Co to jest pożyczka odnawialna?

5 /5
(Ocen: 1)

Wydatki na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych rosną z roku na rok. Wiele osób stara się radzić sobie z tym zjawiskiem skrupulatnie planując domowy budżet. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których w trybie natychmiastowym potrzebna jest nam dodatkowa gotówka. Nieprzewidziany zakup, nagła awaria czy przejściowe kłopoty finansowe mobilizują nas do poszukiwania ekonomicznie najlepszego rozwiązania. Jakiś czas temu na rynku usług pozabankowych pojawił się nowy produkt: pożyczka odnawialna. Czym jest i w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej? Odpowiedzi zamieściliśmy poniżej.

Pożyczka odnawialna – jak ją zdefiniować?

Opisując istotę pożyczki odnawialnej należy skupić się na przymiotniku “odnawialna”. Standardowe produkty oferowane przez banki i instytucje pozabankowe działają na zasadzie udostępnienia przez nie środków finansowych kredytobiorcy, który w określonym czasie jednorazowo lub ratalnie spłaca zaciągnięte zobowiązanie. W przypadku omawianej formy kredytowania  sytuacja przedstawia się z założenia inaczej.

Pożyczka odnawialna to nic innego jak limit środków o określonej wysokości, przyznawany wnioskodawcy na podstawie warunków zawartych w umowie. Kredytobiorca w zależności od potrzeb wypłaca dowolną kwotę na swoje konto do wykorzystania na dowolny cel. Z każdą wypłatą jego środki w ramach przyznanego limitu kurczą się, a z każdą spłatą rosną. Do momentu zadysponowania pierwszego przelewu pożyczkobiorcy nie są naliczane żadne odsetki.

Jak działa odnawialna linia pożyczkowa?

Chcąc skorzystać z komfortu swobodnego dysponowania środkami przyznanymi w ramach limitu, należy na wstępie przejść pomyślnie ocenę wiarygodności i zdolności kredytowej oraz podpisać umowę z pożyczkodawcą. W przypadku większości instytucji oferujących pożyczkę odnawialną, czas trwania zobowiązania to okres 12 miesięcy. Po dopełnieniu początkowych formalności, otrzymamy dane do logowania się do konta założonego w serwisie pożyczkodawcy. Z tego poziomu będziemy zlecali wypłaty środków na nasz rachunek bankowy.

Przyznane środki możemy wykorzystać już w ciągu pierwszego miesiąca trwania umowy lub wypłacać co jakiś czas drobne kwoty nigdy nie zbliżając się nawet do wyczerpania całości przyznanego limitu. Każdego miesiąca będziemy otrzymywać od pożyczkodawcy zestawienie naszych wydatków wraz z minimalną kwotą spłaty, której musimy dokonać przynajmniej raz w miesiącu. Odnawialna linia pożyczkowa działa więc w uproszczeniu, jak na przykładzie:

  • Uzyskany limit środków: 6000 zł
  • Kwota zlecona do wypłaty w danym miesiącu: 1300 zł
  • Spłata dokonana podczas okresu rozliczeniowego: 900 zł
  • Środki pozostające do dyspozycji: 5600 zł

Przed upływem terminu końca umowy z pożyczkodawcą, musimy mieć oczywiście spłacone na koncie wszystkie środki, które zostały nam wcześniej udostępnione w ramach przyznanego limitu. W zależności od potrzeb i naszej historii spłat w poprzedniej odnawialnej linii pożyczkowej, możemy oczywiście podpisać umowę na kolejne miesiące lub zrezygnować z usług pożyczkodawcy.

Ile kosztuje pożyczka odnawialna?

Koszty towarzyszące zawarciu umowy o pożyczkę odnawialną możemy zawrzeć w czterech podstawowych opłatach. Oczywiście mogą się one różnić w zależności od pożyczkodawcy, dlatego zawsze trzeba dokładnie przeczytać umowę i dopytać doradcę o wszystkie ewentualne prowizje i opłaty. Podstawowe koszty wiążące się z odnawialną linią pożyczkową to:

  • odsetki naliczane od pożyczonej kwoty,
  • prowizja za zawarcie umowy, która może mieć postać wartości procentowej naliczonej od wysokości pożyczonej kwoty lub być stałą opłatą,
  • w przypadku chęci przedłużenia zobowiązania trzeba przygotować się na opłatę za odnowienie umowy,
  • w momencie każdej dyspozycji wypłaty środków naliczana jest prowizja od tej czynności.

Pożyczka odnawialna a limit w koncie bankowym – różnice

Zapewne wielu z nas spotkało się propozycją założenia limitu pożyczkowego w naszym koncie bankowym. Z założenia z dodatkowych środków udostępnionych nam przez bank, którego jesteśmy klientami możemy skorzystać po wyczerpaniu środków własnych. Jest to więc swego rodzaju koło ratunkowe, które gwarantuje nam dostęp do dodatkowej gotówki w sytuacji wykorzystania własnych zasobów. Jeżeli z limitu w koncie chcemy skorzystać w innym banku niż ten, którego klientami jesteśmy, będziemy musieli oczywiście liczyć się z otwarciem rachunku w placówce docelowej i ze wszystkimi wiążącymi się z tym kosztami.

W przypadku pożyczki odnawialnej, którą zaciągniemy w instytucji pozabankowej, założenie nowego konta bankowego – co oczywiste – nie będzie konieczne. Otrzymamy jedynie swój login i hasło do profilu udostępnionego w serwisie pożyczkodawcy, abyśmy z tego poziomu mogli zlecać wypłaty środków. W związku z powyższym nie wnosimy opłat za prowadzenie konta, jak ma to często miejsce w banku. Nie oznacza to oczywiście, że pożyczka odnawialna w instytucji pozabankowej będzie darmowa. Wspominaliśmy o tym wcześniej.

Kiedy warto skorzystać z odnawialnej linii pożyczkowej?

Pożyczka odnawialna ze względu swoją formę jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zdarzają się niezaplanowane wydatki. Taka forma pożyczki daje komfort dostępu do dodatkowej gotówki w nieprzewidzianych sytuacjach. Warto wspomnieć, że aby komfortowo korzystać z odnawialnej linii pożyczkowej trzeba mieć stałe dochody, które pozwolą na regulowanie należności w ramach przyznanego limitu i nie pozwolą na sytuację, w której będziemy wydawać więcej niż jesteśmy w stanie spłacić.

Pożyczkodawcy zabiegając o klienta proponują często skorzystanie z odnawialnej linii pożyczkowej na bardzo atrakcyjnych warunkach. Najczęściej jest to rezygnacja z jednej z opłat, o których pisaliśmy wcześniej. W ogólnym rozrachunku może się więc okazać, że pożyczka odnawialna będzie dużo tańszą formą kredytowania wydatków niż jednorazowe szybkie pożyczki lub kredyt gotówkowy w banku.

Na co uważać, korzystając z pożyczki w formie odnawialnej?

Choć odnawialna linia pożyczkowa to często najlepsza alternatywa dla szybkich pożyczek ratalnych czy chwilówek. Tak jak w przypadku każdego zobowiązania finansowego, tak w momencie podpisywania umowy o przyznaniu pożyczki odnawialnej, trzeba mieć się na baczności. Szczególnie skuszeni promocyjnymi warunkami możemy nie zauważyć dodatkowych opłat, które uczynią pożyczkę nieopłacalną. Zawsze sprawdzajmy zatem oprocentowanie, prowizje oraz kwoty pobierane przez pożyczkodawcę w momencie wykonania określonych czynności niezbędnych do korzystania z przyznanych środków.

Odnawialna linia pożyczkowa może również doprowadzić do nierozsądnego gospodarowania wydatkami. Pozorne poczucie komfortu finansowego, skłania niektóre osoby do zakupów, które w znacznym stopniu obciążają domowy budżet. Pamiętajmy więc, że choć pożyczka odnawialna często stanowi korzystną formę kredytowania, to zawsze trzeba być pewnym naszych możliwości w kwestii terminowego regulowania należności.

Pożyczka odnawialna to jedno z lepszych rozwiązań na rynku kredytowym. Komfort swobodnego korzystania z dodatkowych środków finansowych w wybranym momencie z pewnością okaże się kluczowy dla wielu pożyczkobiorców. Pilnując, aby nie utracić płynności finansowej i terminowo spłacając zadłużenie, możemy zapewnić sobie stałe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych wydatków.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments