wpłynąć na rzeczywistość? Trudno stwierdzić.

CITO S.C. w przypadku dochodzenia roszczeń podejmuje się działań, które są typowe dla firm odszkodowawczych:

 • nie pobiera opłaty za analizę sprawy,
 • zbiera wymaganą dokumentację,
 • prowadzi negocjacje,
 • reprezentuje poszkodowanego w sądzie.

W dodatku firma CITO oferuje za darmo samochód zastępczy na czas naprawy lub wypłaty odszkodowania za szkodę całkowitą. Dlaczego za darmo? Bo koszty najmu pokrywa ubezpieczyciel z OC sprawcy kolizji, a odzyskaniem ich zajmie się już firma CITO S.C.

Choć CITO S.C. ma biura w Szczecinie, Poznaniu, Krakowie i Warszawie, to swoje usługi w pomocy prawnej świadczy na terenie całej Polski.

Warto wiedzieć, że gdy nasza sprawa trafi do sądu, naszym pełnomocnikiem może zostać tylko adwokat lub radca prawny. Niestety na stronie CITO brakuje informacji, z jakimi kancelariami współpracuje firma odszkodowawcza.

Nie wiemy zatem w jakim stopniu CITO rzeczywiście jest skuteczne, gdy roszczenie odszkodowawcze nie należy do prostych w uzyskaniu.

Ile prowizji pobiera firma CITO S.C.?

To kolejny minus oferty od firmy odszkodowawczej CITO ze Szczecina – brak konkretnych informacji o kosztach usługi. Oczywiście, jeżeli chodzi o opłaty, to standardowo wynagrodzenie firmy liczone jest jako procent od wygranej. Jaki to procent? Czy liczony jest do całości wygranej? Czy może od kwoty, którą CITO wywalczyło? Różnica może być wyraźna.

Przykład

Towarzystwo ubezpieczeniowe obliczyło, że nasza szkoda (zniszczone auto) w wyniku wypadku komunikacyjnego wynosi 10 000 zł. Kwota jest zaniżona, więc kierujemy się po pomoc do firmy odszkodowawczej, która liczy sobie 25% (z VAT) za uzyskane odszkodowanie. W wyniku ugody z ubezpieczycielem uzyskujemy 15 000 zł odszkodowania. Czyli firma wywalczyła dodatkowe 5 000 zł.

Jeżeli liczyć wynagrodzenie od CAŁOŚCI odszkodowania, to klient zapłaci firmie odszkodowawczej 3 750 zł (15 000 zł x 25%). Za to od wynegocjowanej kwoty 5 000 zł, firma uzyska 1 250 zł.

Pierwszy sposób rozliczenia może zachęcać firmy odszkodowawcze do tego, aby odpuścić walkę o wyższe odszkodowanie na etapie przedsądowym. Inaczej w sądzie trzeba opłacić prawnika albo wyższa kwota jest mało prawdopodobna. Więc prosta kalkulacja sprawia, że lepiej zająć się sprawą nowego klienta niż zwiększyć odszkodowanie w obecnej sprawie.

Jakie są opinie klientów o CITO S.C.?

Firma odszkodowawcza CITO posiada własną wizytówkę w Google Moja Firma oraz udostępnia możliwość recenzji w swoim profilu na Facebooku.

CITO w Google Moja Firma

Recenzje CITO S.C. w Facebooku

Na podstawie tych dwóch niezależnych źródeł, tworzymy nasz ranking kancelarii odszkodowawczych. Zarówno Google jak i Facebook starają się dbać o rzetelność i wiarygodność opinii. Podejrzane komentarze mogą być usuwane lub nie wliczać się do oceny firmy.

Niestety filtry obu firm czasem okazują się nieskuteczne w zderzeniu z działaniami agencji reklamowych. Jeżeli naszą decyzję opieramy na opiniach w internecie, pamiętajmy, aby podchodzić od nich z dużą ostrożnością i zawsze sprawdzić ich wiarygodność.

Opinie o CITO S.C. w Google Moja Firma

Sprawdzając opinie o CITO w wizytówce Google (znajdziemy ją np. pod tym linkiem), spotkało nas miłe zaskoczenie. Nie znaleźliśmy opinii, które wskazywałyby na manipulowanie wynikiem. Co prawda wiele osób komentujących posiada tylko jedną opinię o CITO, ale te, które mają ich więcej:

 • nie posiadają w awatarze stockowego zdjęcia,
 • użytkownicy oceniają podmioty z określonej lokalizacji (najczęściej z okolic Szczecina, gdzie firma ma swoją centralę),
 • opinie wyglądają na unikalne (nie są kopiowane),
 • opinie innych firm nie powtarzają się wśród użytkowników.

Minusem jest, że CITO nie zawsze odpowiada na pytania czy problemy, które napotkali jej klienci. Oceniając wiarygodność opinii w internecie, nie zapomnijmy też sprawdzić i negatywnych ocen.

W przypadku opinii negatywnych o CITO S.C. zauważymy, że w ostatnim czasie firma stara się skontaktować z niezadowolonym klientem, aby rozwiązać problem.

Negatywna opinia o firmie CITO w Google Moja Firma

Zwraca uwagę, że przy negatywnych komentarzach o CITO powtarza się m.in. problem wysokiego wynagrodzenia dla firmy.

Warto jednak wiedzieć, że większość firm odszkodowawczych pobiera opłaty w wysokości ok. 20-30% uzyskanego odszkodowania. Problemem jest to, że wiele firm podaje ceny usług bez podatku. Najlepsze firmy odszkodowawcze zazwyczaj nie oferują prowizji wyższej niż 25% z VAT.

W sejmie leży od 2019 roku projekt ustawy, która miałaby uregulować branżę odszkodowawczą (np. ograniczając maksymalne wynagrodzenie do 20% brutto uzyskanej kwoty odszkodowania). Niestety od tego czasu ustawodawca nie wrócił do prac nad projektem.

Opinie o CITO S.C. Roszczenia Odszkodowawcze w Facebooku

Najwcześniejsze opinie o CITO pochodzą z 2013 roku i od tego czasu regularnie pojawiają się w zakładce “Recenzja”, nowe komentarze:

Wśród nich znajdziemy (aktualnie) tylko jedną negatywną opinię:

Czego dowiemy się ze strony internetowej firmy CITO Dochodzenie Odszkodowań?

Informacji o CITO S.C.  możemy szukać na stronie: citoodszkodowania.pl oraz cito.szczecin.pl. Na marginesie, trochę razi, że oba serwisy nie posiadają protokołu HTTPS, który dziś jest właściwie standardem bezpieczeństwa.

Obie strony podają informacje o świadczonych usługach, znajdziemy tam porady, aktualność i opcje kontaktu. W gruncie rzeczy CITO posiada informacje o wygranych sprawach. Trzeba jednak wyszukać je między innymi artykułami.

Na przykład obecnie najnowszy wpis mówi o wygranej sprawie o kredyt we frankach szwajcarskich. To ciekawe, bo pomoc frankowiczom nie jest eksponowana przez firmę CITO. W artykule mowa o wyroku z dnia 19 maja 2021 r. orzeczonego przez Sąd Okręgowy w Szczecinie.

Szukając jednak informacji w tej ministerialnej wyszukiwarce orzeczeń (https://orzeczenia.ms.gov.pl/) znajdziemy nieprawomocny wyrok z sygnaturą VIII GC 380/20. Zgadza się data, ale na tym koniec podobieństw. Czytając uzasadnienie sądu, można się domyślić, że nie chodzi o sprawę, którą opisuje CITO. Szkoda, że firma nie podaje przy wygranych sprawach sygnatur, co pozwoliłoby uniknąć nieporozumień.

Na stronach prowadzonych przez CITO S.C. brakuje takich danych jak:

 • konkretne koszty usługi,
 • z jakimi prawnikami (radcami prawnymi, adwokatami) współpracuje firma odszkodowawcza,
 • szczegółowe informacje o wygranych sprawach przez CITO (brak sygnatur orzeczeń, przykłady nie są zebrane w jednym miejscu).

CITO S.C. Dochodzenie Odszkodowań – kontakt i podstawowe informacje

Firma CITO S.C. o numerze NIP 9551311522 jest prowadzona przez Filipa Strzebońskiego i swoją działalnością sięga 2005 roku. Zakres świadczonych usług według Polskiej Klasyfikacji Działalności wygląda tak (stan na 16.06.2021):

Działalność firmy CITO s.c. według PKD

(źródło: wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl)

Jak pisaliśmy na początku artykułu, CITO zajmuje się nie tylko roszczeniami odszkodowawczymi, ale oferuje też wynajem pojazdów. Usługi prawne świadczy na terenie całego kraju. Swoją główną siedzibę ma w Szczecinie oraz posiada oddziały w Poznaniu, Krakowie i Warszawie.

Kontakt z CITO S.C.

adres: ul. Szeroka 61/1, 71-211 Szczecin

tel.: +48 91 483 70 14

tel.: +48 508 589 589

mail: biuro@cito.szczecin.pl

Mocne i słabe strony firmy odszkodowawczej CITO S.C.

Specjalnością firmy CITO jest dochodzenie roszczeń o odszkodowania osobowe, komunikacyjne i majątkowe. Zajmują się też szkodami chemicznymi. Opisane na stronie wygrane sprawy, mogą świadczyć o profesjonalnym podejściu. CITO nie waha się podjąć walki o wyższe odszkodowanie na drodze sądowej. Niestety ta firma odszkodowawcza posiada też słabsze strony.

Mocne strony CITO S.C.:

 • w branży odszkodowań od 2005 roku,
 • specjalizacja w szkodach komunikacyjnych, majątkowych osobowych oraz chemicznych,
 • bezpłatna analiza sprawy,
 • usługi prawne świadczone na terenie całej Polski,
 • w ofercie samochód zastępczy i wynajem pojazdów,
 • dostępność recenzji na FB i opinii w Google Moja Firma,
 • brak przykładów manipulacji opiniami w internecie,
 • przydatne porady na stronie www (oraz przykłady wygranych spraw).

Słabe strony CITO S.C.:

 • firma nie podaje konkretnych informacji o kosztach swoich usług,
 • brak sygnatur orzeczeń sądowych przy wygranych sprawach,
 • nie ma informacji o radcach prawnych lub adwokatach współpracujących z CITO,
 • strony internetowe CITO nie posiadają protokołu HTTPS,
 • brak live chatu.

 Jakie kryteria przyjęliśmy przy ocenie CITO Roszczenia Odszkodowawcze?

1. zakres świadczonych usług

W firmie CITO S.C. brakuje oferty dla osób starających się o odszkodowanie od banku lub odszkodowanie turystyczne i podróżne (za co odejmujemy jeden punkt). Jako swoją specjalność firma odszkodowawcza wybrała szkody osobowe i rzeczowe. Posiada też wśród swoich usług możliwość wynajmu pojazdu. Ocena to 4.0/5.

2. dostępność informacji na stronie

Obok przydatnych informacji o prawach, jakie przysługują poszkodowanym, niestety głównie rzucają się w oczy podstawowe braki. Nie ma wiadomości o wysokości prowizji za wygraną, CITO nie podaje danych prawników, z którymi współpracuje, nie ma sygnatur orzeczeń sądowych (za co łącznie odejmujemy -1,5 punktu). Wynik: 3,5/5.

3. dostępne kanały komunikacji z klientem

Tutaj CITO s.c. nie odbiega od średniej. Z firmą odszkodowawczą skontaktujemy się przez telefon, mailowo, przez social media (profil na FB). Brakuje wygodne live chatu lub panelu dla klienta (- 1 pkt). Za to na plus jest to, że CITO stara się skontaktować z niezadowolonymi użytkownikami (+ 0,5 pkt). Zatem ocena to 4.5/5.

4. dostępność opinii o firmie z wiarygodnych źródeł

Opinie o CITO s.c. znajdziemy w Google Moja Firma i zakładce “recenzja” na Facebooku. Nie doszukaliśmy się też na tych profilach komentarzy, które wyglądałyby podejrzanie lub przypominały te dodawane przez agencje reklamowe. Za co CITO s.c. otrzymuje maksymalne 5.0/5.

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Zakres świadczonych usług
Dostępność informacji na stronie
Dostępne kanały komunikacji z klientem
Dostępność opinii o firmie w internecie
CITO S.C. Roszczenia Odszkodowawcze, to firma z 15-letnim doświadczeniem na rynku. Do jej specjalności należą odszkodowania komunikacyjne, majątkowe i osobowe (a od niedawna także te powstałe w wyniku szkód chemicznych). Centrala firmy znajduje się w Szczecinie, a pozostałe biura są w Poznaniu, Krakowie oraz Warszawie. Mimo to usługi prawne oferuje na terenie całego kraju.
4.3
Nasza ocena
Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments