Coraz mniej chętnych na wydobycie gazu łupkowego w Polsce?

5 /5
(Ocen: 1)

Wydobycie gazu łupkowego w Polsce miało odmienić oblicze rynku energetycznego, niestety jak to bywa w życiu, oczekiwania zderzyły się z rzeczywistością. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać… Coraz mniej firm zainteresowanych jest poszukiwaniem gazu łupkowego w naszym kraju.

Gdy czytamy nagłówki artykułów sprzed kilku lat, od razu rzuca w oczy się szalony entuzjazm – gaz łupkowy miał być szansą nie tylko dla Polski, ale (przy większej wyobraźni) również dla Europy. Co w połowie 2015 roku zostało z marzeń? Chyba rozczarowanie, ale nie podejmujemy się oceny jego skali. Statystki są bezwzględne – systematycznie spada liczba firm, które zajmują się poszukiwaniem gazu łupkowego w Polsce.

Pod koniec 2014 roku było wydanych 58 koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, na dzień 1 maja br. liczba ta wynosiła 48. Trzy miesiące później, czyli 1 sierpnia br. liczba ta spadła do 40. Natomiast do 1 czerwca br. wykonano w naszym kraju 70 otworów rozpoznawczych.

Niestety, wszystko wskazuje na to, że tendencja spadkowa będzie się utrzymywać. Dlaczego? Według ekspertów ogromne oczekiwania zderzyły się z rzeczywistością – gazu łupkowego w Polsce jest tak niewiele, że jego eksploatacja jest po prostu nieopłacalna, a koncerny energetyczne zaczęły rozglądać się za innymi (większymi) złożami poza granicami naszego kraju.

Odwrót koncernów energetycznych

Rezultaty badań i analizy otworów rozpoznawczych były na tyle rozczarowujące, że z poszukiwań gazu łupkowego i chęci jego eksploatacji zaczęły wycofywać się nie tylko polskie firmy, ale również te zagraniczne. Na początku czerwca zrezygnowała amerykańska firma ConocoPhillips. Wcześniej uczyniły to Exxon Mobil, Total, Marathon Oil, a także kooperujący z PGNiG Chevron.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
łupek
łupek
19 sierpnia 2015 05:53

był gaz i nie ma gazu :/