Co warto wiedzieć o PPK?

5 /5
(Ocen: 2)

Pracownicze Plany Kapitałowe to nowy pomysł rządu, który ma zachęcać Polaków do oszczędzania na swoją emeryturę. Dzięki nim nasze świadczenia na starość mogą wzrosnąć nawet o kilka tysięcy złotych.

PPK nie zastąpią emerytur, nie mają też nic wspólnego z otwartymi funduszami emerytalnymi. Są programem oszczędnościowym, który umożliwi nam comiesięczne odkładanie środków na specjalne konto. Będziemy mogli korzystać z niego po ukończeniu 60. roku życia (zarówno kobiety, jak i mężczyźni), a zgromadzone pieniądze staną się znaczącym dodatkiem do emerytury.

Co miesiąc od pensji netto pracownika będzie odkładana kwota w wysokości od 2 do 4% wynagrodzenia brutto – od nas zależy, czy odłożymy mniej, czy więcej. Osoby zarabiające najmniej, do 120% płacy minimalnej mogą odkładać tylko 0,5%. Pracodawcy również dokonują wpłat – w wysokości od 1,5 do 4% wynagrodzenia pracownika, z tym, że te kwoty nie będą „potrącane” z pensji, a stanowić będą koszt dodatkowy firmy.

Ile pieniędzy możemy odłożyć na PPK?

Łącznie na konto PPK pracownika może więc trafiać nawet do 8% jego pensji – to, jaki procent wynagrodzenia będziemy oszczędzać zależy od decyzji naszej i pracodawcy. W odkładaniu na starość pomoże nam również Skarb Państwa – w momencie przystąpienia do programu na nasze konto wpłynie premia powitalna 250 zł, a raz w roku będziemy otrzymywać bonus w wysokości 240 zł.

Oczywiście im więcej zarabiamy, tym więcej pieniędzy odkłada się na naszą emeryturę. Załóżmy, że pracownik otrzymuje pensję w wysokości 3 tysięcy złotych brutto. Przez 45 lat pracy na jego koncie uzbiera się prawie 200 tysięcy złotych, co oznacza, że co miesiąc będzie mógł dodać do swoich świadczeń około 1,8 tysiąca.

Kiedy i dla kogo pieniądze z PPK?

Warto dodać, że pracownicy nie będą musieli się kłopotać żmudnymi obliczeniami procentów ani wypełnianiem formularzy – formalności pozostają w gestii pracodawcy, a PPK zarządzać będzie wybrana przez niego instytucja finansowa. Wszyscy Polacy w wieku od 19 do 55 lat, którzy zatrudniani są na umowę o pracę lub zlecenie będą zapisani do programu automatycznie, ale udział w nim jest w pełni dobrowolny. W każdej chwili można się z niego wypisać po wypełnieniu deklaracji dla pracodawcy, która musi być odnawiana co 4 lata. W dowolnym momencie można jednakże do PPK powrócić.

Domyślnie zgromadzone środki mają być wypłacane w 120 miesięcznych ratach po ukończeniu przez pracownika 60. roku życia, z możliwością jednorazowej wypłaty 25% funduszy. Istnieje jednak możliwość ich wcześniejszego podjęcia, w razie choroby bądź konieczności sfinansowania zakupu mieszkania. W tej pierwszej sytuacji będzie można wypłacić 25% środków bez konieczności zwrotu, jednak w drugiej będzie trzeba zwrócić pieniądze maksymalnie po 15 latach.

Pracownicze Plany Kapitałowe – kiedy wejdą w życie?

Programem PPK może być objętych nawet 11,5 miliona osób. Jako pierwsi dołączą do niego 1 lipca 2019 pracownicy dużych firm, zatrudniających powyżej 250 osób. 1 stycznia 2020 wejdą do niego zatrudnieni w firmach liczących od 50 do 249 pracowników, 1 lipca 2020 pracownicy przedsiębiorstw zatrudniających od 20 do 49 osób, a 1 stycznia 2021 wszyscy pozostali, w tym pracownicy „budżetówki”.

Więcej informacji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych znajdziemy pod adresem https://pracowniczeplanykapitalowe.org.pl/.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments