Co warto wiedzieć o programie Mieszkanie na Start?

5 /5
(Ocen: 2)

Informacja o wygaszaniu programu Mieszkanie dla Młodych dla wielu była druzgocąca – ich marzenie o własnych „czterech kątach” odsuwało się coraz dalej. Nowy rząd w zamian zaproponował jednak odsłonę własnego programu – Mieszkanie na Start. Na czym ono polega? Kto może z niego skorzystać? Podpowiadamy!

Na czym polega Mieszkanie na Start?

Mieszkanie na Start różni się nieco od programu Mieszkanie dla Młodych. Nowy projekt opiera się na dopłatach do czynszów w nowo wybudowanych bądź odnowionych mieszkaniach. Pierwsi najemcy, według zapewnień rządu, będą otrzymywać regularne wsparcie nawet przez 15 lat. Ci, którzy prześpią pierwsze terminy nie powinni się również martwić – z dopłat do mieszkań będzie można skorzystać w ciągu 20 lat od oddania lokalu do użytku.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Mieszkanie na Start nie będzie bazowało na rozwijaniu infrastruktury mieszkalnej za pomocą rządowych środków. Docelowo ma zachęcać prywatnych inwestorów do angażowaniu się w budownictwo mieszkalne pod wynajem.

Kiedy rusza Mieszkanie na Start?

Program ma ruszyć od 1 stycznia 2019 roku, a planowana ilość środków, jaka ma zostać przeznaczona w pierwszym roku projektu wynosi 200 mln zł. W kolejnych etapach ich suma będzie rosnąć i ma wynieść:

 • w 2020 roku – 400 mln zł,
 • w 2021 roku – 600 mln zł,
 • w 2022 roku – 800 mln zł,
 • w latach 2023 – 2025 – 1000 mln zł,
 • od 2026 roku – 1200 mln zł.

Zapowiedzi wyglądają zatem dość imponująco, jednak ze świętowaniem warto poczekać do pierwszych efektów.

Dla kogo jest Mieszkanie na Start?

Program Mieszkanie na Start jest skierowany dla osób, które zarabiają zbyt dużo, aby ubiegać się o lokal socjalny bądź komunalny, ale jednocześnie zbyt mało, aby móc z własnych środków sfinansować zakup mieszkania. Dotyczy to również tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą otrzymać kredytu na własny lokal. W profil ten wpisuje się nawet 40 procent Polaków, w głównej mierze – młodych ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoje życie zawodowe i rodzinne.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Jednym z głównych czynników, które będą decydowały o możliwości uczestnictwa w programie jest dochód. Dla jednoosobowego gospodarstwa domowego nie może on przekroczyć 60 procent średniego wynagrodzenia – około 2,5 tys zł netto. W przypadku rodzin, próg ten będzie wzrastał następująco:

 • dwuosobowe gospodarstwo domowe – 3844,36 zł netto,
 • trzyosobowe gospodarstwo domowe – 5125,81 zł netto,
 • czteroosobowe gospodarstwo domowe – 6407,27 zł netto,
 • pięcioosobowe gospodarstwo domowe – 7688,72 zł netto,
 • sześcioosobowe gospodarstwo domowe – 8970,17 zł netto.

Oprócz tego, warunki jakie należy spełnić, aby ubiegać się o wsparcie to posiadanie:
statusu osoby fizycznej,

obywatelstwa polskiego i zamieszkiwanie na terenie Polski, bądź (w przypadku cudzoziemców) posiadanie prawa pobytu na terytorium kraju.

Ponadto, nie można być właścicielem lub współwłaścicielem lokalu mieszkalnego, natomiast mieszkanie wynajmowane w ramach programu musi być zamieszkane po raz pierwszy bądź być częścią Specjalnej Strefy Rewitalizacji. Bardzo ważna jest również zdolność do terminowego regulowania czynszu – będzie to jednym z kluczowych warunków podpisania umowy o wynajem.

Jaka będzie wysokość dopłat?

W zależności od miejsca zamieszkania i ilości osób w gospodarstwie domowym, dopłaty będą się wahać od 4,71 zł do 8,63 zł za metr kwadratowy mieszkania. Dla każdego z większych miast i otaczających je regionów ustalono oddzielne maksymalne kwoty na jakie można liczyć i zawierają się one w przedziałach:

 • dla singla – od 94 zł do 173 zł,
 • dla dwóch osób w gospodarstwie domowym – od 165 zł do 302 zł,
 • dla trzech osób w gospodarstwie domowym – od 235 zł do 431 zł,
 • dla czterech osób w gospodarstwie domowym – od 306 zł do 561 zł,
 • dla pięciu osób w gospodarstwie domowym – od 377 zł do 690 zł.

Dopłaty będą przyznawane na okres 15 lat, jednak prawo do ich otrzymywania będzie weryfikowane co roku. Jeśli zatem w ciągu roku zmieni się sytuacja materialna bądź rodzinna, świadczenia będą mogły zostać wstrzymane (w przypadku przekroczenia progu dochodowego) lub zwiększone (w przypadku urodzenia bądź przysposobienia dziecka).

Gdzie złożyć wniosek o dopłaty w ramach Mieszkanie na Start?

O konkretnych terminach i miejscu naboru dokumentów do dopłat Mieszkanie na Start, będą decydować gminy, które wezmą udział w programie. Po dokonaniu analizy bieżącej sytuacji bytowej mieszkańców na danym terenie, gminy będą również ustalały tzw. kryteria pierwszeństwa – zasady decydujące, który potencjalny beneficjent spełniający wymogi formalne otrzyma wsparcie w pierwszej kolejności. Najprawdopodobniej na dodatkowe punkty będą mogły liczyć osoby lub rodziny z większą ilością dzieci, dotknięte niepełnosprawnością bądź migrujące za pracą.

O ile program może stanowić ułatwienie dla osób wynajmujących mieszkanie, o tyle dla tych, którym zależy na własności lokalu mamy złą wiadomość. Według obecnych ustaleń, w przypadku projektu Mieszkanie na Start nie ma możliwości dojścia do własności mieszkania. Jak widać, pomimo długiego czasu wsparcia ostatecznie ma on być jedynie narzędziem aktywizującym rynek wynajmu, zamiast ułatwiającym usamodzielnienie się beneficjentów.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments