Co to jest podlicznik prądu?

Co to jest podlicznik prądu?

Zastanawiałeś się kiedyś ile prądu zużywa Twój komputer albo telewizor? Masz wrażenie, że Twoi współlokatorzy zużywają znacznie więcej prądu niż Ty, a rachunki dzielone na połowę są niesprawiedliwe? Z pomocą podlicznika prądu w szybki sposób możesz uzyskać odpowiedź na powyższe pytania. W dzisiejszym artykule przybliżamy jego działanie, formalności i koszty z nim związane.

Co to jest podlicznik prądu i jak działa?

podlicznik prąduPodlicznik prądu to urządzenie, która działa identycznie jak licznik prądu. Jego przeznaczeniem jest obliczanie zużycia energii w kWh. Stosowany jest w celach osobistych, aby określić zużycie prądu w danych pomieszczeniach jak np. pokój czy kondygnacja lub na danych urządzeniach typu kuchenka elektryczna, komputer.

Zgoda na formalne założenie podliczniku prądu

Jeżeli wynajmujemy część nieruchomości np. połowa domku jednorodzinnego i chcemy formalnie zamontować podlicznik energii elektrycznej należy wcześniej rozdzielić instalację oraz spisać oddzielną umowę z zakładem energetycznym. Całkowity koszt takiego przedsięwzięcia to około tysiąc złotych, zdarza się, że koszty te mogą podwoić, a nawet potroić się. Zdecydowanie lepszym i tańszym rozwiązaniem będzie wystąpić o drugi licznik w domu.

Nieformalne użycie podlicznika prądu

Podliczniki mają głównie nieformalne zastosowanie. Często wykorzystywane są wśród osób oddzielnie mieszkających w jednej nieruchomości np. studenci, dwie rodziny w domu. Podliczniki przeważnie zakładane są na pokoje lub kondygnacje wynajmujących, aby precyzyjniej określić ich rachunki za prąd. Należy pamiętać, że całość rachunków nadal płaci osoba, na którą podpisana jest umowa. Kiedy lokator unika płacenia rachunków wystawianych w oparciu o nieformalny podlicznik energii elektrycznej musimy się liczyć, że nie jest to dowód brany pod uwagę na drodze sądowej. Takie rozwiązanie najlepiej się sprawdza między osobami o dobrych relacjach, darzących się wzajemnym zaufaniem.

Jeżeli stanowczo zależy nam na rozdzieleniu energii elektrycznej wystąpmy do elektrowni o drugie przyłącze energetyczne i montaż oddzielnego licznika. Wiążę się to z koniecznością rozdzielenia instalacji, którego koszt spoczywa na nas.

Jak założyć podlicznik prądu?

Sam montaż podlicznika nie jest uregulowany w przepisach dotyczących energii elektrycznej. Natomiast, aby postępować zgodnie z obowiązującym prawem, instalacja podlicznika powinna zostać skonsultowana z zakładem energetycznym. Każdy operator ma swoje odrębne procedury, dlatego najlepiej skontaktować się z podlegającym nam zakładem i zapoznać się ze szczegółowymi informacjami.

Ile kosztuje podlicznik prądu?

Ceny podliczników energii elektrycznej mają sporą rozpiętość. Zależy to w dużej mierze od marki, dokładności urządzenia i jego fazowości, czy licznik posiada legalizację i jaki jest jego okres gwarancyjny. Podliczniki jednofazowe są ogólnodostępne, a ich ceny wahają się od kilkudziesięciu do ponad 150 zł. W przypadku podliczników trójfazowych ich ceny są znacznie wyższe, sięgają nawet kilkuset złotych. Przed zakupem podlicznika zorientujmy się czy potrzebny nam jedno- czy trójfazowy licznik. Sprawdźmy rodzaj przyłącza, czy jest ono naziemne czy kablowe. Ważna jest
również moc przyłączeniowa.

Koszt montażu podlicznika

Koszt montażu podlicznika prądu zależy od miejsca jego instalacji np. budynek, pokój oraz jego fazowości. Średni koszt zamontowania podlicznika w pokoju przez elektryka to wydatek rzędu 50-100 zł. Jeżeli chodzi o formalną instalację np. do budynku cena to może oscylować w okolicach kilkuset złotych.

Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments