Czas pomyśleć o styczniowym naborze!

4.56 /5
(Ocen: 9)

Wielkimi krokami nadchodzi ostatni nabór na MdM 2018. Dla wielu osób to szansa na własne mieszkanie, stąd zapowiada się rekordowa ilość wniosków. Specjaliści ostrożnie szacują, że pieniądze mogą się rozejść w tydzień. Oznacza to, że jedynie wnioski złożone na samym początku roku mają szanse załapać się na dopłatę.

Jeśli i Ty planujesz wzięcie udziału w naborze – zacznij przygotowania już teraz. Poniżej przygotowaliśmy krótką ściągę z najważniejszych punktów, które musisz zrealizować na drodze do własnego mieszkania. Podstawowe zasady programu MdM znajdziesz na naszej stronie głównej. Jeśli chcesz sprawdzić, czy na pewno łapiesz się na pomoc – wypełnij test zdolność MdM – jego wynik da Ci jednoznaczną odpowiedź.

1. Znajdź nieruchomość
Pierwszy krok to znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Musi ona spełniać limity powierzchni oraz ceny za metr kwadratowy. Warto podpisać ze sprzedającym umowę przedwstępną, choć w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego wystarczy umowa rezerwacyjna lub prospekt. Przy tym punkcie koniecznie przeczytaj:

Jeśli wybrałeś mieszkanie lub dom – koniecznie sprawdź stan prawny nieruchomości oraz ewentualne obciążenia w Księdze Wieczystej. Nie wierz na słowo właścicielowi, poproś o pokazanie dokumentów, potwierdzających jego prawo do zbycia lokalu. Jeśli jakieś niejasności wyjdą na późniejszym etapie – możesz przez to stracić szansę na dopłatę lub wybrać inną nieruchomość w pośpiechu.

2. Wybierz bank
Kolejnym krokiem jest wybór banku, w którym weźmiesz kredyt hipoteczny z MdM. Do wyboru jest 14 instytucji. Przed udaniem się do banku warto oszacować swoją zdolność kredytową, pomocny tu będzie kalkulator zdolności kredytowej.. Oprócz tego zajrzyj tutaj:

Pamiętaj o tym, że wniosek o MdM nie musi być docelowo zrealizowany w banku, w jakim go złożyłeś. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji masz 60 dni na uzyskanie kredytu hipotecznego, możesz więc zmienić bank. Warto jednak ograniczyć do minimum formalności już na wstępie, ponieważ banki badają zdolność kredytową dopiero po decyzji z BGK. 2 miesiące to wcale nie tak długi okres czasu.

Choć nowa ustawa kredytowa wymusza na bankach 21 dni na udzielenie decyzji o kredycie, to jednak nie wszędzie ten przepis jest przestrzegany. Pamiętaj także, że czasochłonny jest kolejny punkt- czyli zebranie wymaganych dokumentów. Może się okazać, że przekroczysz termin na załatwienie formalności i dopłata nie zostanie przyznana.

3. Zgromadź wymagane dokumenty
Lista wymaganych dokumentów uzależniona jest od kilku czynników: Twojej sytuacji życiowej i zawodowej, rodzaju nieruchomości oraz wymagań konkretnych banków. Niektóre z nich, jak Pekao, wprowadziły uproszczone procedury i decyzję o kredycie wydaja na podstawie wniosku kredytowego, dodatkowe zaświadczenia dostarczyć należy dopiero przy podpisywaniu umowy. Inne wymagać mogą już na wstępie pełnego kompletu, łącznie ze zdjęciami nieruchomości.

Pamiętaj, że część zaświadczeń ma termin ważności, zwykle 30 lub 60 dni, również ich wydanie (np. w Urzędzie Skarbowym) może zająć do kilka dni roboczych. Zwłaszcza na przełomie roku ten proces może się wydłużyć. Przeczytaj także:

4. Złóż wniosek
Nabór na MdM 2018 ruszy 2 stycznia. Im szybciej złożysz wniosek – tym lepiej. Banki szykują się na noworoczny szturm. Życzymy powodzenia we wnioskowaniu.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Specjalizuje się w tematach związanych z branżą energetyczną. Interesuje się również finansami, rynkiem nieruchomości oraz marketingiem internetowym. Oprócz tego fascynuje ją historia Wielkich Mogołów. Uwielbia psy, Moto GP, kino indyjskie i przedwojenne.

Dodaj komentarz
guest
15 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
IveTTa
IveTTa
13 grudnia 2017 13:34

trzeba się śpieszyć. Już niektóre banki rozpoczęły nabór. Moja przyjaciółka złożyła już wniosek w eurobanku. Ja to zrobie zaraz jak dogadam się w końcu z deweloperem bo mi zaczął jak na złość pod góre robić :/

Kam
Kam
20 grudnia 2017 08:54
Odpowiedz do:  IveTTa

pekao te wstępnie ocenia już wnioski i przygotowuje wszystko. najwyższy czas na dopięcie wszystkiego do końca

maria
maria
29 listopada 2017 08:39

nabór rusza w styczniu a ja nie znalazłam jeszcze mieszkania, które mieściłoby się w limitach cenowych… nie weim czy wogule zdrze

Natalia
Natalia
5 grudnia 2017 08:32
Odpowiedz do:  maria

powiem ci że może być ciężko. my już dawno szukaliśmy a nie było łatwo. powinnaś załatwić to dużo wcześniej. zleży jeszcze gdzie mieszkasz bo w dużych miastach jak kraków czy warszawa to raczej nie masz już co liczyć, chyba że zdecydujesz się na obrzeża miasta

Marlena Człapińska
Marlena Człapińska
25 listopada 2017 11:08

taaaa samotna matka z dwojka dzieci , 1200 pensji , 1000 alimentów i 500+ na drugie dziecko i kredydtem z rata 250zł. O kredycie hipotecznym mozna pomazyc. Dopłata ??? hmmmm 🙁 🙁 🙁 🙁

MdMprogram.com
MdMprogram.com
6 grudnia 2017 09:15
Odpowiedz do:  Marlena Człapińska

Ustawa pozwala na dołączenie do umowy współkredytobiorcy. W takich sytuacjach, jak Pani z pewnością kolejna osoba zwiększyłaby wiarygodność dla banku. Instytucje finansowe stosują różne algorytmy wyliczania i brak zdolności w jednym banku nie oznacza tego samego w innym.

Adikk
Adikk
23 listopada 2017 12:47

ostatnia szansa w styczniu. ja już zaczynam przygotowania. ktoś jeszcze? macie może znajomych któży dostali dopłatę?

SESSI
SESSI
21 listopada 2017 10:04

MOJA SIOSTRA ŻEBY ZĄŁAPAĆ SIĘ NA ZESZŁOROCZNĄ DOPŁATĘ TO MUSIAŁA JUŻ W LISTOPADZIE ZBIERAĆ WSZYSTKIE DOKUMENTY I LEDWO UDAŁO SIĘ JEJ ZE WSZYSTKIM WYROBIĆ.

monnek
monnek
6 listopada 2017 10:23

bez tego programu to raczej nigdy nie kupie sobie mieszkania, ma teraz ostatnią szansę… trzeba się spiąć i ząlatwić wszystko na czas

sindbad
sindbad
1 grudnia 2017 15:42
Odpowiedz do:  monnek

to fakt. dopłaty są szansą dla wielu. jednak nie przeceniaj programu. wystarczy troche poszperać żeby znaleźć dobrą ofertę. oczywiście jeżeli ma się odpowiedni wkład własny. bez tego teraz ani rusz.

groszek1989
groszek1989
30 października 2017 10:04

mieszkanie już wstępnie mam upatżone. tylko czekać pozostaje na pulę. mam nadzieje że się mi uda. teraz latam i papierki zaałatwiam. jak nie kupie z dopłatą, to już następna okazaja za 100 lat dopiero będzie (jak nazbieram na wkład własny)

Anatol
Anatol
24 października 2017 09:49

no i co z tego. w sierpniu składałem dokumenty na dopłatę. wszystko miałem wcześniej przygotowane. bank zarejestrował wniosek 08 sierpnia a i tak dostałem status oczekujący! już nie mam szans na te środki. jak zatem niby uzyskać pieniądze z programu? pule są albo za małe albo po prostu bank kijowy wybrałem i tam coś nie poszło, tylko w banku zapewniali mnie że wszystko przebiegło prawidłowo z ich strony! kredyt musiałem wziąć bez dopłaty i na tym się skończyło!!

nawi
nawi
19 października 2017 11:29

super że są takie poradniki. jak ktoś nie ma doświadczenia w tym temacie (a hyba prawie wszyscy) to wystarczy zajrzeć i już jest plan jak działać 🙂

antek
antek
18 października 2017 08:03

załatwienie tych wszystkich formalności to jakiś koszmar! naprawdę trzeba dużo wcześniej wszystko zacząć załatwiać, inaczej można zapomnieć o dopłacie.

4DanielME
4DanielME
16 października 2017 09:23

W styczniu to w końcu ostatnia szansa dopłatę. Tyle czasu zwlekałem bo zawsze jeszcze coś było niedokończone i brakowało czasu i zapału. Teraz warto się spiąć, bo kasa raz dwa może uciec i nici z dopłaty…