Co dalej z beneficjentami Rodziny na Swoim?

5 /5
(Ocen: 1)

Pierwszy projekt mieszkaniowy i prorodzinny, który miał pomagać młodym Polakom w zakupie lub budowie nieruchomości nazywał się Rodzina na Swoim. Program RnS, jako prekursor miał trudne zadanie. Musiał przekonać do siebie zainteresowanych. Czy osiągnął sukces? Jaka jest obecnie sytuacja osób cieszących się rządowym wsparciem kredytu?

Założenia programu Rodzina na Swoim

Już wtedy można było powiedzieć o kompleksowym podejściu do beneficjentów. Grupa docelowa nie była sztucznie zawężona i obejmowała:

 • osoby wychowujące dziecko, które nie skończyło dwudziestu pięciu lat, uczące się lub małoletnie,
 • małżonków – współkredytobiorców,
 • osoby pobierające zasiłek pielęgnacyjny na dziecko, w tym przypadku nie obowiązywał limit wieku.

Wśród innych wymogów możemy znaleźć powielane później rozwiązania.

 • Kredytobiorca nie mógł wcześniej skorzystać z podobnego dofinansowania.
 • Do kredytu mogą przystąpić najbliżsi, w sytuacji gdy zainteresowani nie dyspononowali zdolnością kredytową.
 • Wnioskodawca nie mógł być wcześniej współwłaścicielem lub właścicielem innej nieruchomości.

Jakie nieruchomości były objęte programem?

Małżonkowie albo osoba samotnie zajmująca się dzieckiem może dokonać zakupu domu o powierzchni do 140 mkw. Dopłata obejmowała natomiast maksymalnie 70 mkw tej nieruchomości. Zakup mieszkania o powierzchni całkowitej do 75 mkw mógł uzyskać dofinansowanie odsetek dla 50 mkw. Osoba samotna i bezdzietna natomiast mogła liczyć na dopłatę do 30 metrów maksymalnie pięćdziesięciometrowego mieszkania.

Na jakie wsparcie mogli liczyć zainteresowani?

Wysokość dofinansowania nie zależała od ilości wychowywanych dzieci jak to rozwiązano w przypadku MdM. Wsparcie było procentowe (wynosiło 50% odsetek) i jego wysokość zależała bezpośrednio od wysokości kredytu. Czyli
[(zadłużenie * wskaźnik dopłat X aktualna stopa referencyjna) / 12]* 50%
lub jeszcze dokładniej
DOPŁATA BGK= [(zadłużenie X wskaźnik dopłat X aktualna stopa referencyjna)*(ilość dni w okresie odsetkowym / konwencja liczby dni w roku zastosowana przez bank np. 365)] X 50%
Dla zobrazowania: osoba samotna zaciąga kredyt 200.000 złotych na mieszkanie o powierzchni 50 mkw , dopłata będzie dotyczyć 30 mkw. Raty równe. LTV 100%(Tak, wtedy jeszcze było to możliwe). Kredyt na 30 lat.
Odsetki BGK = (200.000 zł X 0,6 X 7,06%) / 12 =706 zł
Dofinansowanie = 706 zł X 50% =353 zł
W przypadku rat malejących kwota kapitału jest stała w całym okresie kredytowym dlatego:
200.000 zł / 360 = 555,56 zł

Gdzie jest problem?

Dofinansowanie z programu Rodzina na Swoim wypłacane jest przez pierwszych 8 lat spłacania kredytu. Po tym okresie na barki beneficjenta spada cały koszt kredytu. Ile osób dotyczy problem? W poszczególnych latach:

 • 2007 – 4001
 • 2008 – 6645
 • 2009 – 30882
 • 2010 – 43120
 • 2011 – 51328
 • 2012 – 45729
 • 2013 – 10592

I to własnie oni w najbliższych z biegiem czasu będą musieli się zmierzyć z mniej korzystną ratą. Wyższe koszty dotkną w najbliższych latach prawie 200 tysięcy osób, które zdecydowały się na takie rozwiązanie. Po tym okresie może jednak przystąpić do ponownych negocjacji, lub nawet przenieść kredyt do innego banku. W skrajnej sytuacji można zdecydować się na wakacje kredytowe, by jeszcze raz na spokojnie przemyśleć sytuacje. Dlatego porównać oferty można korzystając z kalkulatora kredytu hipotecznego by już teraz sprawdzić, jakie banki mają obecnie najlepsze oferty kredytów hipotecznych.

Zasady programu były jasne. Nikt nie będzie zaskoczony. Oczywiście trudno się pożegnać z dopłatą, która w końcu nie była mała. Na szczęście jest kilka możliwości. Warto się nad nimi pochylić.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments